Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μη πληρωμή προστίμου του 3843


DIMITRI

Recommended Posts

Στο προηγούμενο μου post (που βαθμολογήθηκε μάλιστα αρνητικά !?!), αναφερόμουν στην προθεσμία αυτών που "ξέχασαν" να πληρώσουν ενώ είχε αποσταλεί εγκαίρως (μέχρι τις 23-12-11) ο υπολογισμός προστίμου από τις πολεοδομίες (άρθρο 51 παρ.11β) . Για τους υπόλοιπους, αυτούς στους οποίους το πρόστιμο εστάλη μετά την 23-12-2011 και ταυτόχρονα μετά την 30-1-2012, η προθεσμία λήγει την ΔΕΥΤΕΡΑ 2-4-2012, διοτί η καταληκτική κατά τον ν.4042 (άρθρο 51 παρ.11γ) ημερομηνία 31-3-2012 δεν είναι εργάσιμη και στις περιπτώσεις αυτές ο Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας (Ν. 2690/99 άρθρο 10 παρ.1 και 7) σε συνδυασμό με το άρθρο 247 του Αστικού Κώδικα (ΠΔ 456/84) ορίζουν ότι μεταφέρεται στην επόμενη εργάσιμη.

(Για όσους το πρόστιμο εστάλη μεταξύ της 24-12-11 και της 30-1-12, η προθεσμία ήταν 2 μήνες από την αποστολή και έχει λήξει)

 

Αρθρο 10 ν.2690/99

 

Προθεσμίες προς ενέργεια

 

1. Οι προθεσμίες για την υποβολή αίτησης, Αναφοράς, δήλωσης ή άλλου

εγγράφου του ενδιαφερομένου, καθώς και για οποιαδήποτε άλλη ενέργειά

του είναι αποκλειστικές, εκτός αν χαρακτηρίζονται ενδεικτικές από τις

διατάξεις που τις προβλέπουν.

.......

7. Για τον υπολογισμό των προθεσμιών, αν ειδικές διατάξεις δεν

ορίζουν διαφορετικά, ε φαρμόζονται οι διατάξεις των άρθρων 241-246 του

Αστικού Κώδικα.

 

Αρθρο 242 ΠΔ 456/84

 

Λήξη

 

Η προθεσμία λήγει όταν περάσει ολόκληρη η τελευταία ημέρα και,

αν είναι κατά το νόμο εορτάσιμη, όταν περάσει ολόκληρη η επόμενη

εργάσιμη.

 

 

Επίσης, είναι αρκετά πιθανό να υπάρξει και νέα παράταση για όλες τις περιπτώσεις, καθώς δεν έχει δοθεί καμία οδηγία από το υπουργείο για την διαδικασία υπολογισμού τόσο της προσαύξησης 2% της πρώτης δόσης όσο και της έκπτωσης 8% στην περίπτωση εφάπαξ πληρωμής εντός ενός μηνός από την καταβολή της α' δόσης (διάταξη που χρήζει πολλών διευκρινήσεων και μάλλον τροποποίησης).

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο μου post (που βαθμολογήθηκε μάλιστα αρνητικά !?!), αναφερόμουν στην προθεσμία αυτών που "ξέχασαν" να πληρώσουν ενώ είχε αποσταλεί εγκαίρως (μέχρι τις 23-12-11) ο υπολογισμός προστίμου από τις πολεοδομίες (άρθρο 51 παρ.11β) . Για τους υπόλοιπους, αυτούς στους οποίους το πρόστιμο εστάλει μετά την 23-12-2011, η προθεσμία λήγει την ΔΕΥΤΕΡΑ 2-4-2012, διοτί η καταληκτική κατά τον ν.4042 (άρθρο 51 παρ.11γ) ημερομηνία 31-3-2012 δεν είναι εργάσιμη και στις περιπτώσεις αυτές ο Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας (Ν. 2690/99 άρθρο 10 παρ.1 και 7) σε συνδυασμό με το άρθρο 247 του Αστικού Κώδικα (ΠΔ 456/84) ορίζουν ότι μεταφέρεται στην επόμενη εργάσιμη.

 

 

 

 

 

 

Επίσης, είναι αρκετά πιθανό να υπάρξει και νέα παράταση για όλες τις περιπτώσεις, καθώς δεν έχει δοθεί καμία οδηγία από το υπουργείο για την διαδικασία υπολογισμού τόσο της προσαύξησης 2% της πρώτης δόσης όσο και της έκπτωσης 8% στην περίπτωση εφάπαξ πληρωμής εντός ενός μηνός από την καταβολή της α' δόσης (διάταξη που χρήζει πολλών διευκρινήσεων και μάλλον τροποποίησης).

αν πλήρωσες μέχρι τέλους του 2011 την πρώτη δόση και δεν ξαναπλήρωσες έχεις κάποια συνέπεια ή κινδυνεύεις να χάσεις την ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο μου post (που βαθμολογήθηκε μάλιστα αρνητικά !?!),

armenopoulos, κι εγώ αναρωτήθηκα γιατί βαθμολογήθηκε αρνητικά... Θεώρησα μάλιστα σωστό να βάλω εγώ συν ένα για αποκατάσταση, μιάς και μετά μάς ενημέρωσες πλήρως και με στοιχεία...

 

Επίσης, είναι αρκετά πιθανό να υπάρξει και νέα παράταση για όλες τις περιπτώσεις

Επειδή έχω μια περίπτωση που ο Ιδιοκτήτης δεν πλήρωσε την α' δόση, αν μάθεις κάτι για παράταση γράψε ένα ποστ...

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μου ετυχε σημερα τετοια περιπτωση (πληρωσε εκπροθεσμα την Α' δοση του 3843).

Η απαντηση ειναι στην Εγκυκλιο 13/10/2011 του 401 = ΕΝΟΤΗΤΑ Β

 

Το ερωτημα που εχω ειναι αν συμψηφιζεται και το παραβολο του 3843 (θα το βαλουμε στο συστημα σαν "δοση"???)

και επισης η ΠΡΟΣΑΥΞΗ 1% για καθε μηνα, την υπολογιζει αυτοματα το συστημα του ΤΕΕ? (χλωμο...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ναι οκ ευχαριστώ, απλά αντι για 8 γινονται 25 τα αυθαίρετα και οπως καταλαβαίνετε

αλλάζει το πακετάκι εντελώς των εισφορών....

 

κατι που ο πελάτης πρεπει να το καταπιεί με το ζόρι μαζι με τις αμοιβές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.