Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση δελτίου δομικής τρωτότητας


Recommended Posts

Σε περίπτωση που έχω αυθαιρεσίες διαφορετικής φύσης είπαμε πως παίρνουμε τη δυσμενέστερη.

Τότε όμως δεν είναι μπέρδεμα τα στοιχεία αριθμών ορόφων/επιφάνεια κάτοψης/ σύνολο δομημένης επιφάνειας?

 

Έχω πχ περίπτωση μετατροπής υπογείου 20 μ2 (ΔΔΤ1) κ κατασκευή ανεξάρτητης αποθήκης 30 μ2 (ΔΔΤ3).

Διαλέγω λοιπόν το ΔΔΤ3. Έστω ότι το κυρίως κτίριο είναι 2ώροφο με 1 υπόγειο.

Στον αριθμό ορόφων αναφέρω τα στοιχεία του όλου κτίσματος ή της αποθήκης, για την οποία ουσιαστικά μπήκα σε ΔΔΤ3? Λογικά το 2ο, έτσι δεν είναι?

Γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να αθροίσω τα εμβαδά υπογείου+αποθήκης.

 

Βέβαια, το ερώτημα παραμένει. Γιατί, έστω ότι έχω 2 κατασκευές που εμπίπτουν σε ΔΔΤ3, αλλά διαφορετικών υλικών ή φθοράς.

Εκτός αν τα επιλέγουμε όλα κ διευκρινίζουμε στην ΤΕ.

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι, αν μπορείτε να με βοηθήσετε στη συμπλήρωση ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ. για μία αυθαίρετη αποθήκη 10 τ.μ. εκτός σχεδίου:

Αποθήκη από πάνελ: 1. Δομικός τύπος ΧΛ1Α ή ΠΟΣ1 ή κάτι άλλο?

2. Κατηγορία σπουδαιότητας Σ1?

3. ΔΔΤ 1?

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ έχω αυτήν την περίπτωση αλλα για κατοικία.Σπουδαιότητα είσαι Σ1 κατα πάσα πιθανότητα.Ο δομικός τύπος προβληματίζει και εμένα αλλά μάλλον για ΧΛ το βλέπω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα...! Σιγα μην περιμένω πότε θα τους καπνίσει να βγάλουν οριστικό σχέδιο. Εξάλλου ακολουθώ οδηγία ΤΕΕ, ας έρθουν να μου ζητήσουν το λόγο αν θέλουν που κάνω το αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.