Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θεμελίωση δεξαμενών (πάχος - τρόπος)


 
ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεξαμενή που εδράζεται σε στερεό έδαφος σ' όλη την επιφάνεια της βάσης της πρέπει να έχει κωνικό σχήμα. Οι δεξαμενές πετρελαίου έχουν; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι για να μειωθεί η κίνδυνος ανατροπής ή ολίσθησης. Ο κίνδυνος ολίσθησης μειώνεται όπως και αν είναι τα αρσενικά/θηλυκά. Ο κίνδυνος ανατροπής μειώνεται όταν εφαρμοστεί η κατασκευή όπως τη σχεδίασε ο iovo.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεξαμενή που εδράζεται σε στερεό έδαφος σ' όλη την επιφάνεια της βάσης της πρέπει να έχει κωνικό σχήμα..........

Νομίζω πως στην ερώτησή σου απάντησε πιο πάνω ο Άρης:

"Η κωνική βάση είναι για να μην φύγει από την θέση της στον σεισμό και εξυπηρετεί τον καθαρισμό της δεξαμενής."

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεξαμενή που εδράζεται σε στερεό έδαφος σ' όλη την επιφάνεια της βάσης της πρέπει να έχει κωνικό σχήμα. Οι δεξαμενές πετρελαίου έχουν; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι για να μειωθεί η κίνδυνος ανατροπής ή ολίσθησης. Ο κίνδυνος ολίσθησης μειώνεται όπως και αν είναι τα αρσενικά/θηλυκά. Ο κίνδυνος ανατροπής μειώνεται όταν εφαρμοστεί η κατασκευή όπως τη σχεδίασε ο iovo[/b].

 

και εγώ πιστεύω ότι για την ανατροπή γίνονται όλα.

Οι δεξαμενές πετρελαίου σίγουρα είναι πακτωμένες στο μπετόν και φυσικά για αυτό και έχουν τοιχώματα με μεγάλο πάχος.

Link to comment
Share on other sites

acnt δεν είναι δική μου επιλογή.

Τις δεξαμενές τις κατασκευάζει κάποιος ο οποίος και αναλαμβάνει την ευθύνη της σωστής λειτουργίας τους.

Εγώ κατασκευάζω γερή την βάση και τα γύρω γύρω, όπως βλέπεις για το ενδεχόμενο ανατροπής. Ούτε εγώ εμπιστεύομαι τις εμπειρικές λύσεις.

Σου λέει όμως:

"Η δεξαμενή αυτή κάνει π.χ 5000ε με τοίχωμα πάχους α

Αν την πακτώσω θα έχει 10000ε γιατί δεν θα μετακινείται ελεύθερα και θα χρειαστώ να βάλω τοίχωμα 2α.

Τώρα αν γίνει σεισμός ή στους σεισμούς που έγιναν το πολύ πολύ να κουνήσει λίγο και να "πετσικάρει" τοπικά, οπότε όλα καλά και όλοι χαρούμενοι"

 

Αυτό παιδιά έχω ακούσει. Ο ορισμός της SLS

 

acnt θα το διαβάσω αυτό που έστειλες και θα επενέλθω

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα βρε παιδί μου, αυτά που λες άλλος τα διαλέγει. Απλά φιλοσοφούμεν...

 

Αυτό που σου έστειλα έχει να κάνει με συμπεριφορά των δεξαμενών η οποία σε άλλα κράτη είναι μεγάλο τμήμα της μηχανικής.

 

Πάντως σε κάποιους ιστοχώρους που κοίταξα χθές για δεξαμενές (aboveground vertical tanks) όλες είχαν επίπεδη βάση...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα βρε παιδί μου, αυτά που λες άλλος τα διαλέγει. Απλά φιλοσοφούμεν...

 

Αυτό που σου έστειλα έχει να κάνει με συμπεριφορά των δεξαμενών η οποία σε άλλα κράτη είναι μεγάλο τμήμα της μηχανικής.

 

Πάντως σε κάποιους ιστοχώρους που κοίταξα χθές για δεξαμενές (aboveground vertical tanks) όλες είχαν επίπεδη βάση...

 

βιδωτές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.