Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση δελτίου δομικής τρωτότητας


Recommended Posts

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση...Για το ΔΕΔΟΤΑ μπορείς να κάνεις κάποια εκτίμηση συνάδελφε για το σε ποια κατηγορία ανήκει η περίπτωση μου? Έστω και σαν γνώμη.. Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας 1 και γλυτώνεις και τη μελέτη στατικής επάρκειας, δεν θα γλυτώσεις όμως την τεχνική έκθεση Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας 1 και γλυτώνεις και τη μελέτη στατικής επάρκειας, δεν θα γλυτώσεις όμως την τεχνική έκθεση Η/Μ.

 

Συνάδελφε Ιάσονα, σύμφωνα με το Ν.4014/11 "Στην περίπτωση κτιρίων που δεν έχουν χρήση κατοικίας απαιτείται και τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, εφόσον υπάρχουν".

Σε εμένα αφού "η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κατοικίας" , δεν με κάνει να γλυτώνω την τεχνική έκθεση Η/Μ ? Νομίζω ό,τι ανήκω στην περίπτωση αρθρο 24 αα..γιατί μόνο το ισόγειο κλειστό παρκιγκ έγινε κατάστημα...Το υπόλοιπο κτίριο παραμένει βως κατοικία

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα την γλυτώσεις, διότι είναι κατάστημα. Δυστυχώς έτσι οι "μάγκες" του ΤΕΕ έχοιυν φτιάξει το σύστημα.

και σε δική μου περίπου αντίστοιχη περίπτωση μου βγάζει ως προαπαιτούμενη την τεχνική έκθεση Η/Μ και δεν μπορεί αν δεν ανεβάσω κάτι να "κλειδώσει" η δήλωση...

Γλυτώνεις όμως τη μελέτη στατικής επάρκειας (το πιθανότερο).

Θα δούμε όμως όταν αποφασίσει το ΥΠΕΚΑ....

 

Για τη διαμερισμάτωση τι ΔΕΔΟΤΑ επιλέγουμε?

Η λογική λέει κατηγορία 1, η "κατηγοριοποίηση" του ΥΠΕΚΑ δείχνει κατηγορία 2.

 

Το ΥΠΕΚΑ ακόμα δεν έχει ....ασχοληθεί με το θέμα! Έχουν σημαντικότερα πράγματα να κάνουν!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, είμαι λίγο μπερδεμένος με το ΔΕΔΟΤΑ και ήθελα την γνώμη σας.

Έχω κατάστημα ισογείου σε 5οροφο κτίριο γραφείων. Στον πελάτη μου ανήκει μόνο το κατάστημα, οπότε φάκελο 4014 θα κάνω μόνο για το κατάστημα. Στο κατάστημα έχει γίνει μεταλλικό πατάρι σχεδόν όση η κάλυψη του ισογείου. Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι πάω για στατική επάρκεια μέχρι που συνάδελφος μου είπε ότι αν το εμβαδόν του παταριού προκύπτει λιγότερο από 20% της δόμησης του κτιρίου (από το διάγραμμα κάλυψης), τότε δεν χρειάζεται στατική επάρκεια. Είναι αυτό δυνατόν? Που υπάρχει αυτή η νομοθεσία που αναφέρει αυτό το 20%?

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε τις τελικές οδηγίες του ΥΠΕΚΑ. Προς το παρόν μην ασχολείσαι....

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα πάντως έτσι όπως το λέει ο νόμος εννοεί την επικρατούσα χρήση του κτιρίου..εσυ μου λες τωρα οτι σε καταστημα εμφανιζει στο συστημα default την επιλογη της τεχνικής έκθεσης,εε??

Έχει και για τους μηχανολόγους νόμιμη αμοιβή και πρέπει κ αυτοί να δώσουν τεε,εμπ κλπ ? Ξερει κανεις που περιπου κινειται το ποσο της νομιμης και ποση εκπτωση κανουν περίπου

?? Είναι κοντά στο 50 % οπως περιπου εμεις? Για να ξερω με ποιους θα ταιριαξω...

Υ.Γ. τουλάχιστον δεν πάτησα οριστική υποβολή στις αμοιβές, οπότε μπορώ να προσθέσω και μηχανολόγο...Τον καημένο τον πελάτη αντε πεισε τον τωρα να πληρωσει παλι...Να γιατι δεν νομιμοποιούν οι περισσότεροι!

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι για το θέμα αυτό!!!! Περίμενε. Θα υπάρξουν εξελίξεις! Έχουμε χρόνο έως τον Ιούνιο.

Και προς Θεού, μην οριστικοποιήσεις, ούτε τη δήλωση, ούτε την αμοιβή.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.