Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

Το πρόγραμμα του ΤΕΕ είναι που κάνει αυτούς τους υπολογισμούς και είναι πιστοποιημένο. Τα προγράμματα που κυκλοφορούν χρησιμοποιούν τον ίδιο πυρήνα και συγχρόνως έχουν και ένα 'front end' για εύκολη είσοδο των δεδομένων.

Στην περίπτωσή μας φτιάχνουμε (προσπαθούμε τουλάχιστον) αυτό ακριβώς. Δημιουργία των δεδομένων που θα τροφοδοτήσουν το πρόγραμμα του ΤΕΕ για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης.

Edited by tsak1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι όποιος μπορεί ας μου απαντήσει σε κάποιες απορίες σχετικά με το πρόγραμμα

  1. Πρέπει να κατεβάσω το πρόγραμμα από την αρχή (εγώ κατέβασα την la_kenakv2 μόνο ?
  2. Το localhost έχει 2 έτοιμες βάσεις δεδομένων εκ των οποίων η μία άδεια η test την οποία και έκανα χρήση. Δεν μου επιτρέπει να δημιουργήσω νέα (labors_kenak) αλλά ούτε να μετονομάσω την test σε labors_kenak
  3. Αν έχω κάνει κάποιο λάθος ίσως καλλίτερα να κάνω απεγκατάσταση εγκατάσταση

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εγώ excel χρησιμοποιώ. Άλλωστε έχουν ανέβει υπολογισμοί σκιάσεων, υπολοσγιμοί συντελεστή θερμοπερατότητας, excel σε μορφή TEE KENAK (για copy paste στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ) κλπ εδω.

Σε κάποια φάση χρησιμοποίησα όλα αυτά τα excel και έγραψα και το τεύχος για μία περίπτωση (ζώνη χ,2 όροφοι κλπ) σε ένα φύλλο αυτού του excel. Το θέμα είναι ότι για κάθε νέα περίπτωση (πχ 3 όροφοι) πρέπει να τροποποιώ αυτό το excel. η vb θα ήταν μία πολύ καλή λύση.

.....

 

Μπράβο. Καλή η προσπάθεια σε φύλλο excel.

Θα μπορούσαμε να κάνουμε πολύ εύκολα και μια version σε Rapid-Q για περιβάλλον Windows XP αν γνωρίζαμε όλες τις εξισώσεις. Η Rapid-Q είναι freeware και η εγκατάσταση δεν απαιτεί πολύπλοκες διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aiche η χρησιμοποίηση php και mysql είναι μεγάλη καινοτομία, είτε προέκυψε σκοπίμως είτε απλώς προέκυψε οφείλω να πω και δημόσια ένα μεγάλο μπράβο στον Sw0rdf1sh!

Πρώτον, η php είναι όχι μόνο freeware αλλά και open source και καθένας μπορεί ελεύθερα να την χρησιμοποιήσει. Επιπλέον, προσφέρει διαπλατφορμική ουδετερότητα. Apache (IIS ή οποιοδήποτε άλλο server), PHP και MySQL μπορεί να εγκατασταθεί σε οποιαδήποτε πλατφόρμα (Windows, Linux, Mac).

Μπορείς το ίδιο πρόγραμμα επίσης, να το τρέξεις σε windows, linux, mac, ipad, android, παντού αρκεί να έχεις έναν browser που να υποστηρίζει πλήρως τις λειτουργίες του προγράμματος...

Επιπλέον, δίνεται η δυνατότητα να τρέξεις το πρόγραμμα από οπουδήποτε στον κόσμο, είσαι, αρκεί ο υπολογιστής που θα έχει εγκατασταθεί, να είναι συνδεμένος στο internet και εσύ στην άλλη άκρη μέσα από τον browser σου, να μπορείς να βάλεις την ip του υπολογιστή και να δουλέψεις άμεσα μια μελέτη.

Τέλος, με την client-server αρχιτεκτονική που υλοποιείται, θα μπορούν για παράδειγμα σε ένα γραφείο, να έχουν το πρόγραμμα εγκατεστημένο σε έναν υπολογιστή και όλοι οι μηχανικοί του γραφείου να μπορούν να το χρησιμοποιούν, ανοίγοντας και αποθηκεύοντας ο καθένας κάποια διαφορετική μελέτη, ή να δουλεύουν πάνω σε 1 μελέτη ταυτόχρονα 2 και παραπάνω άτομα, επιτυγχάνοντας συνεργασία.

 

Πολλά μπράβο λοιπόν από εμένα και μακάρι να ήξερα προγραμματισμό σε php, για να βοηθούσα!!!

