Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμογέφυρα εξωτερικής γωνίας και ένωσης δομικού στοιχείου


deathlok

Recommended Posts

Έστω ότι έχω μία θερμογέφυρα εξωτερικής γωνίας ΕΞΓ 12

Μετά βάζετε και θερμογέφυρα ένωσης δομικού στοιχείου ΕΔΣ 3 ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μπροστά μου τα σκαρηφήματα με τις θερμογέφυρες, αλλά γενικά, αν στο σκαρίφημα φαίνεται και η ένωση δομικού στοιχείου δεν βάζουμε ξεχωριστή θερμογέφυρα για την/τις ενώσεις.

 

Πχ σε υποστήλωμα με εξωτερική θερμομόνωση, όπου συντρέχουν τοιχοποιίες με μόνωση στον πυρήνα, η θερμογέφυρα της εξωτερικής γωνίας (από ότι θυμάμαι) περιλαμβάνει όλο το "πακέτο". Το παραπάνω είναι λογικό, καθώς σε κοντινές θερμογέφυρες, η μία επηρεάζει την άλλη. Ο συνολικός συντελεστής είναι μικρότερος από το άθροισμα των συντελεστών κάθε θερμογέφυρας.

 

Αντίθετα, οι θερμογέφυρες που δίνουν οι ΤΟΤΕΕ για γωνιακά τοιχεία δεν περιλαμβάνουν τις ενώσεις δομικών στοιχείων.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η παρακάτω αντιμετώπιση θερμογεφυρών εξωτερικης γωνίας και ένωσης δομικών στοιχείων είναι σωστή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-6641-0-34213100-1328794207_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν συμφωνώ με το πρώτο....

 

Στην θέση σου θα έβαζα ΕΞΓ 12 και ΕΔΣ 3 στην μία μόνο πλευρά.

 

Επίσης βλέπω μήκος 3.00 μέτρα πολύ δεν είναι έχεις υπλογίσει ότι γύρω γύρω έχει λογικά δοκάρι;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έπαιρνα την ΕΞΓ-14

 

Και εγώ προς αυτή τείνω ή την ΕΞΓ 13 αν ήθελα να βοηθήσω λίγο την κατάσταση. Δεδομένου ότι πιστεύω πως η περίπτωση είναι κάπου ανάμεσα. Γενικά πάντως δεν ξέρω πόσο σωστό είναι να παίρνουμε περιπτώσεις στο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.