Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

7 λεπτά πριν, sotiriskont said:

Λογικά αυτό θα κάνω εφόσον γίνεται ευχαριστώ!

Αν θέλεις μετά δημοσιεύεις τα αποτελέσματα της εργασίας σου, εφόσον είναι ερευνητική και έχει γενικό ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 λεπτά πριν, basgoud said:

Αν θέλεις μετά δημοσιεύεις τα αποτελέσματα της εργασίας σου, εφόσον είναι ερευνητική και έχει γενικό ενδιαφέρον.

Δεν είναι ερευνητική μια ενεργειακή επιθεώρηση σε ένα διαμέρισμα απλά επειδή πρώτη φορά χρησιμοποιώ το πρόγραμμα και συμβουλεύομαι και παραδείγματα θέλω λίγο χρόνο να την τελειώσω και να εξοικειωθώ με το τεε κενακ

Link to comment
Share on other sites

Το la-kenak δεν είναι κόπια του τεε-κενακ, ούτε ελεύθερο αντικατάστατο του τεε-κενακ. Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ θα πρέπει να το έχεις πάντοτε είτε αγορασμένο είτε στο ΤΕΕ όπως σου λέει ο συνάδελφος παραχωρημένο.

Το la-kenak δεν εκτελεί επίσης κατάταξη. Κάνει 1000 πράγματα που δεν κάνει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ αλλά αυτό δεν το κάνει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ενημερώνω τους συναδέλφους ότι το λογισμικό συνεχίζει να παρέχεται δωρεάν στο github . Πρακτικά  όποιος θέλει το κατεβάζει, το στήνει στον υπολογιστή του και το χρησιμοποιεί τελείως δωρεάν.

Για όσους δε θέλουν να κατεβάσουν, δε θέλουν να μπλέξουν με τη διαδικασία εγκατάστασης, να ρυθμίσουν κ.λπ. θα παρέχεται έτοιμη έκδοση Online εδώ η οποία όμως θα παρέχεται σε σύντομο διάστημα με πακέτα συνδρομών.

Δε θα ήθελα να θεωρηθεί διαφήμιση. Όποιος δε θέλει δεν χρεώνεται και κατεβάζει το ίδιο λογισμικό δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα ! Πολλά συγχαρητήρια για την δουλειά σου @Sw0rdf1sh !

Κατέβασα το λογισμικό από το github το εγκατέστησα όλα μια χαρά, απλά δύο θέματα που εντόπισα και ίσως μπορεί κάποιος να βοηθήσει:

1. Όταν πάω στην Μελέτη ΚΕΝΑΚ>Γενικά Στοιχεία δεν μου εμφανίζει κανένα χάρτη, ούτε της Google (το ενεργοποίησα από τις ρυθμίσεις). πρέπει να αλλάξω κάτι ;

2. Στην κατηγορία Χρήστης>Βιβλιοθήκες όταν πάω να δημιουργήσω κάποιο υλικό μόλις δίνω μια τιμή στο "λ" και πατήσω αποθήκευση μου ακυρώνει αυτόματα τα πώτα μηδενικά

λχ  εισάγω λ=0.1015 και μόλις πατήσω αποθήκευση (επεξεργασία) στον αρχικό πίνακα μου δείχνει λ=1015.000 (ουσιαστικά x1000). Το ίδιο συμβαίνει και σε υλικά που υπάρχουν όταν τα ανοίξω για επεξεργασία και πατήσω αποθήκευση αυτόματα χαλάει η τιμή του λ. Έχει κανείς καμία ιδέα γτ;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Stedi said:

2. Στην κατηγορία Χρήστης>Βιβλιοθήκες όταν πάω να δημιουργήσω κάποιο υλικό μόλις δίνω μια τιμή στο "λ" και πατήσω αποθήκευση μου ακυρώνει αυτόματα τα πώτα μηδενικά

λχ  εισάγω λ=0.1015 και μόλις πατήσω αποθήκευση (επεξεργασία) στον αρχικό πίνακα μου δείχνει λ=1015.000 (ουσιαστικά x1000). Το ίδιο συμβαίνει και σε υλικά που υπάρχουν όταν τα ανοίξω για επεξεργασία και πατήσω αποθήκευση αυτόματα χαλάει η τιμή του λ. Έχει κανείς καμία ιδέα γτ;

Έχεις δοκιμάσει αντί για τέλεια να βάλεις κόμμα;  Ή καλύτερα να αλλάξεις τα regional settings των Windows (που υποθέτω ότι έχεις) προκειμένου να έχεις μόνιμα το setting αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν καμια σημασια τα regional settings μιας και το λογισμικο ειναι os independent και τρεχει μεσα στη σελιδα (php mysql). 

Το ορθο διαχωριστικο ειναι η τελεια. 

Ο χαρτης google map χρειαζεται google api στις ρυθμισεις. Φτιαξε 1 δικο σου και βαλτο. 

Το osm map χρειαζεται τροποποιηση και θα την ανεβασω συντομα μιας και η online (cdn) εκδοση του .js που χρησιμοποιουσε το λογισμικο αλλαξε. Εχει βρεθει λυση με τοπικο .js file. 

Μεσα στην εβδομαδα θα ενημερωθει το github. 

Αυτο με τις χιλιαδες δεν μου συμβαινει. Το κοιταω και σου λεω. Προυποθεση να χρησιμοποιεις την τελευταια εκδοση απο το github. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sw0rdf1sh said:

Δεν εχουν καμια σημασια τα regional settings μιας και το λογισμικο ειναι os independent και τρεχει μεσα στη σελιδα (php mysql). 

Το ορθο διαχωριστικο ειναι η τελεια. 

Ο χαρτης google map χρειαζεται google api στις ρυθμισεις. Φτιαξε 1 δικο σου και βαλτο. 

Το osm map χρειαζεται τροποποιηση και θα την ανεβασω συντομα μιας και η online (cdn) εκδοση του .js που χρησιμοποιουσε το λογισμικο αλλαξε. Εχει βρεθει λυση με τοπικο .js file. 

Μεσα στην εβδομαδα θα ενημερωθει το github. 

Αυτο με τις χιλιαδες δεν μου συμβαινει. Το κοιταω και σου λεω. Προυποθεση να χρησιμοποιεις την τελευταια εκδοση απο το github. 

Ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδια.

Ναι την τελευταία έκδοση χρησιμοποίω κατεβασμένη από το github.

Μπήκα και άλλαξα την τιμή στην sql βάση και έτσι την κρατάει κανονικά χωρίς να την χαλάει, οπότε κάτι παίζει όταν πάει να γίνει η αλλαγή μέσω του interface.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στη Μ. Εβδομάδα θα ανέβει συνολική ενημέρωση για όλες τις αλλαγές και από εκεί και πέρα μου λέτε αν εμφανίζεται το ίδιο πρόβλημα.

Δεν μου το εμφανίζει το λάθος που λες. Στείλε μου pm με τα χαρακτηριστικά του συστήματος (windows, linux, εκδοση xampp) ώστε να αναπαράγω το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.