Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμπλήρωση δελτίου δομικής τρωτότητας


Recommended Posts

Βέβαια δε νομίζω ότι θα μας πει κανείς τίποτα αν συμπληρώσουμε και το κουτάκι της μη κανονικότητας. Νομίζω ότι ανεξαρτήτως κατηγορίας, η κανονικότητα δεν μπορεί να αναφέρεται σε ιδιοκτησία. Όσον αφορά το ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας 2 πάντα, ως μέγιστο αριθμό συνάθροισης υπολογίζεις της ιδιοκτησίας να φανταστώ ε;

 

Ναι αλλά δε βγαίνει πολύ συντηρητικό αποτέλεσμα ? Συμφωνώ για τη κανονικότητα..μάλλον θα τη βάλω καθώς δεν νοείται κανονικότητα αποκλειστικά σε όροφο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δε βγαίνει πολύ συντηρητικό αποτέλεσμα ? Συμφωνώ για τη κανονικότητα..μάλλον θα τη βάλω καθώς δεν νοείται κανονικότητα αποκλειστικά σε όροφο...

 

Βγαίνει ναι αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με το τί θέλει να πει ο ποιητής... Τέλος πάντων για απλοποιητικό το κάνανε και έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας. Τουλάχιστον αν δίνανε την κάθε οδηγία για κάθε Κατηγορία συγκεκριμένα θα ήταν λίγο πιο κατανοητά τα πράγματα. Από κει και πέρα αν αυτό που θα συμπληρώσουμε δικαιολογείται από την οδηγία και τη λογική φυσικά... δε νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Θέλω να ελπίζω....

Link to comment
Share on other sites

Πως γραφω για τα προκατασκευασμενα που εχουν σαν σαντουιτσ μονωση με μεταλλικο πλεγμα και φερων οργανισμο απο χαλυβα?

δεν ξερω απο προκατ και την διαστρωματωση της τοιχοποιιας. (και ο ιδιοκτητης δεν θυμαται ποιος του την εκανε...πως τον λενε!!!!!)

σας δειχνω μονο απο μεσα την στεγη

post-39-0-04689500-1380284579_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως γραφω για τα προκατασκευασμενα που εχουν σαν σαντουιτσ μονωση με μεταλλικο πλεγμα και φερων οργανισμο απο χαλυβα?

δεν ξερω απο προκατ και την διαστρωματωση της τοιχοποιιας. (και ο ιδιοκτητης δεν θυμαται ποιος του την εκανε...πως τον λενε!!!!!)

σας δειχνω μονο απο μεσα την στεγη

 

Γιατί δε το γράφεις περιγραφικά;;  

"για την κατασκευή χρησιμοποιήθηκαν χαλύβδινα στοιχεία, ενώ για την πλήρωση των κενών έγινε χρήση μεταλλικών πανελ με θερμομόνωση"

Link to comment
Share on other sites

Κλεισμένη Πυλωτή με τοιχοποιία και τσιμεντοσανίδα τι κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ θα βάζατε? 1? ή 2?

 

κατηγορία 2 θα πρότεινα.. γιατί στην 1 λογικά βασίζεσαι στο Νο3 : "κατασκευές στατικώς ανεξάρτητες εντός του νομίμου κελύφους του κτιρίου, των οποίων τα στατικ΄αφορτία μεταβιβάζονται μέσω κατακόρυφων στοιχείων(υποστυλωμάτων) απ'ευθείας στην θεμελίωση." που ομως δε νομίζω πως ισχύει αφου η τοιχοποιία σου πατάει στη πλάκα και οχι απ ευθειας σε υποστύλωμα...  

Link to comment
Share on other sites

ναι εδώ δεν έχουμε φορτία που μεταβιβάζονται μέσω πλάκας σε δοκούς και υποστυλώματα-θεμελίωση. Είναι ευμενέστερο τα ίδια φορτία είναι. Η κατασκευή τοιχοποιίας τώρα πόσο επηρεάζει τη στατική συμπεριφορά του ισογείου. Μάλλον αμελητέο? οπότε για 1 σκεφτόμουν. Δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.