Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προς απαγόρευση η... εκτός σχεδίου δόμηση


bnn7

Recommended Posts

παιδιά , επειδή δεν το είχα παρακολουθησει το θέμα να κάνω μια ερώτηση. όταν λέει μέχρι 31 ιανουαρίου η καταληκτική ημερομηνία για υποβολή προτάσεων σημαίνει ότι η ρύθμιση θα βγει το

"νωρίτερο" μέσα στι φλεβάρη. άρα μεχρι 31 ιανουαρίου σίγουρα ισχύουν τα γνωστά οπότε μπορώ να κατατεθεί άδεια για εκτός σχεδίου με παρέκκλιση στο 1,5 στρέμμα. γιατί μου ήρθε ένας πελάτης και αναρωτιέμαι αν προλαβαίνω να πάρω πρωτόκολλο σε περίπτωση που καταργηθούν οι παρεκκλίσεις κλπ κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφε διάβασε τι έχει γραφτεί νωρίτερα και μην κολλάς στον τίτλο.

Δεν πρόκειται να απαγορευτεί η εκτός σχεδίου δόμηση με αυτό το νομοσχέδιο.

Είναι κάτι μελλοντικό και ΑΝ χαρακτηριστεί έτσι η περιοχή όπου βρίσκεσαι.

 

κοινώς προλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και τα ρείκια δασικά! Θα πέσει ΤΟ γέλιο...

 

Γιατί νόμισες ότι όπου βλέπεις δέντρα ύψους 10 μέτρων μόνο είναι διασική έκταση; Αμ δε! Και τα ρείκια και τα σκίνα και οι τσουκνίδες και το απόλυτα χέρσο παίζει να είναι δασικό! Δεν έχει σημασία τι βλέπεις τώρα... Θε πέσει ΤΟ κλάμα. Ειδικά σε κάτι ανυποψίαστους που τρέχουν να "τακτοποιήσουν" τώρα που είναι της μόδας...

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφε διάβασε τι έχει γραφτεί νωρίτερα και μην κολλάς στον τίτλο.

Δεν πρόκειται να απαγορευτεί η εκτός σχεδίου δόμηση με αυτό το νομοσχέδιο.

Είναι κάτι μελλοντικό και ΑΝ χαρακτηριστεί έτσι η περιοχή όπου βρίσκεσαι.

 

κοινώς προλαβαίνεις.

χμμμμ παρασύρθηκα κι εγώ φαίνεται... ας κανω μια πιο προσεκτικη αναγνωση

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια...... Έτσι είναι... όπως και το λεφτά υπάρχουν.

Όπως και το ψηφίστε και μετά το συζητάμε!!!

 

Οι επιταγές τους είναι ακόμα ακάλυπτες.. προς τους δανειστές. Μ' αυτά και μ' εκείνα θα τις καλύψουν σιγά σιγά!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νόμισες ότι όπου βλέπεις δέντρα ύψους 10 μέτρων μόνο είναι διασική έκταση; Αμ δε! Και τα ρείκια και τα σκίνα και οι τσουκνίδες και το απόλυτα χέρσο παίζει να είναι δασικό! Δεν έχει σημασία τι βλέπεις τώρα... Θε πέσει ΤΟ κλάμα. Ειδικά σε κάτι ανυποψίαστους που τρέχουν να "τακτοποιήσουν" τώρα που είναι της μόδας...

Έχεις απόλυτο δίκιο, συμφωνώ tpanag αλλά επειδή γνωρίζω ακριβώς με ποιο τρόπο έγινε ο προσδιορισμός, άστα. Με βάση το ΄45, πάντως είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να προσδιορίσεις δασικά. Για παράδειγμα το χωράφι του παππού μου (καλλιεργείται τουλάχιστον από το 1920) είναι σε "λωρίδες" δασικό - καλλιέργεια. Αφού ρε κουμπούρα βλάκα άσχετε (αναφέρομαι στους πολιτικούς αλλά και στους "επιστήμονες" που εκτελούν με απόλυτη βεβαιότητα το έργο), το '45 ο παππούς μου ήταν αντάρτης, τα χωράφια θα καλλιεργούσε;

Link to comment
Share on other sites

Στα Γιάννενα , ο πατέρας του φίλου μου , την δεκαετία του 50 έβαλε σε ένα χωράφι πεύκα και μάζευε το ρετσίνι . Τώρα βέβαια αυτό είναι δασικό .

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΡΟΠΗ! Η διευκρίνηση που έδωσε το ΥΠΕΚΑ προσβάλει τη νοϋμοσύνη μας!

Δηλαδή, αφού απαξιωθεί η εκτός σχεδίου γη, θα μπορεί να πουληθεί φτηνά (αφού θα πρόκειται για μη οικοδομήσιμα γήπεδα) σε διάφορους επενδυτές που θα κτίσουν ξενοδοχεία – βιομηχανίες, κλπ.

Θέλουν να μας πείσουν ότι αυτή η πρόταση είναι προς το συμφέρον του περιβάλλοντος!

Ε όχι, δεν είμαστε ηλίθιοι για να μην καταλαβαίνουμε το ύποπτο της υπόθεσης!

Αν θέλουν να προστατέψουν το περιβάλλον, ας φτιάξουν υποδομές στους οικισμούς (κατ’ αρχην αποτυπώσεις, υδρεύσεις, αποχετεύσης, δημιουργία κοινόχρηστων χώρων) και μετά ας περιορίσουν την εκτός σχεδίου δόμηση.

Απαγορεύσεις ταιριάζουν μόνο στα φασιστικά καθεστώτα

ΝΤΡΟΠΗ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση Σηφουνάκη σε διαμαρτυρίες Βουλευτών

 

που την βρηκες αγαπητε? διοτι εγω δεν βλεπω γιατι να μην ειναι χαρτι-μουφα. αν μπορεις δωσε μου διευκρινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.