Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξαερισμός για καφενείο


Fade2Black

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά, ήθελα να ρωτήσω το εξής. Άνοιξε ένας γνωστός καφενείο και μου ζήτησε μία υπεύθυνη δήλωση ότι το καφενείο έχει τα κατάλληλα μέτρα για τον εξαερισμό του χώρου. Προσπαθώ να βρω κάποιο νόμο/εγκύκλιο/οτιδήποτε που να μου δίνει να καταλάβω τι ακριβώς θα πρέπει να δω μόλις πάω στο μαγαζί για να το ελέγξω αλλά δεν το έχω καταφέρει.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Επίσης υπάρχει κάπου μία τέτοια πρότυπη υπέυθυνη δήλωση να την έχουμε υπόψη μας για να ξέρω τι να γράψω αν είναι όλα όντως εντάξει;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Για υπολογισμό του απαιτούμενου εξαερισμού, δες τη ΤΟΕΕ 2423/86 (Εγκαταστάσεις σε κτήρια - Κλιματισμός κτηριακών χώρων) και ΤΟΤΕΕ 20701-1 (ΚΕΝΑΚ) για έκδοση ΠΕΑ (αν απαιτείται να εκδοθεί)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΦ. Α1β/8577 ΤΗΣ 8.9.1983 (ΦΕΚ 526Β΄)

Άρθρον 21

Αερισμός

1. Ο αερισμός των χώρων των καταστημάτων και εργαστηρίων τροφίμων ή ποτών θα είναι πλήρης και θα γίνεται με τις θύρες, τα παράθυρα και τους φεγγίτες των θυρών ή παραθύρων.

2. Στα καταστήματα και εργαστήρια τροφίμων ή ποτών, στα οποία δημιουργείται πνιγηρά ατμόσφαιρα, λόγω παραμονής σ’ αυτά επί πολύ χρόνο πολλών ατόμων, εργαζομένων ή πελατών, ή λόγω παραγωγής αερίων κατά την παρασκευή φαγητών ή άλλων παρασκευασμάτων ή κατά το ψήσιμο κρέατος, καθώς και σε εκείνα που στεγάζονται σε υπόγειους χώρους, στους οποίους δεν εξασφαλίζεται πλήρης φυσικός αερισμός, θα υπάρχουν ειδικές μηχανολογικές εγκαταστάσεις συνεχούς και πλήρους ανανεώσεως του αέρος.

3. Η Υγειονομική Υπηρεσία μπορεί, αν το κρίνει απαραίτητο, να ζητήσει από τον νομέα του καταστήματος ή εργαστηρίου την προσκόμιση βεβαιώσεως Ν.Δ 105/69 του εγκαταστάτη τεχνικού, στην οποία θα φαίνεται ότι η εγκατάσταση αερισμού, που τοποθέτησε, ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της τεχνικής και της επιστήμης για τον πλήρη αερισμό του χώρου, ή ακόμη να ζητήσει τον έλεγχο της ανωτέρω εγκαταστάσεως από τη Μηχανολογική Υπηρεσία.

4. Σε μικρά καταστήματα και εργαστήρια της παρ. 2 του παρόντος άρθρου μπορεί να επιτραπεί η χρήση και άλλων μέσω τεχνητού αερισμού, ικανών να επιτύχουν τη συνεχή και πλήρη ανανέωση του αέρος, όπως ενδεικτικά αναφέρονται οι ειδικοί ανεμιστήρες (VENTILATEUR), που τοποθετούμενοι σε ανοίγματα των τοίχων ανανεώνουν συνεχώς τον αέρα.

5. Κατά την εγκατάσταση των μέσων τεχνητού αερισμού γενικά θα παίρνονται μέτρα, ώστε κατά τη λειτουργία τους να μη δημιουργούνται προβλήματα υγείας των πελατών και του προσωπικού, ακόμη και ενοχλήσεις σε βάρος των περιοίκων. Αν κατά τη λειτουργία των εγκαταστάσεων τεχνητού αερισμού προκαλούνται ρεύματα επικίνδυνα για την υγεία των πελατών και του προσωπικού ή θόρυβοι σε βαθμό που, κατά τις διαπιστώσεις της Υγειονομικής Υπηρεσίας, να ενοχλούνται οι περίοικοι, ο καταστηματάρχης οφείλει να πάρει πρόσθετα μέτρα εξουδετερώσεως των ρευμάτων ή των θορύβων.

 

δίνω αυτό

 

ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΥ

 

Ο υπογεγραμμένος ΚΑΝΑ …………..

ΠΟΛ ΥΠΟΜΗΧΑΝΙΚΟΣ κάτοικος …..

Τηλ ………… μετά από επί τόπου αυτοψία μου στο

«KAΦΕ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ»

ιδιοκτησίας …………………….

βρίσκεται στην οδό ………… αρ.41 στο

ΔΗΜΟ ……………

διαπίστωσα ότι αυτό έχει τον απαιτούμενο βάσει εμβαδού όγκου και

χρήσης, τεχνητό εξαερισμό.

 

.............. ΙΑΝ 2012

 

Ο ΣΥΝΤΑΞΑΣ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ αφού η απόφαση λέει:

προσκόμιση βεβαιώσεως Ν.Δ 105/69 του εγκαταστάτη τεχνικού,

 

γιατί δίνεις εσύ τεχνική έκθεση?Μήπως επειδή δεν έχει εγκατασταθεί ?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Manoli

 

Το περιεχόμενο της τεχνικης έκθεσης του ΚΑΝΑ, μπορεί να γραφτεί και στην Υπ. δήλωση του Ν. 105/69, το διαταυτα έχει σημασία

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησα για τη διαφορά υπεύθυνης δήλωσης με τεχνική έκθεση αλλά γιατί τη δίνει ο ΚΑΝΑ και όχι ο εγκαταστάτης.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

να προσθέσω πρώτα πρώτα ότι η τεχνική έκθεση που τη δίνω εδώ

και χρόνια (από παιδί που λέει ο λόγος) από το 1975 (από VENTILATEUR ας πούμε)

σ’ αυτό το στιλ δεν λέω ότι είναι η πιο ορθή και επιστημονικά σωστή

κάπου είχα διαβάσει ότι ο αέρας πρέπει να ανανεώνεται ανά τόσο.. κλπ-

οι συν/φοι πιο πάνω ίσως σωστά αναφέρονται σε κάποιο νόμο κλπ

 

αλλά ποτέ δεν κόλλησε στις υπηρεσίες

 

Μανώλη το «τεχνική έκθεση» μου το είχε προτείνει μια προϊσταμένη Υγειονομικού (παλιά)

και έμεινε έτσι γιατί διευκόλυνε τους πελάτες μου (να μην ψάχνουν για αγράμματους εγκ/τες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Πριν υπογράψετε την δήλωση σιγουρευτείτε ότι ο χώρος πληρεί τις απαιτήσεις φυσικού αερισμού (έχω δει στον κτιριοδομικό και στον ΚΕΝΑΚ κάποιες προδιαγραφές).

 

Αν δεν τις πληρεί, πρέπει να μπει σύστημα ανανέωσης αέρα και υπάρχει ελάχιστος αριθμός ανανεώσεων την ώρα. Κλασικό παράδειγμα είναι τα τυφλά WC όπου βάζουμε εξαερισμό με σωλήνα Φ100 και ένα μικρό βεντιλατέρ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.