Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

Ναι ήθελα να σας το πω κι εγώ αυτό, και σε άλλα προγράμματα που είχα το ίδιο πρόβλημα, νομίζω τα UNIX λειτουργικά για να σερβίρουν σωστά την κωδικοποίηση πρέπει το αρχείο να είναι UTF8 χωρίς BOM.

Θα το κάνω από notepad ++, βέβαια φαντάζομαι θα θέλει το σύνολο των αρχείων, για να δείχνει σωστά και τα υπόλοιπα στοιχεία του περιβάλλοντος χρήσης.

Στα του προβλήματος τώρα ναι το ξέρω ότι έτσι επιλύεται απλά το λέω να το έχετε υπόψη σας προς διόρθωση...

Πάω να κάνω επιδιορθώσεις και επανέρχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν και άλλα προβλήματα με την php.

Σε server φιλοξενίας με php ότι file με ελληνικούς χαρακτήρες μετέφερα εκεί και το έσωζα αυτομάτως γινόταν κινέζικο και για να διορθώσω μια σελίδα ή να την βελτιστοποιήσω έπρεπε να χάνω περισσότερο χρόνο.

 

Βέβαια τα ενδεχόμενα προβλήματα είναι συνάρτηση και της configuration των servers αλλά από όσους ρώτησα στο διαδίκτυο για την επίλυση αυτού του προβλήματος κανένας δεν βρήκε την λύση.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν λέω για το la-kenak. Δεν ξέρω ούτε καν τι είναι.

Κρίνοντας από το παραπάνω δεν αναφέρεσαι στο La-Kenak. Αν κάνω λάθος πες μου τι ακριβώς πρόβλημα είχες να το λύσουμε. Το έχω στήσει σε αρκετούς servers και δεν υπήρχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε αλλά τώρα είναι πολύ αργά... όλα τα κεφάλια της insomnia δεν μπόρεσαν να το λύσουν.... εξάλλου και ο server μερικές μέρες αργότερα μου έσβησε όλο το site μόλις έβαλα μερικά freeware προγράμματα μικρότερα των 15MBytes για download.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά σελίδα σου ζητάει κάτι τέτοιο;

στη σελίδα http://localhost/phpmyadmin ; εκεί βάζεις username: root και κωδικό: αυτόν που δήλωσες στη σελίδα security του xampp

κατά την εγκατάσταση του προγράμματος; Τα ίδια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το la kenak σε web hosting server (apache, php, mysql).

 

Έχω δημιουργήσει τη βάση δεδομένων και τους πίνακες της εκτελώντας το sql script labros_kenakv3.sql.

 

Έχοντας αλλάξει τη γραμμή 32 του αρχείου includes\connection.php στη γραμμή 32 με τη

include_once("$_SERVER[DOCUMENT_ROOT]/la_kenak/install/install.php");

και τις γραμμές 27,28,29,30 του αρχείου includes\database.php με τις

 

define("DB_SERVER", "my_domainname.gr"); //το όνομα του διακομιστή.

define("DB_USER", "energyap"); //το όνομα του χρήστη.

define("DB_PASS", "*******"); //το συνθηματικό για τον παραπάνω χρήστη.

define("DB_NAME", "energyap_kenak"); //το όνομα της βάσης δεδομένων

 

εγγράφετε στο αρχείο error_log το μήνυμα

PHP Warning: mysql_connect() [<a href='function.mysql-connect'>function.mysql-connect</a>]: Access denied for user 'energyap'@'my_domainname.gr' (using password: YES) in /home/energyap/public_html/la_kenak/includes/connection.php on line 29

 

όταν κάνω κλικ στη διεύθυνση http://my_domainname.gr/la_kenak.

 

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.