Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθέσεις έργων από το ΤΕΕ


Recommended Posts

Με αφορμή άλλο θέμα έπεσα πάνω σε ένα πρακτικό της ΔΕ του ΤΕΕ εδώ: http://et.diavgeia.g...Ρ46Ψ842-6ΑΦ

 

Δεν θέλω να υπονοήσω κάτι κακό για τους συναδέλφους, απλά θα ήθελα να μάθω με ποιες διαδικασίες επιλέχθηκαν οι συγκεκριμένοι ως καταλληλότεροι για να τους ανατεθεί μια δουλειά προς 20.000€ που για πάρα πολλούς είναι ένα αξιοπρεπέστατο ετήσιο εισόδημα...

 

Pages from 457Ρ46Ψ842-6ΑΦ-signed.pdf

 

just asking...

Edited by achille
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι το τρώνε τα λεφτά συνάδελφε.....

Πως νόμιζες, "ξεροσταλιάζοντας" για να κάνεις μια δήλωση αυθαιρέτου;

Link to comment
Share on other sites

Οι αναθέσεις συγκεκριμένου έργου, με αυτή τη διαδικασία, αντιστοιχούν, κατά την ταπεινή μου άποψη, σε έμμεσες προσλήψεις υπαλλήλων στο ΤΕΕ.

Η αμοιβή είναι ακριβώς η ίδια (20.000 ευρώ) και η διάρκεια εκτέλεσης του έργου επίσης ίδια (ένας χρόνος) αν και το αντικείμενο κάθε έργου είναι τελείως διαφορετικό από το άλλο.

 

Τώρα, εάν ρωτάς με τι κριτήρια επελέγησαν οι συγκεκριμένοι τρεις, θα πρέπει να ψάξει κανείς στις συγγενικές και άλλες σχέσεις τους είτε με τα μέλη της ΔΕ είτε με τους υπαλλήλους του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι πελατιακές λογικές συνεχίζονται...

 

επίσης να προσθέσω ότι αφενός τα 20.000€ είναι υπερβολική αμοιβή για το αντικείμενο των εργασιών, αφετέρου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να ανατεθούν σε κάποιον τρίτο και να μην γίνουν από κάποιον μόνιμο υπάλληλο του ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ δεν μπορεί να προσλάβει κατά το δοκούν... εδώ δεν μπορεί να καλύψει τις θέσεις μηχανικών -υπαλλήλων του- που συνταξιοδοτούνται...

Επίσης, (υποθέτω ότι) όπως πολλές δημόσιες υπηρεσίες, επειδή δεν επιτρέπεται εκ του νόμου να αναθέσει κάποια αντικείμενα, τα δουλεύει με σχετικά "εικονικές" αναθέσεις.

Τέλος, δεν αποκλείεται να είναι όντως αδίκως και καταχραστικώς υπερκοστολογημένο το αντικείμενο.

 

Αλλά, έτσι γίνεται με την γραφειοκρατεία. Κάνεις ο,τι θες, αρκεί να υπάρχει διαύγεια...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλοι μου, αυτή είναι η Ελλάδα!!!!

Έτσι μεγαλώσαμε, έτσι μάθαμε, έτσι δουλεύουμε κι έτσι θα συνεχίσουμε....

Δεν υπάρχει σωτηρία....

Link to comment
Share on other sites

Είχα απ' αυτό το "είδος" μέχρι το 30 μου.

Σήμερα στα 50 την έχασα. Ψάχνω αλλά δεν την βρίσκω πουθενά.

Συναντώ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ κάποιες καταστάσεις (όπως υποθέτω όλοι μας) που μου την ..."κρύβουν"!

Ψάχνω από κάτω αλλά πάλι μίζα, προμήθεια, συμφέρον, απάτη, στριμωχτή, ξεφτίλα, λαμογιά, δε βαριέσε κ.λπ. βρίσκω...

Τι να κάνω προσαρμόστηκα!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη δεν είπα να προσλάβει επι πλέον προσωπικό!

 

Αναρωτιέμαι απλά αν είναι απολύτως απαραίτητο να δοθούν 20.000€ + 23%ΦΠΑ σε κάποιον τρίτο για να κάνει "καταγραφή των αναπτυξιακών προγραμμάτων της χώρας και παρακολούθηση της πορείας τους"...

Αυτό δεν είναι αυτονόητο αντικείμενο του ΤΕΕ;

Και αν δεν μπορεί να αντεπεξέλθει δεν μπορεί να ζητήσει υποστήριξη από το Υπουργείο;

 

Και αν τίποτα απο τα παραπάνω δεν μπορεί να γίνει... γιατί να μην γίνει μια προκήρυξη ώστε να επιλεγεί κάποιος συνάδελφος με αντικειμενικά κριτήρια, και (ενδεχομένως) χαμηλότερο κόστος;

Edited by achille
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί προβληματίζεσαι ΤΩΡΑ, όταν αυτή η μεθοδολογία και τακτική, πρόσληψης υπαλλήλων από το παράθυρο, ακολουθείται ΠΙΣΤΑ τα τελευταία 30χρόνια, και ίσως περισσότερο, στο Κεντρικό ΤΕΕ, εξ όσων γνωρίζω.

 

Είχα την υπομονή και διάβασα ΟΛΗ την απόφαση και μεταξύ των θεμάτων που ενέκρινε η ΔΕ, σ' εκείνη τη συνεδρίαση, ήταν και η δημιουργία ενός νέου Γραφείου Υποδοχής Πολιτών (στον πρώτο όροφο), η οποία θα στελεχωθεί με τρεις υπαλλήλους. Μου πέρασε από το μυαλό η πονηρή σκέψη ότι οι υπάλληλοι αυτοί είναι οι τρεις στους οποίους ανατέθηκαν τα έργα που σε προβλημάτισαν. Μια βόλτα από το ΤΕΕ μπορεί να μας λύσει την απορία ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.