Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θεμελίωση δεξαμενών (πάχος - τρόπος)


 
ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Recommended Posts

Μάλλον το αντίστροφο iovo...

Aρη, με βάση αυτά που λές, το φορτίο σίγουρα θα είναι ομοιόμορφα κατανεμημένο στη έδραση της κάθε δεξαμενής; Μηπως (αν είναι το θυλικό-αρσενικό όπως το δείχνει ο iovo) το φορτίο να είναι συγκεντρωμένο ή αν η "μύτη" του πάτου είναι προς τα άνω, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, εν τέλει το φορτίο θα δρά στην πλάκα κατακόρυφα του δακτυλίου των δεξαμενών, όπως ακριβώς δείχνεις δηλ. τις κατόψεις τους;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι και η δικιά μου σκέψη acnt, για αυτό προσπαθώ να καταλάβω πώς ακριβώς εδράζεται. Νομίζω όμως πως και στις 2 περιπτώσεις το φορτίο θα κατανέμεται στην περίμετρο του δακτυλίου.

Link to comment
Share on other sites

ilias στο σχηματάκι οι κίτρινες δυνάμεις είναι η πίεση του υγρού φορτίου. Αυτές μπορούν να αναλυθούν στις κόκκινες συνιστώσες κάθετα στον πυθμένα της δεξαμενής. Στο σημείο Α (υποθετικό σημείο μόλις πριν την ένωση πυθμένα και κατακόρυφου σκέλους δεξαμενής), η κόκκινη δύναμη 2 (κοκκινη) έστω ότι είναι η αθροίζουσα όλων των Fx. Αρα και αυτή μπορεί να αναλυθεί σε συνιστώσες, τις δυνάμεις 3&4 (πράσινες). Η συνιστώσα κατά Υ, η δυναμη 4 στο σχήμα, προστίθεται εν τέλει στην κατακόρυφη δύναμη λόγω του ι.β. του υγρού.

 

edit:Συγνώμη για τα δύο σχήματα. Το πρώτο είναι ορθότερον...

post-1781-131887205964_thumb.jpg

post-1781-131887205987_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστέρηση...

iovo το πιασες με την μια

 

ilias και εγώ πιστεύω πως είναι ομοιόμορφα κατανεμημένο

 

acnt η πίεση του υγρού είναι κατακόρυφη ή κάθετη στην κάθε επιφάνεια?

Link to comment
Share on other sites

η πίεση του υγρού είναι κατακόρυφη ή κάθετη στην κάθε επιφάνεια?

Σε μία δεξαμενή, η πίεση είναι οριζόντια στα τοιχώματα της δεξαμενής και κατακόρυφη στον πυθμένα... Γι'αυτό και η κωνική βάση αν και την περίμενα ανάποδα...

Link to comment
Share on other sites

Η κωνική βάση είναι για να μην φύγει από την θέση της στον σεισμό και εξυπηρετεί τον καθαρισμό της δεξαμενής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά, αλλά όσες δεξαμενές και αν κοιτάξετε θα δείτε τον κώνο ή την καμπύλη ανάποδα. Γενικά, απο βαρέλι μέχρι και κουτί κοκα-κόλα ή γκαζάκι... Και αυτή την διάταξη την θέλουμε κυρίως στα μεταλλικά δοχεία απο φόβο παραμόρφωσης του πυθμένα... Ο επίπεδος θα κάνει κοιλιά, αυτός που δείχνει ο iovo μεταφέρει την πλειοψηφία των δυνάμεων στο κέντρο (και άρα απαιτεί μεγαλύτερο πάχος πυθμένα στο κέντρο), ενώ οι κυρτοί προς τα πάνω πυθμένες, μεταφέρουν τις δυνάμεις στην περίμετρο της βάσης, όπου η ενίσχυση της σε διατομή, είναι τόσο πιό οικονομική όσο και πιό πρακτική...

Η "αρσενική" βάση , όπως την δείχνει ο iovo, είναι πολύ πιο δύσκολη στο καθάρισμα μόνο και μόνο λόγω του αυξημένου βάθους...

Ελπίζω να συμφωνείτε.

Οπως και να'χει, θά ήθελα να δώ πως στο καλό θα πετύχει αυτή την διατομή κωνικής βάσης. Αρη, στερεώνουν τις δεξαμενές σε νωπό σκυρόδεμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.