Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση δελτίου δομικής τρωτότητας


Recommended Posts

Σύναδελφοι ακόμα και με τισ οδηγίες δεν έχω καταλάβει στην πράξη κτίριο με προσθήκη ορόφου που το εμβαδό του ειναι ίσο με το εμβαδό του κτιρίου σε κάτοψη χρείαζεται μελέτη στατικής επάρκειας?

Link to comment
Share on other sites

Σύναδελφοι ακόμα και με τισ οδηγίες δεν έχω καταλάβει στην πράξη κτίριο με προσθήκη ορόφου που το εμβαδό του ειναι ίσο με το εμβαδό του κτιρίου σε κάτοψη χρείαζεται μελέτη στατικής επάρκειας?

όλος ο όροφος αυθαίρετος ?

Link to comment
Share on other sites

Σύναδελφοι ακόμα και με τισ οδηγίες δεν έχω καταλάβει στην πράξη κτίριο με προσθήκη ορόφου που το εμβαδό του ειναι ίσο με το εμβαδό του κτιρίου σε κάτοψη χρείαζεται μελέτη στατικής επάρκειας?

Βασικά δεν έχω καταλάβει, αν ότι παει στο ΔΕΤΟΤΑ 3 αυτόματα θέλει και επάρκεια? Επίσης αν σε ενα κτίριο χωρίς σύσταση έχει κλείσει ένας ημιυπαίθριος σε εναν όροφο και επίσης έχει και ενα extra όροφο αυθαίρετο, τα τ.μ. του η/υ μετράνε για να υπολογιστεί αν ειναι κάτω απο το 20% οι προσθήκες του κτιρίου ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Σε ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας 2 εκεί που λέει συνολική επιφάνεια κτιρίου προφανώς εννοεί την εγκεκριμένη χωρίς τις αυθαιρεσίες σωστά ?

 

Επίσης σαν έτος της κατασκευής όταν υπάρχει ΟΑ βάζετε περιθώριο 5ετία ? π.χ. άν η άδεια είναι του 1972...τότε γράφεις 72-77 ?

Καμία γνώμη ?

Link to comment
Share on other sites

Καμία γνώμη ?

 

συνάδερφε, προσωπικά και ΠΡΟΦΑΝΏΣ χωρίς να μαι σίγουρη, στη συνολική επιφάνεια του κτιρίου έβαλα το νούμερο των τετραγωνικών(μαζί με τις αυθαιρεσίες) που εκτιμώ ότι έχει το κτίριο σήμερα (με σοφίτες,υπόγεια, πατάρια, υπόστυλους χώρους, χωρίς εξώστες, ακριβώς δηλαδή όπως το περιγράφει στις οδηγίες) και δίπλα έγραψα "κατ' εκτίμηση"!! Στο έτος κατασκευής έβαλα απλά το έτος έκδοσης της άδειας.

....και ελπίζω να μην χρειαστεί να επιχειρηματολογήσω επί όλων αυτών!!

Link to comment
Share on other sites

συνάδερφε, προσωπικά και ΠΡΟΦΑΝΏΣ χωρίς να μαι σίγουρη, στη συνολική επιφάνεια του κτιρίου έβαλα το νούμερο των τετραγωνικών(μαζί με τις αυθαιρεσίες) που εκτιμώ ότι έχει το κτίριο σήμερα (με σοφίτες,υπόγεια, πατάρια, υπόστυλους χώρους, χωρίς εξώστες, ακριβώς δηλαδή όπως το περιγράφει στις οδηγίες) και δίπλα έγραψα "κατ' εκτίμηση"!! Στο έτος κατασκευής έβαλα απλά το έτος έκδοσης της άδειας.

....και ελπίζω να μην χρειαστεί να επιχειρηματολογήσω επί όλων αυτών!!

Δεν είμαι όμως σαφές από τις οδηγίες συνάδελφε έτσι δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι όμως σαφές από τις οδηγίες συνάδελφε έτσι δεν είναι ?

 

Δεν είναι! και δεν είναι και το μόνο μεταξύ μας που είναι ασαφές :/  Αλλά κάτι πρέπει να συμπληρώσουμε...

Ωστόσο η άδεια που βγήκε το '75... δεν αναφέρεται καθόλου στα τ.μ. του υπογείου (που στις οδηγίες τα θέλει) .. και βάζει και κάτι τ.μ. παρόδιων κτισμάτων βοηθητικών κτλ. που εχτισε τοτε ο ανθρωπος... οπότε εφόσον κάνω δεδοτα ενός κτιρίου.. θεώρησα σωστό να βάλω τα πραγματικά κατ'εκτίμηση τ.μ. του κτιρίου. 

Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι νομίζω ότι είναι το σωστό. Συμπληρώνεις τα τετραγωνικά της αυθαιρεσίας και από κάτω τα συνολικά δομημένα τετραγωνικά κατ' εκτίμηση πάντα. Αλλιώς θα έλεγε συνολική νομίμως δομημένη επιφάνεια. Στατικότητα κοιτάμε και όχι παρανομίες. 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα θα μπουνε και τα τμ των αυθαιρεσιων.

Σιγουρα στο "συνολικη δομημενη επφανεια" μπαινουν τα παντα. Εκτος απο εξωστες.

Τωρα στο "εμβαδο κατοψης" τι να πω? Βαλτε οτι νομιζετε, εγω βαζω την καλυψη του κτηριου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.