Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΕΑ ολόκληρου κτιρίου με οριζόντιες ιδιοκτησίες


STAVION

Recommended Posts

  • 4 months later...

Καλημέρα σας! Έχω μια περίπτωση κτιρίου με 3 ορόφους. Στο ισόγειο υπάρχει κατάστημα, στον 1ο όροφο δυο διαμερίσματα, στον 2ο και στο 3ο όροφο από ένα οροφοδιαμέρισμα σύμφωνα με την άδεια και την σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών. Ο ιδιοκτήτης αυθαίρετα χρησιμοποιεί τα δυο οροφοδιαμερίσματα των πάνω ορόφων σαν έναν ενιαίο λειτουργικό χώρο (έχει τραβήξει έξω τις τοιχοποιίες ώστε η κοινόχρηστη σκάλα, όπως φαίνεται στην άδεια, στην πραγματικότητα να είναι εσωτερική, τύπου μεζονέτα). Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να εκδώσω ένα ΠΕΑ για τα 2 οροφοδιαμερίσματα στην βάση ότι χρησιμοποιείται σαν ένας λειτουργικός χώρος με κοινό σύστημα θέρμανσης κλπ. Ο ίδιος ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται στην συνέχεια και για ένταξη στο πρόγραμμα Εξοικονομώ. Θεωρείτε ότι θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μα αν ο χώρος είναι πραγματικά ενιαίος λειτουργικά, μάλλον μονόδρομος είναι η έκδοση ενός πεα. Είναι όμως? ή είναι "και έτσι και αλλιώς"? (δηλαδή έχουν παραμείνει και εξώπορτες που χωρίζουν ικλπ κλπ). εσύ το ξερεις που το είδες.

Τώρα για το εξ οικονομώ δε μπορεί κανεις να σου πει σίγουρα αφού δεν υπάρχει προκηρυξη. Πάντως με άλλο Ε9 άλλη πράξη άλλο πεα δύσκολο με βάση την προτερα εμπειρία να ενταχθείς.

ενδεχομένως και οι παραβάσεις σε σχέση με την άδεια να χρειάζονται ρυθμιση.

Edited by sarcs
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω την εξής περίπτωση: κτίριο αποτελείται συμφωνα με την οικοδομική άδεια από  ισόγειο κατάστημα και όροφο με 10 γκαρσονιέρες. Ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί όλη η οικοδομή και συγκεκριμένα δεν έχει κατασκευασθεί το κατάστημα, οπότε πρακτικά υπάρχει μία πιλωτή με έναν κλειστός χώρο στο ισόγειο απ' όπου μπαίνει κανείς για το  κλιμακοστάσιο προς τον Α' όροφο με τα διαμερίσματα. Το θέμα είναι ότι ο κλειστός χ'ωρος της εισόδου στο ισόγειο είναι 20τμ και ο Α' όροφος είναι 240τμ (γκαρσσονιέρες και κοινόχρηστοι διάδρομοι).... Εγώ λοιπόν σαν επιθεωρητής Α' τάξης μπορώ να βγάλω ένα ΠΕΑ για τον Α όροφο με όλες τις γκαρσονιέρες? δηλαδή να βάλω σα συνολικά τετραγωνικά, τα 240 τμ του Α' ορόφου και να μη μετρήσω το χώρο του ισογείου?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως όχι, καθώς τα <<συνολικά>> τετραγωνικά του κτηρίου είναι 240+20=260τ.μ.>250τ.μ. (Ν. 4409/2016, άρθρο 5: <<α. σε κτίρια ή κτιριακές μονάδες συνολικής επιφάνειας έως και διακόσια πενήντα τετραγωνικά μέτρα (250 τ.μ.)>>.

Το λέω με βάση τον ορισμό της <συνολικής επιφάνειας>>, της παρ. 3. του άρθρου 2, του Ν. 4122/2013, όπου ορίζεται ότι: <<3. «Συνολική επιφάνεια κτιρίου ή κτιριακής μονάδας»: η συνολική μεικτή επιφάνεια δαπέδων, κλειστών στεγασμένων θερμαινόμενων και μη χώρων, μετρούμενη βάσει εξωτερικών διαστάσεων>>.

Αν εκδώσεις ΠΕΑ ανά ιδιοκτησία, τότε γλυτώνεις τον σκόπελο.

Καθώς και αυτόν του περιορισμού της μέγιστης συνολικής θερμικής και ψυκτικής ισχύος (50 kW). Και -νομίζω πως- οι τρεις περιορισμοί ισχύουν και διαζευκτικά και σωρευτικά. Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν στην συνολική επιφάνεια δαπέδου του 1ου ορόφου έχει προσμετρηθεί και η επιφάνεια δαπέδου της "τρύπας" του κλιμακοστασίου.

Αν π.χ. το ισόγειο-είσοδος είναι 10 (χώρος εισόδου) + 10 (κάτοψη κλίμακας) = 20τ.μ.

Και στα 240τ.μ. του 1ου ορόφου έχουν προσμετρηθεί ξανά τα 10 τ.μ. της σκάλας, τότε μπορείς να πεις πως στην πραγματικότητα η συνολική επιφάνεια του 1ου είναι 240-10=230τ.μ.

Και η συνολική του κτηρίου: 230 + 20 = 250τ.μ. Ακριβώς στο όριο.

Αλλά 10τ.μ. κλιμακοστάσιο μόνο, λίγο μεγάλο δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια αλλά δε βγαίνουν ούτε έτσι τα κουκιά... θα κάνω για κάθεμία χωριστά....στο ε9 φαίνονται σαν διαφορετικά διαμερίσματα ωστόσο ο ιδιοκτήτης δε θυμάται αν έχει κάνει σύσταση οριζοντίων...δεν υπαρχει θέμα έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.