Μετάβαση στο περιεχόμενο

DOCwin της ΑΒΒ - Προσομοίωση ηλεκτρικών εγκαταστάσεων


GeorgeS

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

lol μην έχεις πολλές ελπίδες stayro. Mιλώντας με την SACE στην Ιταλία μου είπαν ότι το λογισμικό προορίζεται προς το παρόν για αυστηρώς ηλεκτρικές εγκαταστάσεις διανομής. Και ξέρεις τι σημαίνει αυτό το "προς το παρόν" ...

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών λοιπόν θα χρησιμοποιώ φορτία που καταναλώνουν όσο ρεύμα δίνει ο inverter :) Πιστεύω δεν θα έχω πρόβλημα στη διαστασιολόγηση. Προχθες βρήκα κ το Simaris και μπορώ να πω ότι με μία πρώτη ματιά μου άρεσε πολύ περισσότερο από το docwin. Θα το ψάξω λίγο καλύτερα αυτές τις μέρες. Το ecodial δε το αναφέρω καν, αν κ πιστεύω πως όταν το μάθεις θα είναι διαμάντι.

Link to comment
Share on other sites

To Simaris είναι πιο εύχρηστο και πιο μοντέρνο από το DOCwin, αυτό είναι γεγονός. Πολύ λογικό να σου αρέσει καλύτερα :) Όλο το περιβάλλον εργασίας είναι πιο μοντέρνο. Αν δεν θες πολύ εξειδικευμένες εγκαταστάσεις είναι μια χαρά. Εγώ απλά συνήθισα τώρα στο DOCwin το οποίο έχει περισσότερη παραμετροποίηση (και περισσότερες δυνατότητες) αλλά τραγικό σχεδιαστικό (ούτε ζοομ δεν μπορείς να κάνεις με το ποντίκι).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να κάνω το DocWin να δουλέψει σε vista.... θα του ήμουν κατα - υπόχρεη... έχω δοκιμάσει τα πάντα... λούστηκα και με ultrex...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας κάνεις ένα screenshot να δούμε τι τραγικό συμβαίνει πάλι με τα svista? Μια καλή λύση πάντως είναι να τα πετάξεις στα σκουπίδια και να βάλεις XP. Αλλά αν έχεις laptop άστο γιατί θα μπλέξεις..

Θυμάμαι ότι και μένα κάτι μου έβγαζε στα svista αλλά τελικά το εγκατέστησα. Αν δούμε το error ίσως βγάλουμε μια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί έχεις πρόβλημα??? Εγώ το έβαλα με τη πρώτη. Σε ποιο φάκελο κάνεις την εγκατάσταση? Ρίξε κ 1 screenshot που λέει κ ο georges

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκεί είχα ένα μικρό πρόβλημα Παναγιώτης. Αλλά το πρόγραμμα πάντα μου έτρεχε κανονικά. Ποτε θα βγούν τα 7 άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνω ότι ύστερα από επικοινωνία που είχα με τη SIEMENS στη Γερμανία, εντός ολίγου καιρού αναμένεται η νέα έκδοση του Simaris, version 5.

Άντε να δούμε. Πάντως επιμένω ότι αυτή τη στιγμή το καλύτερο είναι το DOCwin της ABB. Βέβαια η έκδοση του νέου DOC που ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει και το οποίο μάλλον (λέω μάλλον) θα αντικαταστήσει το DOCwin εμένα δεν μου πολυάρεσε.

Επίσης εφιστώ την προσοχή στις λεπτομέρειες του DOCwin σε ότι αφορά τις παραμέτρους. Άτομα που ΔΕΝ είναι ηλεκτρολόγοι μπορεί να πάρουν λάθος αποτελέσματα αν δεν τα πολυπροσέξουν. π.χ. λόγος Iz/Ib, σύστημα εγκατάστασεις καλωδίων, ρεύματα εκκίνησης κλπ. Το κακό είναι ότι δεν έχει καθόλου καλό manual αυτό το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.