Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή υλικού για εξωτερικές-εσωτερικές τοιχοποιίες


theo

Recommended Posts

Να προτίνω αεροσκυρόδεμα ; Επίσης αν θες μόνο για διακοσμήσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις αδιαπότιστη γυπσοσανίδα καθώς και τσιμεντοσανίδα .

Link to comment
Share on other sites

Μακράν καλύτερο υλικό? Κοντρα πλακέ θαλάσσης πάνω σε στράνζες, από μέσα Heraklith, και εσωτερικά γυψοσανίδα. Τέλος :smile:

 

Τρελό δεν ακούγεται? Και όμως είναι super.

 

Εκτός και αν αντιστρέψεις τη μόνωση και την κάνεις εξωτερική.. Άλλη μία ωραία επίλυση... (πιο δύσκολη βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα να αποφύγεις τη τσιμεντοσανίδα, ειδικά αν το μέρος στο οποίο θα γίνει η κατασκευή σου βλέπει στο Βορρά. Οι δυνατοί άνεμοι το χειμώνα θα σε "κρυώσουν" αρκετά. Ακόμα και η μόνωση 50mm με Fibran B-050 δε βοήθησε ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μακράν καλύτερο υλικό? Κοντρα πλακέ θαλάσσης πάνω σε στράνζες, από μέσα Heraklith, και εσωτερικά γυψοσανίδα. Τέλος :smile:

 

Τρελό δεν ακούγεται? Και όμως είναι super.

 

Εκτός και αν αντιστρέψεις τη μόνωση και την κάνεις εξωτερική.. Άλλη μία ωραία επίλυση... (πιο δύσκολη βέβαια)

 

όταν λες εσωτερικά την γυψοσανίδα, εννοείς προς τον χώρο? (εξωτερικά του τοίχου? αλλιώς δεν βγαίνει νόημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φτιάχνω ένα διαμέρισμα, το οποίο είναι πανωσήκωμα σε 1ο όροφο, δηλαδή υπήρχαν το ισόγειο, ο 1ος όροφος και φτιάχνω τον 2ο. Έχω ήδη ρίξει κολώνες και δοκάρια και από πάνω θα γίνει στέγη.

Η οικοδομή κατασκευάστηκε το 1983. Λοιπόν, ο μηχανικός έλεγξε τις παλιές κολώνες και τα δοκάρια και απεφάνθηκε ότι δεν έχουν πρόβλημα και γι' αυτό ρίξαμε κολώνες και δοκάρια από πάνω.

Όμως, ο μηχανικός μετά είπε να μην χτίσουμε με τούβλο, αλλά με Ytong (alfa block) γιατί δεν μπορεί να ξέρει αν είναι καλά φτιαγμένη η παλιά πλάκα, οπότε δεν θέλει να βαρύνουμε τους εσωτερικούς τοίχους που δεν πατάνε σε δοκάρια και γι' αυτό είπε να χτίσουμε μ' αυτό το υλικό.

Ποια είναι η γνώμη σας για τα Ytong; Έχω ακούσει ότι έχουν πολύ καλή μόνωση αλλά μετά δεν μπορείς ούτε μια βίδα να βάλεις στον τοίχο. Κατά την τοποθέτηση των σωληνώσεων (υδραυλικά - ηλεκτρολογικά), των ντουλαπιών, των κουφωμάτων, των κλιματιστικών κλπ. θα έχουμε πρόβλημα;

Επίσης έχω ακούσει ότι το Ytong μπαίνει μόνο σε τοίχους που σφηνώνονται κάτω από δοκάρια ή πλάκες, γιατί έχει ταλάντωση, ενώ στην δική μου περίπτωση (που θα μπει στέγη), οι εσωτερικοί τοίχοι δεν θα έχουν τίποτα για να σφηνωθούν.

Ποιά είναι η άποψή σας; Παρακαλώ πολύ βοηθήστε, γιατί είμαι σε τεράστιο δίλημμα.

ΥΓ: 1) Ο εργολάβος που έφτιαξε τις κολώνες, είπε ότι το σπίτι δεν έχει κανένα πρόβλημα και αντέχει και τούβλα και ότι και να βάλεις.

2) Στην άδεια ο μηχανικός γράφει για τούβλα (οπτόπλινθοδομή), μπορεί τώρρα να αλλάζει. Αν βάλω τούβλα θα μου παρουσιάσει μετά κανά πρόβλημα, να μην υπογράφει;

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο να χρησιμοποιείς τα κατάλληλα βύσματα.

Υπάρχουν άλλα βύσματα για σκυρόδεμα, άλλα για οπτόπλινθο, άλλα για Ytong, άλλα για γυψοσανίδα.

 

Ο εργολάβος είναι μηχανικός; Υπέγραψε αυτός την μελέτη και την επίβλεψη;

Στην άδεια ο μηχανικός μπορεί να έγραφε για οπτόπλινθους λόγω κεκτημένης ταχύτητας. Αν στη στατική μελέτη έχει υπολογίσει τα φορτία των τοιχοποιιών ως τοιχοποιιών οπτόπλινθων τότε ακόμα καλύτερα γιατί το βάρος τους είναι πολύ μεγαλύτερο των Ytong.

Link to comment
Share on other sites

Στο ytong μπορείς να στηρίξεις πολλά πράγματα, ντουλάπια κουζίνας, ακόμα και κλιματιστικό. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις ειδικά upat και σηκώνει συγκεκριμένο βάρος ανάλογα με τη διατομή της βίδας.

Η κατασκευή του και το σφήνωμα γίνεται με ειδικές προδιαγραφές.

Γενικά μπορεί να σταθεί χωρίς σφήνωμα στην οροφή εφόσον υπάρχουν εγκάρσιοι τοίχοι που να λειτουργούν σαν αντηρίδες, και εφόσον πέσει σενάζ στο τελείωμα.

Περισσότερα: http://www.ytong.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας (ιδίως τον Τ-911). Πήρα στην Ytong τηλέφωνο και μου είπαν ότι όντως υπάρχει κάποιο θέμα που δεν μπορεί να σφηνωθεί κάτώ από πλάκα, αλλά υπάρχει ο τρόπος να γίνουν ακριβώς όπως το περιγράφει ο Τ-911.

Ωστόσο είναι αρκετά πολύπλοκη η διαδικασία του χτισίματος και του σοβαντίσματος και διατηρώ αρκετές επιφυλάξεις κατά πόσον ξέρουν οι μάστορες να τα βάλουν (στο τηλέφωνο μου είπαν να στείλουν τεχνικό να εκπαιδεύσει τον μάστορα).

Τέλος να κάνω μια ερώτηση: Στην ταράτσα αυτή παλιά υπήρχε μια δεξαμενη πετρελαίου η οποία γεμάτη ζύγιζε πάνω από 1.500 κιλά και ήταν τοποθετημένη σε χώρο ενός τετραγωνικού, ο οποίος δεν είχε δοκάρια ή κολώνες από κάτω. Και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. Αν το χτίσω με τούβλα είναι δυνατόν να υπάρχει μεγαλύτερη πίεση από αυτήν; (1,5 τόνος σε 1 τετραγωνικό; ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.