Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θερμογέφυρα εξωτερικής γωνίας και ένωσης δομικού στοιχείου


deathlok

Recommended Posts

Οταν δεν έχεις ίδιες, παίρνεις τις πλησιέστερες. Ποιες είναι οι πλησιέστερες τώρα, ο θεός και η ψυχή του αν μπορούμε να το κρίνουμε. Εγώ προσωπικά δε θα' βαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι μπορώ να κρίνω σωστά. Γενικά προτιμώ να παίρνω κάτι προς το δυσμενέστερο. Αν με παίρνει με το Um.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με deathlok για τη θερμογέφυρα του #1

 

Στην θέση σου θα έβαζα ΕΞΓ 12 και ΕΔΣ 3 στην μία μόνο πλευρά.

 

Η θερμογέφυρα του #3 ίσως είναι δυσμενέστερη της ΕΞΓ-14. Με μια ΕΞΓ-14 πάντως, πιστεύω ότι καθαρίζεις μια χαρά.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Γενικά προτιμώ να παίρνω κάτι προς το δυσμενέστερο

 

Και εγώ αυτό προτιμώ γιαυτό και πήρα την ΕΞΓ-14. Αν αντι εξωτερικής γωνίας έπαιρνα 2 φορές ΕΔΣ 3 που είναι δυσμενέστερη?

 

Επίσης βλέπω μήκος 3.00 μέτρα πολύ δεν είναι έχεις υπλογίσει ότι γύρω γύρω έχει λογικά δοκάρι;

 

Δίκιο έχεις 3.00μ εξωτερική γωνία και 2.50μ ένωση δομικών στοιχείων.

 

Συμφωνώ και εγώ με deathlok για τη θερμογέφυρα του #1

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο συνδυασμό ΕΞΓ-12 και ΕΔΣ-3 στην μία μόνο πλευρά και ΟΧΙ σε ύψος 3,00μ.

Θα αφερέσεις το δοκάρι , καθως θα το υπολογισεις στην θερμογεφυρα ενδιαμεσου δαπέδου ή οροφής

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα, για να μην ανοιγουμε αλλο θέμα, ας ρωτησω εδω στο παλιο. Μπορει καποιος με βεβαιοτητα να μου απαντήσει στη διαφορά των θερμογεφυρών ΔΣ 7-8-9 και ΔΣ 44-45-46; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2019 at 6:37 ΜΜ, neo83_gr said:

Καλησπέρα, για να μην ανοιγουμε αλλο θέμα, ας ρωτησω εδω στο παλιο. Μπορει καποιος με βεβαιοτητα να μου απαντήσει στη διαφορά των θερμογεφυρών ΔΣ 7-8-9 και ΔΣ 44-45-46; Ευχαριστώ

Οι 7-8-9 έχουν τη μόνωση οροφής εξωτερικά, ενώ οι 44-45-46 την έχουν εσωτερικά, αν κατάλαβα την απορία σου.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, T-911 said:

Οι 7-8-9 έχουν τη μόνωση οροφής εξωτερικά, ενώ οι 44-45-46 την έχουν εσωτερικά, αν κατάλαβα την απορία σου.

ευχαριστώ για την απάντηση, κατι τέτοιο νόμιζα και εγώ αλλα οσο το κοιτάω μου φαίνεται ιδιο τελικά!

Χωρίς τίτλο.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2019 at 1:32 ΜΜ, neo83_gr said:

ευχαριστώ για την απάντηση, κατι τέτοιο νόμιζα και εγώ αλλα οσο το κοιτάω μου φαίνεται ιδιο τελικά!

Χωρίς τίτλο.jpg

Φαίνεται ότι στον δεξιά πίνακα έχουν βάλει λάθος εικόνες για τις 44-45-46, αφού όλες οι υπόλοιπες του πίνακα έχουν τη μόνωση οροφής εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας,

κάνω την πρώτη μου Μ.Ε.Α. και έχω κάποιες απορίες σε ό,τι αφορά τις θερμογέφυρες. Έχω μία μελέτη συναδέλφου σε άλλο κτίριο την οποία συμβουλεύομαι. Στο παρακάτω σκίτσο, το αριστερό σχέδιο (μπλε) είναι ο τρόπος που έχει βάλει τις θεμρογέφυρες η συνάδελφος σε παρόμοια με τη δική μου περίπτωση. Το δεξί σχέδιο (κόκκινο) είναι ο τρόπος που εγώ νομίζω ότι πρέπει να μπουν. Επειδή όμως είναι η πρώτη μου μελέτη δεν νιώθω σίγουρη. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε; (Δεν έχω βάλει θεμογέφυρες με οριζόντια στοιχεία, γιατί η απορία μου δεν αφορά αυτά.)1980586201_Drawing1Model(1).thumb.jpg.41c612e0a1cb1971c9db0989ca8bdadc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάθος είναι και τα δύο. Η θερμογέφυρα μπαίνει μια φορά για όλα τα στοιχεία του σκίτσου. Δηλαδή έχεις μια μόνο φορά ΞΓ για ότι βλέπεις στο σκίτσο της ΤΟΤΕΕ2.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.