Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να κανω και εγω μια ερωτηση σχετικά με το θέμα. Η ιδιοκτήτρια του ακινήτου, που προκειται να υπαχθεί στο νόμο των αυθαιρέτων, έχει και ένα οικόπεδο όπως μου ανέφερε χθες, λεπτομέρειες για το οικοπεδο δεν έχω. Σε ότι αφορά το ακίνητο λοιπόν μπορώ εγώ να το δηλώσω σαν κυρια και μοναδική κατοικία?

Επιπλέον το ακίνητο βρίσκεται εντός ''αξιόλογου'' όπως μου ανέφεραν απο την πολεοδομία ''οικισμού''. Αυτό πρακτικά συνεπάγεται κάτι? Θα πρέπει να λάβω κατι ιδιαίτερο υπόψη μου?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δεις το Ε9 και το Ε1 της ιδιοκτήτριας.

Ο Ν.4014 αναφέρει χαρακτηριστικά: "....3. Δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστής της κύριας και μοναδικής κατοικίας, σύμφωνα με το παράρτημα του παρόντος, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα αυτού έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο αυτής που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικόπεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες και βρίσκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιάδων (3.000). Θεωρείται ότι πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισμα της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί υπερβαίνει τα εβδομήντα (70) τ.μ.. Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται κατά τριάντα (30) τ.μ. για μέχρι δύο τέκνα και κατά είκοσι (20) τ.μ. για πάνω από δύο τέκνα, που βαρύνουν τον υπόχρεο ή τον άλλο σύζυγο....".

Ελέγχεις για τα παραπάνω και στη συνέχεια αποφασίζεις.....

Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα , καταρχην σ' ευχαριστω για την απάντηση. Μήπως ειναι καλύτερα να κάνω δυο φύλλα καταγραφής για την κάθε παράβαση που έχει το καθε διαμέρισμα και στο ένα να βάζω το 75% των μ2 τις αυθαιρεσίας με κυρια και μοναδική κατοικία και στο αλλο το 25% με αλλη κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν θα έχω πρόβλημα στη ρύθμιση αυθαιρέτου επειδή βρίσκομαι σε εντός σχεδίου <<αξιόλογου οικισμού>>?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Την παράγραφο 3 του άρθρου 23 την διάβασα ξανά και ξανά..

Η ιδιοκτήτρια αρχικά μου είπε πως ο οικισμός τους είναι παραδοσιακός αλλά για καλό και για κακό εγω είπα να ρωτήσω και στην αρμόδια πολεοδομία, όπου και με ενημέρωσαν πως ο συγκεκριμένος οικισμός είναι αξιόλογος..

 

Αξιόλογοι οικισμοί είναι οι οικισμοί, όπως βρήκα και διάβασα, που τα μορφολογικά και πολεοδομικα τους χαρακτηριστικά συγκροτούν σύνολο σημαντικού αρχιτεκτονικού ενδιαφέροντος, δεν μπόρεσα να βρω κάτι περισσότερο...

 

Πρόκειται για σοφίτα..θα έχω πρόβλημα?Αν κάποιος γνωρίζει...

Link to comment
Share on other sites

σωστα,

με το Δ 181/85 καθοριζεται η εννοια των "αξιολογων οικισμων"

 

Παντως με το 23 δεν οριζεται ρητα η απαγορευση για "αξιόλογους οικισμούς"

 

Αρα ,αν ο νομοθετης ηθελε την εξαιρεση και αυτων...θα το έγραφε...

 

...προφανώς..."αν καποιος γνωριζει..."

Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα , καταρχην σ' ευχαριστω για την απάντηση. Μήπως ειναι καλύτερα να κάνω δυο φύλλα καταγραφής για την κάθε παράβαση που έχει το καθε διαμέρισμα και στο ένα να βάζω το 75% των μ2 τις αυθαιρεσίας με κυρια και μοναδική κατοικία και στο αλλο το 25% με αλλη κατοικία?

 

Όχι, δεν είναι σωστό όπως το αναφέρεις.

Ένα φύλλο καταγραφής, όλα τα τ.μ. της αυθαιρεσίας και κύρια και μοναδική κατοικία.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.