Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θεμελίωση δεξαμενών (πάχος - τρόπος)


 
ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Recommended Posts

acnt κάτι δεν μου αρέσει στο σχήμα που ανέβασες ή κάτι ίσως δεν κατάλαβα καλά. Με ποιο σκεπτικό μεταφέρεις τη συνισταμένη στο δακτύλιο αφού κάθε στιγμή σε κάθε σημείο του κεκλιμένου πυθμένα υπάρχει μόνιμο φορτίο από το ίδιο το υγρό?
τελικά??

Το σχέδιο είναι υπεραπλουστευμένο. Τελικά το ομοιόμορφο φορτίο αν το διαιρέσεις σε άπειρα σημειακά φορτία τα οποία δρούν σε απειροελάχιστα πεπερασμένα στοιχεία, τότε ισχύει αυτό που έδειξα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Σύντροφοι στην τρέλα, θα ήθελα τη γνώμη σας για μια περίπτωση παρόμοια με του τόπικ.

Εχω προς μελέτη:

Θεμελίωση για μεταλλική δεξαμενή χωρητικότητας 30μ3, που θα φέρει συνολικό φορτίο 50tn, κυκλικής διατομής διαμέτρου 3,10μ, ύψους 5,50μ και θα εδράζεται σε οπλισμένο σκυρόδεμα μέσω 6 στύλων ("ποδαρικών") που βρίσκονται περιμετρικά της δεξαμενής,σύμφωνα με τον κατασκευαστή (τάση αργιλώδους εδάφους 200ΚΝ/μ2)

Με βάση τα παραπάνω, έχω το εξής δίλημμα:

α) ραντιέ πάχους πχ 80εκ και επίλυση της με πεπερασμένα και φορτίσεις σημειακές στα σημεία των στύλων;

β) Μοντέλο με "υποστυλώματα" στα σημεία κάτω από τους στύλους, με δοκό "υπογείου" περιμετρικά, πλάκα "ανωδομής" και πεδιλοδοκούς; Σ'αυτην την περίπτωση, καλύτερα φόρτιση κατανεμημένη περιμετρικά στις δοκούς ή σημειακά στους κομβους των υποστυλωμάτων;
 

Μερσί μποκού ιν αντβανς :)

Edited by Makiaveli
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα "ποδαράκια" γιατί τα θέλεις? Για να δώσεις ύψος στη δεξαμενή?

 

Ραντιέ 80 εκ. για τα συγκεκριμένα φορτία είναι τεράστια....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

προσπαθώ να λύσω γενική κοιτόστρωση για θεμελίωση μεταλλικής δεξαμενής 17 τόνων σε βάση 2,9 μ. * 2,9 μ. Το πρόγραμμα που έχω το λύνει με με πολύ μικρά πάχη 20 cm ή και λιγότερο. Το θεωρείται λογικό γιατί δεν έχω εμπειρία να κρίνω αν είναι πολύ ή λίγο το βάρος!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!

Edited by μηχανικάρα :-D
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.