Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ ολόκληρου κτιρίου με οριζόντιες ιδιοκτησίες


STAVION

Recommended Posts

Καθώς και αυτόν του περιορισμού της μέγιστης συνολικής θερμικής και ψυκτικής ισχύος (50 kW). Και -νομίζω πως- οι τρεις περιορισμοί ισχύουν και διαζευκτικά και σωρευτικά. Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό.

 

Αυτό με τα 50KW ισχύει για τις επιθεωρήσεις θέρμανσης-κλιματισμου, σωστά; Για τις επιθεωρήσεις κτηρίων υπάρχει μόνο ο περιορισμός των 250m2.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο φίλε.

Δεν μπορεί να ισχύει π.χ. ότι δεν μπορείς να κάνεις επιθεώρηση κτηρίου συνολικής επιφάνειας μικρότερης ή ίσης των 250τ.μ. άλλα το οποίο διαθέτει θερμική + ψυκτική ισχύ 50+51=101kW> 50+50=100kW, εάν κάποιος είναι ενεργ. επιθ. κτηρίων Α' τάξης.

Αλλά ας μας πει κάποιος που γνωρίζει αν είναι έτσι.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα. Μου ζητήθηκε η έκδοση ΠΕΑ σε διαμέρισμα που βρίσκεται στο ισόγειο  διώροφης οικοδομής  για την ενοικίαση του. Υπάρχει σύσταση οριζοντίου και κάθε όροφος αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Το θέμα είναι ότι στο ισόγειο υπάρχουν 2 διαμερίσματα στο σύνολο χωρίς να έχει γίνει γι''αυτα σύσταση καθέτου με αποτέλεσμα να φαίνεται το ισόγειο σαν μια ενιαία κατοικία. Μπορώ να εκδόσω το ΠΕΑ μόνο για το διαμέρισμα που θα νοικιαστεί ή πρέπει να γίνει ένα ΠΕΑ για όλο το ισόγειο; Αν γίνει για όλο το ισόγειο θα υπάρχει θέμα με τα τετραγωνικά του ΠΕΑ και του μισθωτηρίου;

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ γίνεται επί πραγματικής καταστάσεως. Άρα θα αποτυπώσεις και μελετήσεις ό,τι πραγματικά υπάρχει. Το ότι για τα δύο διαμερίσματα δεν υφίσταται σ.ο.ι., δεν σε ενδιαφέρει. Θα ονομάσεις το ελεγχόμενο διαμέρισμα με κάποιον άλλο τρόπο (π.χ. δυτικό διαμέρισμα ισογείου, ή ...), ώστε να είναι δυνατός ο εντοπισμός του σε περίπτωση ελέγχου. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!  Ναι εννοείται πως θα γίνει επί πραγματικής καταστάσεως το πιστοποιητικό, δηλαδή θα φαίνεται ότι έχει χωριστεί το ισόγειο  και έχουν γίνει 2 διαμερίσματα, απλά έλεγα μήπως πρέπει να γίνει 1 ΠΕΑ για όλο το ισόγειο, δηλαδή και για τα δύο διαμερίσματα μαζί..βέβαια το διαμέρισμα μπορεί να θεωρηθεί σαν ανεξάρτητη κτιριακή μονάδα, αφού χρησιμοποιείται χωριστά, οπότε νομίζω πως έχεις δίκιο και πρέπει να γίνει με τον τρόπο που περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Ισόγειο κτίριο αποτελείται απο 3 καταστηματα στην πρόσοψη και 3 διαμερίσματα στην πίσω όψη χωρις σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών

δηλ μπορεί να χωριστεί σε ένα τμήμα με χρήση καταστημάτων και ένα με χρήση κατοικία.

Μπορώ να εκδώσω ενα ΠΕΑ για το τμήμα των καταστημάτων και ένα για το τμήμα των κατοικιών;  

Αν ναι θα δηλωθούν ως κτίριο ή κτιριακή μονάδα

Ευχαριστώ

Edited by fontas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, 

έχω ένα κτίριο με ένα διαμέρισμα στο ισόγειο και ένα στον α΄ όροφο (πρόσβαση με εξωτερική κλίμακα) . Μπορώ να κάνω ένα ΠΕΑ , σωστά? Και βάζω κτίριο και χρήση κτιρίου Πολυκατοικία? Αν θελήσει να νοικιάσει το 1 από αυτά , μπορεί να προσκομισθεί το ΠΕΑ για όλο το κτίριο? 

Και μία επιβεβαίωση. Στο αγροτεμάχιο υπάρχει και ένα ανεξάρτητο κτίριο αποθήκης. Σε αυτό δεν γίνεται ΠΕΑ λόγω χρήσης, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.