Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση δελτίου δομικής τρωτότητας


Recommended Posts

Λογικά.... αν στο "επιφανεια κατοψης" βάλεις ολο το εμβαδον της αποθηκης εφόσον όλη ειναι αυθαίρετη έστω Α

και στο "ολικη δομημενη επιφανεια" ακολουθωντας την περιγραφή περι:  "..συνολικο εμβαδον κτιριου.." βάλεις παλι Α θα σου βγει 100%

 

εγω που εχω διαμερισμα με συσταση Ο.Ι.  150τμ με αυθαιρεσια 30 δλδ σημερα ειναι 180 και εχει ως παρακολουθημα και μια αποθηκη 15τμ. τι θα βαλω;

στην "ολικη δομημενη επιφανεια" λεει οτι υπολογιζω παταρια, υπογεια, δωμα και υπόστυλοι χωροι(!!??!!) εν προκειμενω το κτιριο γενικώς τα εχει ολα αυτα.. και δεν ειναι ολα νομιμα.. εγω τι θα εκτιμησω στο νουμερο? μονο τα τμ της ιδιοκτησίας;; ή ολου του κτιρίου;;;

Edited by sophiemp
Link to comment
Share on other sites

Με βάση την τομή αυτή η οποία είναι στη θέση της εισόδου της πολυκατοικίας και την παρακάτω photo που δείχνει πώς πραγματικά έγινε το κτίριο, θεωρείτε ότι υπάρχει περίπτωση κοντού υποστυλώματος; Εννοώ την αρχιτεκτονική προεξοχή της εισόδου.

 

wwn1gi.jpg

 

2zew3nn.jpg

Θεωρητικά πάντα και καθαρά μακροσκοπικά φαίνεται μη κανονικότητα καθ'ύψος. Για το ζήτημα του κοντού υποστυλώματος δες προσεγγιστικά το ύψος μεταξύ των ορόφων διότι διαφαίνεται ότι έχεις και φύσει και θέσει κοντό υποστύλωμα. Εσύ με ποιό τμήμα της οικοδομής ασχολήθηκες ?

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Με το υπόγειο που φαίνονται στην πόρτα του οι σακούλες Jumbo... :P Θεωρώ ότι άσχετα με την είσοδο που είνα απλά μια αρχιτεκτονική προεξοχή, επειδή δεξιά και αριστερά της τζαμαρίας του υπογείου έχω κολώνες, έχω κοντά υποστυλώματα και ότι πρέπει να το βάλω στο ΔΕΔΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και η κανονικότητα ως ερώτηση δεν είναι σωστή κατα τη γνώμη μου..αφορά όντως το κτίριο που είναι το λογικό ? (εγώ π.χ. από τις όψεις έχω γκαράζ σε ένα τμήμα του ισογείου άρα υπάρχει ένα μικρό θέμα) ή εννοεί λαθεμένα κατα τη γνώμη μου τον όροφο που τακτοποιώ σύμφωνα με τις διευκρινήσεις που έχουν δωθεί για τα ΔΕΔΟΤΑ σχετικά με τις οριζόντιες ιδιοκτησίες ?...δλδ στη τελική στο ΔΕΔΟΤΑ οριζόντιας ιδιοκτησίας κοιτάμε μόνο αυτήν ή όλο το κτίριο ??

 

Link to comment
Share on other sites

Όλο το κτίριο κοιτάμε στο ποσοστό που μπορούμε βέβαια. Κάνεις μια αποτύπωση στο σύνολο του κτιρίου. Τώρα το πόσο έγκυρο είναι αυτό σαν εκτίμηση και σαν ευθύνη είναι άλλο θέμα. Πάντως και στις οδηγίες συμπλήρωσης του ΔΕΔΟΤΑ αυτό λέει ότι μελετάται το κτίριο και όχι η ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Όλο το κτίριο κοιτάμε στο ποσοστό που μπορούμε βέβαια. Κάνεις μια αποτύπωση στο σύνολο του κτιρίου. Τώρα το πόσο έγκυρο είναι αυτό σαν εκτίμηση και σαν ευθύνη είναι άλλο θέμα. Πάντως και στις οδηγίες συμπλήρωσης του ΔΕΔΟΤΑ αυτό λέει ότι μελετάται το κτίριο και όχι η ιδιοκτησία.

 

Στο φυλλάδιο του ΤΕΕ με τις προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων του ν.4014/11 έλεγε για ΔΕΔΟΤΑ κατ.2 .".. Για τη συγκεκριμένη κατηγορία ο έλεγχος του μηχανικού για τη συμπλήρωση του ΔΕΔΟΤΑ διενεργείται ΜΟΝΟ επί της συγκεκριμένης αυτοτελούς ιδιοκτησίας και δεν σχετίζεται με το σύνολο του κτιρίου.."...Εγώ σε αυτό έχω μείνει...για ΔΕΔΟΤΑ 2 πάντα αναφέρομαι. Εσύ συνάδελφε ποιό τμήμα του κτιρίου που δείχνεις στη φώτο τακτοποίησες ? 

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο που είναι δεξιά από την είσοδο της πολυκατοικίας. ΔΕΔΟΤΑ 2 έχω κάνει και γω. Ωχ λες να είμαι τόσο λάθος γιατί εγώ τόση ώρα έψαχνα όλο το κτίριο. Έχεις δίκιο έτσι είναι με τις επιφυλάξεις που λέει για την καταγραφή των αποτελεσμάτων. Οπότε υπάρχει θέμα όπως ακριβώς το λες και με την κανονικότητα. Ωραία...

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο που είναι δεξιά από την είσοδο της πολυκατοικίας. ΔΕΔΟΤΑ 2 έχω κάνει και γω. Ωχ λες να είμαι τόσο λάθος γιατί εγώ τόση ώρα έψαχνα όλο το κτίριο. Έχεις δίκιο έτσι είναι με τις επιφυλάξεις που λέει για την καταγραφή των αποτελεσμάτων. Οπότε υπάρχει θέμα όπως ακριβώς το λες και με την κανονικότητα. Ωραία...

 

Άστα συνάδελφε.... :???:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.