Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση δελτίου δομικής τρωτότητας


Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούν και καταφέρνουν σε κάθε νέα προσθήκη

στο σύστημα του ΤΕΕ να βγαίνουν και άλλες 1000 απορίες, δεν φάνουν τα βάσανα που έχουμε με τον 4014;;

 

Ερωτήσεις :

1. Για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε οτιδήποτε χρειάζεται να εισαγάγουμε και μέγιστο αριθμό ορόφων οπου βάζουμε τι;;

2. Πως γίνεται ο διαχωρισμός μεταξύ κατηγορίας 2 και 3 του ΔΔΤ;;

3. Άσχετο με το τοπικ αλλά μπορεί κανείς να μου πεί που μπαίνουν τα δικαιολογητικά παλαιότητας στο σύστημα;;

Link to comment
Share on other sites

1. Τον αριθμό των ορόφων.

2. Έχουν δώσει κάποιες οδηγίες εδώ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/%C1%D5%C8%C1%C9%D1%C5%D4%C1%20MENU/note20120601-2.pdf Περιμένουμε όμως κι άλλες αναλυτικές.

3. Μαζί με την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες απορίες έχουμε όλοι , αλλά το τεε δεν έχει τελειώσει ακόμα το μάσημα των φύλλων της δάφνης γιά να απαντήσει .

 

Ιάσονα επειδή γράφαμε παρέα , ο αριθμός των ορόφων του κτιρίου αναφέρεται στην άδεια . Ο αριθμός των ορόφων του αυθαιρέτου πιθανόν να αναζητείται γιά τα χωρίς άδεια η γιά όσα είναι επιπλέον των νομίμων .

 

Αν και εγώ νομίζω ότι απλά είναι άλλη μιά αυθαίρετη κουτοπόνηρη προσπάθεια των γνωστών κύκλων γιά να αποκλείσουν τους τε και να πουλήσουν εκδούλευση στους πε .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα η κατηγορια 2 αφορα αυθαιρεσιες που εχουν γινει σε τμημα ιδιοκτησιας που εχει βγει με αδεια (π.χ αδεια ισογειου και εχει γινει αυθαιρετη προσθηκη και ειναι τμημα της ιδιοκτησιας) ενω η κατηγορια 3 αναφερεται σε αυθαιρετες κατασκευες για τις οποιες δεν εχει εκδοθει αδεια(π.χ σε 3οροφη νομιμη οικοδομη εχει γινει επιπλεον οροφος )Εχω καταλαβει καλα??.Αυτο ομως δεν ερχεται σε αντιθεση ,οταν στην συγκεκριμενη περιπτωση στα στοιχεια , συμπληρωνουμε οτι υτπαρχει αδεια?

Επισης οταν στο ισογειο εχουμε καταστημα , ακαι β οροφο κατοικια και εχει γινει γ αυθαιρετος οροφος κατοικια , θελει μονο δ.δ.τ. ή και μελετη στατικης επαρκειας ?

Μια τελευταια ερωτηση .. απο που προκυπτει οτι χρειαζονται 2 υπογραφες ?ειδικα αν ο διαχειριστης ειναι π.μ ??

περιμενω βοηθεια ....!!!

 

Στο παράδειγμά σου για το κατάστημα εγώ πιστεύω θα θέλει ΔΔΤΦΟ κατηγορίας 2.

Το 3 θα πηγαίνει σε εξεζητμένες περιπτώσεις χωρίς άδεια ή εξ' ολοκλήρου χρήση του κτιρίου που υπάγεται στις κατηγορίες του αρθρου 24 της παραγράφου 2β, ββ

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα αφορά περιπτώσεις όπου η χρήση είναι εξ' ολοκλήρου μία της περίπτωσης ββ του αρθρου..... .....

 

και ίσως αφορά αλλαγές που συνδέουν παραπάνω από μία οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, ίσως εκεί όπου δεν υπάρχει σύσταση ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Στα οποία οι συγκεκριμένες τους αυθαιρεσίες δεν ανήκουν σε αυτές που αναφέρονται αναλυτικά στην κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα κρίσης φαντάζομαι...

Αν για παράδειγμα έχω μια μονοκατοικία με άδεια που όμως της έχουν αλλάξει τα πετρέλαια στις προσθήκες καθ'ύψος και κατ' επέκταση και τελικά αυτό που έχει προκύψει είναι ένα εντελώς άσχετο πράγμα, θα πάει πάλι ως κατηγορία 2?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.