Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση δελτίου δομικής τρωτότητας


Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου καθώς το μόνο που μου απομένει πλεόν είναι η ανάρτηση των δεδοτα στο σύστημα? Στην περίπτωση ΔΕΔΟΤΑ 2 ως επιφάνεια κάτοψης αυθαίρετης κατασκευής βάζουμε τα νόμιμα μ2 συν τα αυθαίρετα ή μόνο τα αυθαίρετα? Και αντίστοιχα στο ΔΕΔΟΤΑ 3 ως επιφάνεια κάτοψης τι εννοεί ο συντάξας ως αντιπροσωπευτική κάτοψη του κτιρίου? δηλ. αν εγώ ρύθμισα π.χ. το β' οροφο μικρότερης επιφανείας από τους αλλους 3 που μπορει να έχει το κτίριο τι βάζω? το εμβαδόν του ορόφου που ρυθμίστηκε ή τη μεγαλύτερη (επικρατούσα) των υπολοίπων? Οι οδηγίες συμπλήρωσης που έβγαλαν δεν βοηθάνε και πολυ βλέπω.. ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμα και από μένα που επίσης μου μεινε μόνο το ΔΕΔΟΤΑ για πληρότητα: Σε ΔΕΔΟΤΑ Κατηγορία 2 οριζόντιας ιδιοκτησία πολυκατοικίας, στο πεδίο "Μέγιστος αριθμός προσώπων που συναθροίζονται στο ΚΤΙΡΙΟ" τί βάζετε;

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω από σχετικές οδηγίες του ΤΕΕ:

 

"....10. ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΠΟΥ ΣΥΝΑΘΡΟΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ
Σηµειώνεται µε Χ το αντίστοιχο τετραγωνίδιο που προσεγγίζει περισσότερο το µέγιστο αριθµό των προσώπων που συνήθως συναθροίζονται στο κτίριο για αρκετές ώρες της ηµέρας (≥12), κατά δήλωση του Ιδιοκτήτη/των Ιδιοκτητών ή εκτίµηση του Συντάκτη του Δ.Ε.Δ.Ο.Τ.Α. Ενδεικτικώς, για κτίρια κατοικιών/ή ενοικιαζόµενων δωµατίων, διαµερισµάτων κ.λπ., ο µέγιστος αριθµός προσώπων µπορεί να εκτιµηθεί µε βάση τη συνολική επιφάνεια του κτιρίου (βλ. Ενότητα Δ, Πεδίο 15) διαιρεµένη διά 20. Αντιστοίχως, για κτίρια γραφείων ο διαιρέτης µπορεί να ληφθεί ίσος µε 10...".
 
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το είδα απλά στην Κατηγορία 3 μελετάμε κτίριο οπότε χρησιμοποιώ τις οδηγίες αυτές και στην Κατηγορία 2 μελετάμε ιδιοκτησία οπότε συμπληρώνω αυτό το πεδίο με βάση τί; Το πόσα άτομα συναθροίζονται στην ιδιοκτησία που αναφέρομαι; Αυτό δεν έχω καταλάβει. Ή θεωρητικά, τα πεδία που αφορούν το κτίριο είναι ίδια και στις δύο κατηγορίες. 

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λέει δεν ειναι εφαρμοσιμο παντα.

Στο γραφειο μου με ωραριο 8-14 και 18-22 ειναι αδυνατο να υπαρχει ανθρωπος για πανω απο 12 ωρες. Οποτε κανω εκτιμηση... 1 και πολυ ειναι.

Link to comment
Share on other sites

στα downloads υπαρχει σε excel ΔΕΔΟΤΑ κατηγοριας 2, υπαρχει καπου αντιστοιχα η κατηγορια 3?

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Σε ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας 2 εκεί που λέει συνολική επιφάνεια κτιρίου προφανώς εννοεί την εγκεκριμένη χωρίς τις αυθαιρεσίες σωστά ?

 

Επίσης σαν έτος της κατασκευής όταν υπάρχει ΟΑ βάζετε περιθώριο 5ετία ? π.χ. άν η άδεια είναι του 1972...τότε γράφεις 72-77 ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.