Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΕΑ ολόκληρου κτιρίου με οριζόντιες ιδιοκτησίες


STAVION

Recommended Posts

Καλό θα είναι.

Αλλά σύμφωνα με τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ μπορεί να βάλεις μόνο τα στοιχεία του διαχειριστή:

 

<<Στην περίπτωση πολλών ιδιοκτητών ως στοιχεία ιδιοκτήτου της πολυκατοικίας μπορούν να φαίνονται στο ΠΕΑ τα στοιχεία του διαχειριστή της πολυκατοικίας. >>

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μου ζητηθηκε να κανω προσφορα για ΠΕΑ πολυκατοικιας με 12 διαμερισματα, 3 σε ανωγειο και απο 3 στους λοιπους οροφους.

Απο κατω υπαρχει ημιυπογειο που εχει γινει καταστημα.

Επειδη δεν εχει τυχει να ασχοληθω ποτε με κατι τετοιο στο παρελθον, εχω ερωτησεις...

 

α. Κανουμε ΠΕΑ για ολο το κτηριο πλην του καταστηματος στο υπογειο? Η καθοτι υπογειο το συμπεριλαμβανουμε στο ΠΕΑ ως ΜΘΧ, δεδομενου οτι και στην αδεια ηταν βοηθητικος χωρος? Εικαζω το 1ο

 

β. Τα κοινοχρηστα τα περιγραφω ξεχωριστα σα ΜΘΧ η τα εντασσω στη θερμικη μου ζωνη ως συνολο?

 

γ. Τα συστηματα θερμανσης και ψυξης θα καταχωρηθουν ολα μαζικα, σε ξεχωριστες γραμμες το καθενα, αναλογα με το χωρο που καλυπτει το καθε συστημα?

 

δ. Τι παιζει απο τιμες? Φαινεται μεγαλη η δουλεια και δε σκοπευω να κανω εκπτωση ουτε 1€ κατω της νομιμου.... Με 1€/τ.μ. δεν κοστολογουμε, συμπεριλαμβανομενων και των κοινοχρηστων?

Link to comment
Share on other sites

α. Ένα ΠΕΑ για τις κατοικίες, ένα για το κατάστημα. Λόγω (προφανώς) μικρότερης επιφάνειας του καταστ. σε σχέση με τις κατοικίες, ο μ.θ.χ. (κοινόχρηστα) θα περιγραφεί στο ΠΕΑ κατοικίας ενώ τα δομ. στοιχεία του καταστήματος σε επαφή με το μ.θ.χ. θα τα θεωρήσεις με U/2.

β. Η απάντηση στο α.

γ. Αν υπάρχουν διαφορετικά συστήματα θέρμανσης, τα περιγράφεις ανάλογα με την επιφάνεια που καλύπτουν. Για τα συστήματα ψύξης (εφόσον όλα είναι τοπικές α.θ.) βάζεις το σταθμισμένο EER 

δ. Ό,τι θέλεις  

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία παράγραφο της ενότητας 3.2 της 1ης ΤΟΤΕΕ, κάνει λόγο για "τμήμα κτιρίου". Αν στο buildingcert και στο λογισμικό, τόσο το σύνολο των κατοικιών όσο και το κατάστημα, τα δηλώσεις σαν "τμήμα κτιρίου" και όχι σαν "ολόκληρο κτίριο", και από τη στιγμή που το κοινόχρηστο κλιμ/σιο και πιθανόν άλλα τμήματα μ.θ.χ. (π.χ. κοινόχρηστο λεβ/σιο, αποθήκες, πάρκινγκ) έρχονται σε επαφή (σαν συνέχεια του κλιμ/σιου) και με τα δυο "τμήματα κτιρίου", θεωρώ πως μπορείς να εφαρμόσεις και στις δύο περιπτώσεις την παραδοχή του U/2 και να μην χρειαστεί να ασχοληθείς με τους κοινόχρηστους μ.θ.χ.

Σε ανάλογη περίπτωση, επειδή την κάθε μια χρήση την είχα δηλώσει σαν "ολόκληρο κτίριο" τράβηξα το λούκι της καταχώρησης, υπολογισμών κλπ και για τις δύο χρήσεις. Το μετάνιωσα, καθώς δεν πληρώθηκα από τον ευρωφονιά για τον μ.θ.χ.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε δηλωμένο με τον 4178 εξολοκλήρου αυθαίρετο, με ισόγειο και όροφο, εφόσον δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου και εφόσον έχουν την ίδια χρήση εκδίδω όπως κατάλαβα από το φόρουμ ένα ΠΕΑ για όλο το κτήριο. Θεωρώ ότι όλο το κτήριο ανήκει σε μία θερμική ζώνη, εφόσον η επιθυμητή θερμοκρασία όλο τον χρόνο δεν διαφέρει και έχουν την ίδια χρήση (κατοικίας και στα δύο). Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

 

1) Όταν θα καταθέσει το ηλεκτρονικό μισθωτήριο συμβόλαιο και θα φαίνεται συνολικά το κτήριο, ενώ αυτός νοικιάζει μόνο έναν όροφο δεν υπάρχει θέμα από φορολογικής άποψης; Επίσης και κατά την πώληση έστω μόνο ενός ορόφου (με την προϋπόθεση ότι έχει κάνει ΣΟΙ), το ΠΕΑ δεν θα ήταν καλύτερο να αναφέρεται μόνο σε ένα διαμέρισμα;

2)Δεν είναι νομότυπη πρακτική, να εκδίδεις ΠΕΑ ανά οριζόντια ιδιοκτησία παρόλο που τα διαμερίσματα ανήκουν στην ίδια θερμική ζώνη;

Edited by dzois1985
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας
εχω μια δυοροφη οικοδομη(μεζονετα) με αδειαα διωροφη μονοκατοικια για την οποια θελω να βγαλω πεα για εξοικονομηση κατοικον. απο τη μια πλευρα εχει γινει προσθηκη κατεπεκταση και υψος και δημιουργηθηκε μια ανεξαρτητη ιδιοκτησια με δικο της φερον οργανισμο. εγω τη μεζονετα μου πως θα την χαρακτηρισω? μονοκτοικια? ή τμήμα κτιρίου?ανηουν στον ιδιο ιδιοκτητη.

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,
Μου ζητήθηκε πεα σε ολόκληρο κτήριο το οποίο διαμορφώνεται σε 3 επίπεδα. Το κτήριο έχει περίγραμμα Γ όπως φαίνεται και στο σχήμα. Στο 1ο επίπεδο υπάρχουν διαμερίσματα και πυλωτή. Στο 2ο επίπεδο διαμερίσματα και εξωτερική κλίμακα η οποία χωρίζει το κτήριο στα 2 και στο 3ο επίπεδο διαμερίσματα. Όλα τα διαμερίσματα έχουν κοινό σύστημα θέρμανσης. Τα διαμερίσματα σε όλα τα επίπεδα ενώνονται μεταξύ τους με ημιυπαίθριους χώρους. Το ερώτημά μου είναι αν πράγματι θα βγει ένα πεα ή ένα για τα διαμερίσματα 1,2,4 και ένα για τα υπόλοιπα.
Ευχαριστώ

Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.