Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πόσο μπορεί να εξέχει το υπόγειο από το έδαφος σε εκτός οικισμού οικοδομή?


ntemhs

Recommended Posts

  • 3 years later...

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με το υπόγειο σε εκτός σχεδίου γήπεδο. Αν το κτίριο μου είναι βυθισμένο 0,50 μ. από την στάθμη του φυσικού εδάφους,  θα μπορούσα να κάνω διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου ξεμπαζώνοντας 0,70 μ. από το φυσικό έδαφος και μετά να ξεμπαζώσω και 0,80 μ. το υπόγειο μου ΄ώστε να είμαι 0,80 μ. κάτω από το διαμορφωμένο έδαφος και 1,50 μ. από το φυσικό; 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα από την περιγραφή. Καλύτερα ανέβασε σχετικά σχέδια για να γίνει κατανοητό το ερώτημά σου. Δείξε γραμμές Φ.Ε και Δ.Ε σε τομές και υψόμετρα στην διαμόρφωση Π.Χ. Ο κανόνας στα εκτός σχεδίου-οικισμού είναι ότι "η στάθμη της οροφής του υπογείου δεν επιτρέπεται να είναι υψηλότερη των 0,80 μέτρων από το διαμορφωμένο γύρω έδαφος." (παρ 11. άρθ. 1 ΦΕΚ 270/Δ/85)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σε γήπεδο 10 στρεμμάτων εκδίδεται το 1980 Ο.Α. για διώροφη κατοικία με στέγη συνολικής επιφάνειας 160τ.μ. Στην πράξη κατασκευάζεται διώροφη κατοικία 100τ.μ. και εκτός νόμιμου περιγράμματος, στον ακάλυπτο χώρο του γηπέδου και πλησίον της κατοικίας ένα κτίσμα βοηθητικής χρήσης 40τ.μ. και ύψους 3μ. που εξέχει του διαμορφωμένου εδάφους 1,70μ. και επέκταση αυτού εξ ολοκλήρου υπόγειου 40 τ.μ. Έχουν υπαχθεί και οι δύο αυτοί χώροι στον 4178, καθώς και αυθαίρετη σοφίτα της κατοικίας. Στο υπόλοιπο δόμησης που έχει το γήπεδο, έχω την γνώμη ότι αυτοί οι βοηθητικοί χώροι πρέπει να προσμετρήσουν στην υφιστάμενη δόμηση μαζί με την δόμηση της κατοικίας, εφόσον είναι χώροι εκτός νομίμου περιγράμματος. Ποιά η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εικάζω ότι αναφέρεσαι στην περίπτωση κάποιας άδειας δόμησης. Σε μια τέτοια περίπτωση πέραν της νομιμότητας που έχει προκύψει από την υπαγωγή σε νόμο αυθαιρέτων θα εξετάσεις με βάση τον κανονισμό έκδοσης (Ν.Ο.Κ) και τις ειδικές διατάξεις (εκτός σχεδίου δόμηση) για την υλοποιημένη δόμηση και την υπολειπόμενη. Αν έχω αντιληφθεί σωστά έχεις ένα ανεξάρτητο κτίσμα με χρήση αποθήκης επιφάνειας 40 τ.μ το οποίο (ενδεχομένως λόγω κλίσης εδάφους) εξέχει 1,70 μ και ύψους 3 μ πάνω από το διαμορφωμένο έδαφος. Το κτίσμα αυτό θα προσμετρήσει στη δόμηση. Αν θέλεις δώσε περισσότερες εξηγήσεις για την "επέκταση εξ ολοκλήρου υπογείου " που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μέχρι τώρα έχεις καταλάβει σωστά την περιγραφή της κατάστασης και ναι πρόκειται για έκδοση άδειας. Το κτίσμα των 40τ.μ που η οροφή του εξέχει από το διαμορφωμένο έδαφος 1,70μ με συνολικό μέσο ύψος 3μ. έχει επεκταθεί άλλα 40τ.μ. που είναι εξ ολοκλήρου υπόγεια λόγω κλίσης εδάφους. Ελπίζω να έγινα πιο σαφής. Θεωρώ ότι και αυτό το τμήμα πρέπει να μετρήσει στην υφιστάμενη δόμηση, γιατί είναι πάντα ένας χώρος εκτός νόμιμου περιγράμματος σε εκτός σχεδίου γήπεδο. 

Edited by theofani
Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα των 40 τ.μ βρίσκεται εξ ολοκλήρου εντός του εδάφους και από την στιγμή που είναι στο περίγραμμα του υπερκείμενου τμήματος έχω την γνώμη ότι θα πρέπει να θεωρηθεί υπόγειο και να μην προσμετρήσει στη δόμηση. Το τμήμα το οποίο προεξέχει από το διαμορφωμένο έδαφος 1,70 μ θα προσμετρήσει στον Σ.Δ. Επί της ουσίας, έχουμε να κάνουμε ένα ισόγειο με υπόγειο στην χαμηλότερη πλευρά του εδάφους και ενδεχομένως (αναλόγως της εδαφικής κλίσης) στην ανάντι πλευρά του ορύγματος μπορεί το κτίριο να προεξέχει ελάχιστα εάν στην πλευρά αυτή δεν υπάρχει διαμόρφωση (πχ κάποιο όρυγμα με τοιχία αντιστήριξης)

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω μία τομή για να γίνει αντιληπτό. Συμφωνούμε ότι ο χώρος 2 πρέπει να μετρήσει στη δόμηση. Η επέκταση είναι ο χώρος 1.

Screenshot_20231216_142144_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα καταλάβει λάθος, νομίζοντας ότι αναφέρεσαι σε κατακόρυφο εντός περιγράμματος υπόγειο. Ο χώρος 1 θα προσμετρήσει στο ΣΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.