Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση δελτίου δομικής τρωτότητας


Recommended Posts

Συμπληρώνετε και ανεβάζετε στο σύστημα ΔΔΤ ???

 

Όχι, απλώς τα συμπληρώνω για να τα έχω έτοιμα.

Περιμένουμε το ΦΕΚ που θα δημοσιευθεί η απόφαση του ΥΠΕΚΑ (αν βγει σε ΦΕΚ ή οδηγίες).

Αυτά που έχουμε μέχρι σήμερα είναι η "γνώμη" του ΤΕΕ και τίποτα περισσότερο.

Δεν μας κατοχυρώνουν σε τίποτα αν δεν γίνουν νόμος - επίσημη οδηγία!

Είναι σαν τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μας, από τις ...καθαρίστριες!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα...! Σιγα μην περιμένω πότε θα τους καπνίσει να βγάλουν οριστικό σχέδιο. Εξάλλου ακολουθώ οδηγία ΤΕΕ, ας έρθουν να μου ζητήσουν το λόγο αν θέλουν που κάνω το αυτονόητο.

Ποια είναι η οδηγία του ΤΕΕ. Εγώ μόνο σχέδιο συμπλήρωσης ΔΔΤ ήξερα....

Αυτό πρέπει να γίνει ΤΟΤΕΕ μετά από την ψήφιση αλλαγής του ν4014/11

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι όλα, αλλά αποτελούν ακόμα "σχέδιο" http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/dedota

 

Πρέπει το ΥΠΕΚΑ ή να βγάλει το ίδιο, ή ν' αλλάξει ότι θέλει, η να βγάλει καινούργιο....

Link to comment
Share on other sites

Faethon11 αναφέρομαι ουσιαστικά στο link που παρέθεσε στο #238 ο ΙΑΣΟΝΑΣ. Εγώ αυτό ακολουθώ, συμπληρώνω αυτό το σχέδιο ΔΔΤ και το ανεβάζω μαζί με μια τεχνική έκθεση φέροντος οργανισμού που εμπεριέχει και φωτογραφίες σύμφωνα με τις οδηγίες.

 

Όταν, αν και εφόσον κουνηθούν εκεί στο ΥΠΕΚΑ, στο ΤΕΕ και δεν ξέρω εγώ που αλλού και θέλουν κάτι διαφορετικο/οριστικό ή ότι άλλο γουστάρουν, εδώ είμαστε και αναμένουμε. Εξάλλου το σύστημα του ΤΕΕ είναι τέτοιο που δεν κλειδώνει δηλώσεις ακόμη και αν είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή και έχουν ανέβει όλα τα απαιτούμενα στοιχεία. Παρέχει τη δυνατότητα να ακυρώσεις (και όχι να διαγράψεις) και να ξανανεβάσεις οποιοδήποτε αρχείο, οποιαδήποτε στιγμή (μέχρι να λήξει η προθεσμία φαντάζομαι 06/2013 αν θυμάμαι καλά). Οπότε δε μπάινω στη διαδικασία να αφήνω ανοικτές εκκρεμότητες.

 

Δεν είναι δυνατόν ένα χρόνο που τρέχει ο νόμος να μην έχουν αποφασίσει τι και πως το θέλουν. Έτσι και με το διάγραμμα κάλυψης που περιμέναμε τόσο καιρό οδηγίες ή ακόμη και αν θυμάστε πόσο καιρό περιμέναμε να ανοίξει το σύστημα. Δηλαδή εντάξει μας έχουν γραμμένους στα παλιά των υποδημάτων τους αλλά όχι να έρθουν μετά να ζητάνε και τα ρέστα. Πρέπει αυτές οι συμπεριφορές να αλλάξουν στην Ελλάδα, δεν πάει άλλο.

Link to comment
Share on other sites

gedrag, προσωπικά επειδή ξέρω πως αυτές οι συμπεριφορές δεν θα αλλάξουν άμεσα στην Ελλάδα, δεν ασχολούμαι καθόλου με το θέμα.

Δεν έχω καμμία όρεξη να ξανακάνω την ίδια δουλειά επειδή κάποιου θα του καπνίσει να αλλάξει κάτι στο σχέδιο....

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται ΔΕΔΟΤΑ γιά κατοικίες , ΤΕΛΟΣ .

 

Περαιτέρω μειώσεις στα πρόστιμα τακτοποίησης, για κάποιες κατηγορίες πολεοδομικών παραβάσεων, μελετά το Υπουργείο Περιβάλλοντος. Οι μειώσεις, σύμφωνα με πληροφορίες του kathimerini.gr, θα αφορούν σε παραβάσεις εντός του όγκου, νομίμως υφιστάμενου κτιρίου (δηλαδή, με οικοδομική άδεια). Έως τότε, θα ολοκληρωθεί και η κατηγοριοποίηση των παραβάσεων, ώστε για ορισμένες από αυτές να υπάρξει δυνατότητα νομιμοποίησης, αντί της τακτοποίησης, που ισχύει σήμερα.