 

Απάντηση στον arcturos

  • Πρέπει να κατεβάσω το πρόγραμμα από την αρχή (εγώ κατέβασα την la_kenakv2 μόνο ?
  • Το localhost έχει 2 έτοιμες βάσεις δεδομένων εκ των οποίων η μία άδεια η test την οποία και έκανα χρήση. Δεν μου επιτρέπει να δημιουργήσω νέα (labors_kenak) αλλά ούτε να μετονομάσω την test σε labors_kenak
  • Αν έχω κάνει κάποιο λάθος ίσως καλλίτερα να κάνω απεγκατάσταση εγκατάσταση

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

1. Όχι, κι εγώ κατευθείαν με την 2.2 ξεκίνησα.

2. Δοκίμασε το εξής: στο αρχείο C:\xampp\htdocs\kenakv2\includes\database.php βρές την γραμμή

>define("DB_NAME", "labros_kenakv2"); //το όνομα της βάσης δεδομένων

(βρίσκεται ακριβώς πριν το τέλος!!!) και αντικατέστησε την ονομασία "labros_kenakv2" με "test", να δεις άμα παίξει...

Στο αρχείο αυτό σε προηγούμενες γραμμές, θέλει ρύθμιση να εισαχθούν και τα username και password για να έχει πρόσβαση το πρόγραμμα στην βάση (βλ. παρακάτω!)

"Βρείτε το αρχείο C:\xampp\htdocs\kenakv2\includes\database.php και ανοίξτε το με οποιονδήποτε text editor.

Αλλάξτε στην γραμμή 29 του αρχείου το εξής define("DB_PASS", "12345"); σε define("DB_PASS", "password");

όπου password είναι ο κωδικός του χρήστη root στη βάση δεδομένων σας."

 

Αλλιώς: Υποθέτω ότι μπαίνεις κανονικά στο http://localhost/phpmyadmin/ και ότι έχεις τον κωδικό του root χρήστη, που σου δίνει πλήρη δικαιώματα.

Αν όχι, δοκίμασε να μπεις εδώ http://localhost/security/index.php και να δοκιμάσεις να εισάγεις κωδικό για την mysql για τον χρήστη root.

Απομνημονεύστε τα στοιχεία root/password.

Αν ναι, πάμε στο επόμενο βήμα:

http://localhost/phpmyadmin/ εισάγεις τα στοιχεία και μετά πας στο πεδίο "Βάσεις Δεδομένων"...

Εκεί, πρέπει να δημιουργηθεί η βάση σύμφωνα με τις οδηγίες του readme:

"Δημιουργήστε μία νέα βάση δεδομένων με το όνομα labros_kenakv2 στη επιλογή Δημιουργία νέας βάσης επιλέγοντας σύνθεση utf8_general_ci .

Θα μεταφερθείτε αυτόματα στη βάση που δημιουργήσατε.

Πατήστε ενώ είστε στη βάση labros_kenakv2 από το μενού επάνω εισαγωγή. Αναζητήστε το αρχείο \la-kenak\database\labros_kenakv2.sql.zip

Πατήστε "εκτέλεση". Θα δείτε τους πίνακες να έχουν δημιουργηθεί στη βάση.

Μπορείτε πλέον να κλείσετε το παραθυρο αυτό του περιηγητή σας."

 

3. Αν δεν καταφέρεις με τίποτα από τα παραπάνω να κάνεις το πρόγραμμα να παίξει, κάνε απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του xampp και πρόσεξε να σημειώσεις ότι επιλογή υπάρχει για root, administrator και password και να κρατήσεις σημειωμένους κάπου τους κωδικούς!

 

Το readme είναι πολύ κατατοπιστικό στην συνέχεια, για το πως πρέπει να γίνει η εγκατάσταση!

Παραθέτω μια τροποποιημένη από εμένα έκδοση, με κάποιες ψιλοδιορθώσεις:

 

Οδηγίες εγκατάστασης.

Για την εγκατάσταση σε windows:

 

Εγκατάσταση XAMPP

Αφού εγκαταστήσετε την τελευταία έκδοση xampp τρέξτε το αρχείο XAMPP Control Panel και εκκινήστε της διεργασίες Apache/Mysql πατώντας το Start δίπλα στο όνομα της κάθε μίας.

Θα δείτε την ένδειξη running και στα 2.

Μεταβείτε στον περιηγητή σας στο http://localhost/xampp/

Πατήστε στην επιλογή security αριστερά. Θα μεταβείτε στη σελίδα xampp security όπου θα δείτε αν ο χρήστης root για την Mysql έχει ορισμένο κωδικό.

Αν όχι μεταβείτε στην σελίδα http://localhost/sec...mppsecurity.php όπου θα ορίσετε κωδικό για τον χρήστη root.

Απομνημονεύστε τα στοιχεία root/password.

