Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θεμελίωση δεξαμενών (πάχος - τρόπος)


 
ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?

 

Μήπως ο τρόπος που κατανέμεται το φορτίο των δεξαμενών δημιουργεί περιοχές στη στήριξη στις οποίες συμβαίνει υπέρβαση της θλιπτικής αντοχής του σκυροδέματος? Δεν είναι ένας παράγοντας από τον οποίο εξαρτάται η ποιότητα του σκυροδέματος που θα επιλεγεί για το έργο? Σίγουρα το σκυρόδεμα είναι ουσιαστικά εγκιβωτισμένο λόγο του μεγάλου εμβαδού της κάτοψης αλλά ένας έλεγχος ίσως απαιτείται. :???:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?

 

Μήπως ο τρόπος που κατανέμεται το φορτίο των δεξαμενών δημιουργεί περιοχές στη στήριξη στις οποίες συμβαίνει υπέρβαση της θλιπτικής αντοχής του σκυροδέματος? Δεν είναι ένας παράγοντας από τον οποίο εξαρτάται η ποιότητα του σκυροδέματος που θα επιλεγεί για το έργο? Σίγουρα το σκυρόδεμα είναι ουσιαστικά εγκιβωτισμένο λόγο του μεγάλου εμβαδού της κάτοψης αλλά ένας έλεγχος ίσως απαιτείται. :???:

 

Βάλε φορτίο για την μεγάλη των 80μ3 ίσο με 150κΝ (αυθαίρετα γιατί είναι λιγότερο από 80 στην πράξη)

Επιφάνεια 11.6μ2

 

σ=150κΝ/11.6μ2=12κΝ/μ2<< 20000κΝ/μ2/1.5=13333κΝ/μ2

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο στον υπολογισμό σου Άρη. :)

 

'Εχω δει δεξαμενές (μάλλον σιλό) που η βάση τους δεν είναι επίπεδη αλλά κωνική. Αν δεν στηρίζεται ακριβώς στη βάση του (δηλαδή έχει "αέρα) τότε μεγάλο μέρος του φορτίου στηρίζεται ουσιαστικά στην άκρη του κώνου. Μια τέτοια διάταξη είχα κατα νου όταν έκανα την παρατήρηση. :D

Link to comment
Share on other sites

είναι κώνικη!

αλλά διαμορφώνεται βάση από σκυρόδεμα κάτω από την δεξαμενή ανεξάρτητα από την ραντιέ.

Το σκυρόδεμα αυτό είναι επιλογή και ευθύνη του δεξαμενοκατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΑΡΗ, από την δική μου μεριά θα σου πρότεινα να διαστασιολογήσεις την πλάκα οπωσδήποτε με πεπερασμένα. Για δύο λόγους :

1) Έαν θέλεις να επιτύχεις ελάχιστο δυνατό πάχος πχ 30cm όπως είπε ο Χάρης

(δεν το θεωρώ αδύνατο αλλά αν αφαιρέσεις και 7 πόντους επικάλυψη τότε το στατικό ύψος μικραίνει αρκετα) και για να ελέγξεις τις πιθανότητες διατμητικής αστοχίας της πλάκας σε ανομοιόμορφη φόρτιση. Εγώ εκτιμώ ότι θα βγεί πάνω από 40cm, και

2) για να μπορέσεις να ελέγξεις δυσμενείς φορτίσεις πχ γεμάτες μόνο οι 2 μεγάλες δεξαμενές κλπ.

 

Περαιτέρω όπως τόνισε και ο Αλέξανδρος, έχει πολύ μεγάλη σημασία η στήριξη της δεξαμενής, αν μπορούσες να μας δώσεις λίγα περισσότερα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Η στήριξη είναι προφανώς μεταλλική με κατάληξη 4 στύλους από οτι φαντάζομαι. Το φορτίο της συνολικής δεξαμενής /4 και έπειτα αυτό στην πλάκα σκυροδέματος. Εγώ εννοούσα να προσομειώσει με κομβικό φορτίο στο κέντρο της δεξαμενής το ολικό φορτίο για λόγους απλότητας. Προφανώς η πρώτη σκέψη πλησιάζει πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Από την άλλη είμαι περίέργος να δω το πάχος της πλάκας που θα βγει. Με 50cm και με τα φορτία που βλέπω υπολογίζω ένα δυσμενέστερο As κάπου μεταξύ 10-12...(Είμαι όμως περίεργος τι θα βγει όντως...)

Link to comment
Share on other sites

Η δεξαμενή είναι κωνική στον πυθμένα της.

Για να στηριχτεί στην ραντιέ φτιάχνει καλούπι από σκυρόδεμα πάνω από την ραντιέ που η κορυφή του είναι επίσης κωνική. Αρσενικό - θηλυκό δηλαδή.

Σε αυτό εγώ δεν επεμβαίνω. Είναι θέμα του κατασκευαστή.

 

κατά συνέπεια το φορτίο στην ραντιέ είναι κατανεμημένο όπως και να έχει.

 

Έλυσα την πλάκα σε πεπερασμένα με κs=15000 και φορτίσεις αυξημένες 15-20κΝ/μ2 και για 30 εκ. όλα καλά.

Διατμήσεις γύρω στα 5-10κΝ/μ και οπλισμοί ελάχιστοι.

Επειδή με το μάτι δεν μου αρέσει και επειδή εκεί καμία φορά υπάρχουν κενά στο έδαφος θα την παχύνω.

Link to comment
Share on other sites

Ks=15000 kN/m³ δεν είναι λίγο για βράχο.

Αν τελικά βάλεις σκυρόδεμα καθαριότητας τα όποια κενά δεν θα υπάρχουν.

Ακόμα όμως και να βάλεις σκυρόδεμα καθαριότητας πάλι τα όποια κενά θα γεμίσουν με σκυρόδεμα.

Το ζητούμενο είναι να έχεις παντού πάχος πλάκας τουλάχιστον αυτό που θα υπολογίσεις, π.χ. 30cm.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη..Κs=150.000

Λέγοντας κενά εννοώ σπηλαιώσεις.

Θα πάω σε πάχος 50εκ παρόλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.