Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση δελτίου δομικής τρωτότητας


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

σε κτίριο το οποίο έχει ανεγερθεί με οικοδομική άδεια του 1977 με τίτλο "Διώροφη αποθήκη μετά υπογείου" και στην συνέχεια το1979 με οικ. άδεια με τίτλο "Προσθήκη Β' ορόφου μετά κουβουκλίου", στο οποίο όμως κτίριο σήμερα στεγάζετε εταιρεία η οποία κατασκευάζει υποδήματα, απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας?

Ο 4014 αναφέρει :

ββ) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια

κοινωφελούς χρήσης, όπως ενδεικτικά κτίρια συνάθροισης κοινού, περίθαλψης, κοινωνικής πρόνοιας,

εκπαίδευσης, πολιτιστικών λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις, θρησκευτικούς

χώρους, εμπορικά καταστήματα, τράπεζες, κοινωφελείς οργανισμούς, δημόσιων υπηρεσιών και σε κτίρια

βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης, εξαιρουμένων των εγκαταστάσεων της ΔΕΗ Α.Ε. που υπάγονται

στην παραπάνω περίπτωση αα΄ μελέτη στατικής επάρκειας αρμόδιου μηχανικού.

Τα bold είναι που με προβληματίζουν.

Ευχαριστώ.

Edited by dimkon
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την πονεμένη μου ιστορία, διαβάζω κάνα 3ωρο 31 σελίδες απαντήσεων και το μόνο που κατάλαβα είναι ότι οι μισές τουλάχιστον περιπτώσεις σηκώνουν συζήτηση, άλλη μία λοιπόν.

 

Κτίριο του 1979 με κύρια χρήση κατοικία αλλά ίσόγειο γραφείο όπου και βρίσκεται η περίπτωση μου. Λέω κύρια χρήση με 165μ2 για κατοικία λόγω περισσότερης δόμησης. Στο ισόγειο γραφείο λοιπόν υπάρχει ένα νόμιμο πατάρι 21μ2 και με μεταλλική κατασκευή προσθέτει άλλα 20μ2. Στην ουσία γκρέμισε το παλιό απο ΟΣ και έκανε μεταλλική κατασκευή 41μ2 πλέον τετραγωνικά. Εκτός από αυτό υπάρχει και δεύτερη παράβαση. Κολλητά με το υφιστάμενο έκανε και μία αποθήκη 34μ2 η οπόια είναι πάλι μεταλλική, επικοινωνεί με το υφιστάμενο και στην ουσία καταργεί τον ακάλυπτο. Ερωτήσεις.

 

1) ΔΔΤ2 η ΔΔΤ3 το σκεπτικό μου είναι το εξής το πατάρι είναι ΔΔΤ2 αλλά η αποθήκη είναι εκτός του σωματος του κτιρίου.

2) Το ισόγειο είναι μεν κατηγορία ββ (κατάστημα σύμφωνα με την άδεια, γραφείο σήμερα) οποτε ΔΔΤ3 + ββ = στατική μελέτη αλλά το κτίριο έχει ώς κύρια χρήση κατοικίας αρά μετρά σαν αα?

3) Ανεξαρτητως αν θα είναι ΔΔΤ2 η ΔΔΤ3 θα αφορά μόνο τις αυθαιρεσίες η όλο το κτίριο? Σημαντικό διότι έχω κτίριο από ΟΣ και αυθαιρεσίες με μεταλλικό σκελετό.

 

Καταλαβαίνετε το κομφούζιο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπλέξει δηλαδή! Αναρωτιέμαι γιατί να μου έρχονται δουλειές οι οποίες να είναι μπερδεμένες να πρέπει να τις κάνω, δεν έχω επιλογή να αρνηθώ, παρόλο που δεν πληρώνομαι για αυτές ουτε 1 ευρώ αλήθεια, και από πάνω να με λένε και αχάριστο (οι απέξω) που έχω δουλειά στο αντικείμενο μου τέτοιους χαλεπούς καιρούς...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις μπλέξει. Εύκολα θα ξεμπλέξεις. Αλλά είναι νωρίς ακόμα ν' ασχολείσαι με το ΔΕΔΟΤΑ. περίμενε κι εσύ την επίσημη θέση του ΥΠΕΚΑ. Μπορεί να υιοθετήσει τα του ΤΕΕ, μπορεί να τα τροποποιήσει, μπορεί ...χίλια δυό. Ό,τι κάνεις μέχρι τότε θα είναι ...άσκοπο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχω καταλάβει κάτι μπορώ να δηλώσω μια κατηγορία για ΔΕΔΟΤΑ να προχωρήσω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή (βιάζεται ο ιδιοκτήτης για μεταβίβαση, και το ΔΕΔΟΤΑ είναι η τελευταία εκκερεμότητα) και μετά από τις διευκρινίσεις του ΥΠΕΚΑ να το τροποποιήσω?

Link to comment
Share on other sites

OΟλοκληρωμένη υπαγωγή μπορείς να προχωρησεις και χωρίς να εισαγγελία κανένα έγγραφο της β φάσης, ειναι δική σου επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.