 

Προετοιμασία προγράμματος

Αφού κατεβάσετε το αρχείο la-kenakv2.rar αποσυμπιέστε το αρχείο πατώντας δεξί κλικ και αποσυμπίεση εδώ.

Θα δημιουργηθεί ο φάκελος la-kenakv2 στον ίδιο φάκελο που έχετε κατεβάσει το αρχείο la-kenakv2.rar.

 

Μέσα στο φάκελο la-kenakv2.2 υπάρχουν τα εξής:

Ο φάκελος database ο οποίος περιέχει την βάση δεδομένων και ο φάκελος root-folder στον οποίο θα βρείτε το φάκελο "kenak".

Αυτό το φάκελο "kenakv2" πρέπει να αντιγράψετε στη διαδρομή:

C:\xampp\htdocs\ (ή όπου αλλού ορίσατε την εγκατάσταση του xampp).

 

Εγκατάσταση βάσης δεδομένων

Έπειτα μεταβείτε στη διεύθυνση http://localhost/phpmyadmin και χρησιμοποιήστε το root/password που ορίσατε κατά την εγκατάσταση.

Επιλέξτε το πεδίο Βάσεις Δεδομένων.

Δημιουργήστε μία νέα βάση δεδομένων με το όνομα labros_kenakv2 στο πεδίο Δημιουργία νέας βάσης επιλέγοντας σύνθεση utf8_general_ci και κάνοντας κλικ στο κουμπί "Δημιουργία"/

Θα μεταφερθείτε αυτόματα στη βάση που δημιουργήσατε.

Πατήστε ενώ είστε στη βάση labros_kenakv2 από το μενού επάνω εισαγωγή. Αναζητήστε το αρχείο \la-kenak\database\labros_kenakv2.sql.zip

Πατήστε "εκτέλεση". Θα δείτε τους πίνακες να έχουν δημιουργηθεί στη βάση.

Μπορείτε πλέον να κλείσετε το παραθυρο αυτό του περιηγητή σας.

 

Επικοινωνία αρχείων και βάσης δεδομένων

Βρείτε το αρχείο C:\xampp\htdocs\kenakv2\includes\database.php και ανοίξτε το με οποιονδήποτε text editor.

Αλλάξτε στην γραμμή 29 του αρχείου το εξής define("DB_PASS", "12345"); σε define("DB_PASS", "password");

όπου password είναι ο κωδικός του χρήστη root στη βάση δεδομένων σας.

 

Είστε έτοιμοι.

Ανοίξτε το Mozilla/Chrome/IE (Δεν προτείνω σε καμία περίπτωση IE)

και πηγαίνετε στη διεύθυνση http://localhost/kenakv2/

 

Σημείωση

Στο αρχείο C:\xampp\htdocs\kenakv2\includes\apotelesmata_kenak.php μπορείτε να δηλώσετε πόσους τοίχους σε κάθε πλευρά χρειάζεστε και πόσα ανοίγματα σε κάθε τοίχο για κάθε πλευρά. Αρχικά το έχω ανεβάσει με 5 τοιχους και 5 ανοίγματα σε κάθε τοίχο. Μπορείτε να αλλάξετε αυτές τις τιμές σε όσες χρειάζεστε πάντα όμως οι τιμές τους να είναι >1.

 

Στο αρχείο C:\xampp\htdocs\kenakv2\apotelesmata\kenak_word.php μπορείτε να κάνετε τροποποιήσεις ως προς το κείμενο του word.

 

Στο φάκελο C:\xampp\htdocs\kenakv2\apotelesmata αποθηκεύονται τα αρχεία kenak_excel.xlsx και kenak_word.docx αφού πραγματοποιήσετε υπολογισμό στο μενού ΚΕΝΑΚ.

kenak_excel.xlsx - > Λίστα με τους τοίχους δρομικών, συρομένων, δοκούς-υποστυλώματα με τις επιφάνειες τους όπως υπολογίστηκαν και τα U που ορίσατε.

kenak_word.docx - > Τεύχος με τα δομικά στοιχεία και κάποια βασική θεωρία και υπολογισμούς θερμομονωτικής επάρκειας, ζνχ κλπ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ aiche: Οι εξισώσεις βρίσκονται στις ΤΟΤΕΕ. Ουσιαστικά όποιος κάνει μελέτη και αγόρασε το πρόγραμμα του ΤΕΕ έχει την δυνατότητα να κάνει τον υπολογισμό ακόμα και στο χέρι.