Όπως προαναφέρθηκε, η μελετώμενη μείωση προστίμων θα αφορά σε ορισμένες κατηγορίες πολεοδομικών παραβάσεων και συγκεκριμένα, στις περιπτώσεις του Ν. 3843/2010 (περί ημιϋπαιθρίων). Πρέπει, δηλαδή, να βρίσκονται σε κτίσμα που έχει ανεγερθεί με οικοδομική άδεια κι εντός του προβλεπόμενου (στη άδεια) όγκου.

Για όλες τις άλλες περιπτώσεις υπερβάσεις της άδειας (επιπλέον όροφοι κλπ) θα ισχύουν τα, ήδη, επιβαλλόμενα πρόστιμα.

Αλλαγές θα επέλθουν και στον τρόπο αντιμετώπισης των πολεοδομικών παραβάσεων, μέσω της κατηγοριοποίησής τους.

Για την ακρίβεια, θα δημιουργηθούν τρεις κατηγορίες:

- μικρές παραβάσεις,

- εντός του όγκου νομίμως υφιστάμενου κτίσματος και,

- εκτός όγκου, όπου θα υπάγονται και τα κτίσματα που έχουν ανεγερθεί, χωρίς οικοδομική άδεια.

Στις μικρές πολεοδομικές παραβάσεις, θα υπαχθούν κατασκευές που δεν αποκλίνουν, ουσιαστικά, της οικοδομικής άδειας, όπως είναι barbeque, πέργκολες κλπ. Για τις περιπτώσεις αυτές, θα παρέχεται η δυνατότητα νομιμοποίησης (αντί της οικονομικής τακτοποίησης, που ισχύει σήμερα), έναντι κάποιου ποσού, που δεν θα είναι ιδιαιτέρως υψηλό (σήμερα, η τακτοποίηση ενός barbeque, δεν υπερβαίνει τα 300 – 500 ευρώ).

Για τις εντός του όγκου του κτιρίου παραβάσεις μελετάται η μείωση των προστίμων, ενώ θα εξακολουθούν να ισχύουν τα υφιστάμενα πρόστιμα για όλες τις άλλες κατηγορίες πολεοδομικών παραβάσεων.

Ένα ακόμη θέμα στο οποίο αναζητά λύση του Υπουργείο Περιβάλλοντος είναι η εξαίρεση των αυθαίρετων κτιρίων κατοικίας (που υπόκεινται σε καθεστώς τακτοποίησης) από την υποχρέωση πιστοποίησης της στατικής τους επάρκειας. Με τον Ν. 4014/11, την υποχρέωση αυτή έχουν όλα τα κτίσματα, πλην εκείνων της κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή... Ο Σπίρτζης στο πλαίσιο του νέου αγώνα

 

Με αιτήματα

- τον σεβασμό στην ανθρώπινη αξιοπρέπειά μας,

- τον σεβασμό στο Σύνταγμα, στους Θεσμούς και στη Δημοκρατία,

- τον σεβασμό στο δικαίωμα της εργασίας, της πρόνοιας, της εθνικής κυριαρχίας.

 

όπως αναφέρει στη συγκινητική ανοιχτή επιστολή.... Θα ζητά μελέτη στατικής επάρκειας για κάθε αυθαίρετο;;;

Γιατί μου μυρίζει υποχρεωτική συνυπογραφή;

Κάτι δεν καταλαβαίνω;;;

 

Και πώς σκέφτονται να αντιμετωπίσουν το θέμα της ισονομίας που επιβάλλει την επιστροφή χρημάτων;

 

Υ.Γ. Αυτό το 300-500 ευρώ ποιός έξυπνος το έγραψε;;; Παζάρι και στη κατ13;

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Μη δίνεται σημασία.

Προιφανώς είναι άρθρο από κάποιο site ενημέρωσης, το οποίο έγραψε ένας ανίδεος δημοσιογράφος ο οποίος απλά κάτι άκουσε για αλλαγές.

Ούτε τη στοιχειώδη ενημέρωσε δεν είχε για να ασχοληθεί με το τι έχει προτείνει το ΤΕΕ. Απλά πέταξε 3 4 σκόρπιες φήμες και γενικότητες και έγραψε άρθρο.

Δε πιστεύω να είναι γνώμη του συνέδελφου BAS, απλά δεν έχει βάλει το LINK για να δούμε που το διάβασε και ποιος το έγραψε.

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα ότι από άρθρο ανίδεου δημοσιογράφου.

Μπορεί να έχει κάποια στοιχεία που όντως γίνουν αλλά ότι έπιασε από εδώ κι από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.