@ arcturos: Ο φάκελος mod αφορά μόνο όσους έχουν κάνει εγκατάσταση και έχουν τη βάση έτοιμη και τα αρχεία. Κάνουν δηλαδή copy-paste και αντικαθιστούν μόνο όσα αρχεία άλλαξαν από την 2.1 ή παλαιότερες. Η 2.2 είναι η τελευταία. Βασικό. Οι υπόλοιπες βάσεις δεδομένων πιθανώς χρησιμοποιούνται από το ίδιο το xampp ή βρίσκονται εκεί ενδεικτικά και μπορεί να μην έχουν την ίδια κωδικοποίηση, να το πω απλά μπορεί να μην εμφανίσουν τα ελληνικά σωστά αν κάνετε εκεί εγκατάσταση στην καλύτερη των περιπτώσεων. Εαν έχετε τροποποιήσει κάποια από αυτές προτείνω ανεπιφύλακτα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του xampp καθώς δεν ξέρω ποιά ακριβώς τροποποιήσατε και δεν θα μπορώ να βοηθήσω στο μέλλον. Ισχύουν όμως και όσα λέει ο mechpanos.

@ mechpanos: Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Γενικά γνωρίζω ότι μπήκαν αρκετοί σε μια διαδικασία που υπό άλλες συνθήκες δεν θα έμπαιναν. Έχω να πω το εξής. Πρώτον αυτό δείχνει την ανάγκη που υπήρχε. Δεύτερον πιστεύω πως αξίζει τον κόπο. Δεν το λέω περιαυτολογώντας. Το λέω γιατί μας δίνεται η δυνατότητα να κάνουμε πάρα μα πάρα πολλά πράγματα έτσι και γενικά οι δυνατότητες είναι πολλές και μπορούν να συμβάλλουν όλοι. Ακόμα και οι παλαιότεροι (ηλικιακά) συνάδελφοι που δεν ήξεραν το παραμικρό από προγραμματισμό θα αναφερθούν σε τελικό στάδιο καθώς βοηθούσαν όχι στον προγραμματισμό αλλά στον υπολογισμό, με συμβουλές για το πως είναι καλύτερα να προστίθεται κάτι κλπ. (ακόμα και οι άγνοια παλαιότερων συναδέλφων στο θέμα υπολογιστής και πρόγραμμα βοήθησε στο να απλοποιηθούν κάποια πράγματα είτε οπτικά είτε υπολογιστικά).

 

Η χρήση του username root/password είναι καθαρά για λόγους απλότητας. Κανονικά θα έπρεπε να μην χρησιμοποιείται ο χρήστης root (υπερδιαχειριστής) αλλά η χρήση του προγράμματος είναι τέτοια που δεν υπάρχει γενικά πρόβλημα. Αν κάποιος το πάει αλλιώς μετά (για hosting ή για οτιδήποτε άλλο) είναι ήδη γνώστης. Ξέρει τι εννοώ και ξέρει και τι πρέπει να κάνει.

 

Τέλος λέω το εξής. Ακόμα και τώρα να κάνετε την εγκατάσταση, μία φορά θα παιδευτείτε καθώς ήδη έχει προστεθεί script εγκατάστασης αρχείων sql στη βάση δεδομένων. Δηλαδή πχ στην έκδοση 2.3, 2.4 έχοντας ήδη στο phpmyadmin την βάση labros_kenakv2 θα πάρετε το αρχείο sql θα μεταβείτε στο localhost/kenakv2/ και εκεί υπάρχει επιλογή για προσθήκη αρχείου sql το οποίο μπορεί να προσθέτει νέους πίνακες ή ακόμα και να δημιουργεί εκ νέου όλη τη βάση. Κάτι σαν restore να το πω απλά όλου του λογισμικού. Εξαιρετικά πρακτικό νομίζω για όσους έκαναν κάποιο λάθος κατά την εγκατάσταση στη βάση. Αρκεί να υπάρχει το όνομα της βάσης στο phpmyadmin.

 

Ήδη έχουν υλοποιηθεί τα περισσότερα. Το μόνο που μας λείπει πλέον είναι η εξαγωγή σε xml για το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Όταν καταλήξουμε και στα υπόλοιπα με τον tsak θα βγει και η επόμενη έκδοση.

Όσοι έχουν γνώσεις javascript, php ήδη βοηθούν χρειαζόμαστε όμως όση βοήθεια υπαρχει.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ακόμα κατεβάσει αλλά σας χαίρομαι. Και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κρίμα που έχω χάσει επαφή με προγραμματισμό... :(

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι mechpanos και Sw0rdf1sh έκανα απεγκατάσταση και εγκατάσταση στο xampp 1.7.7 αλλά δεν γίνεται τίποτα το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει (δεν έχω δικαίωμα δημιουργίας βάσης δεδομένων) δηλαδή στο μενού Βάσεις Δεδομένων έχει (Χ Χωρίς Δικαιώματα) με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάνω τη βάση labros_kenakv2 έχει όμως 2 έτοιμες βάσεις την information_schema και την test

 

Δεν ξέρω μήπως φταίει το (UAC) User Account Control αν και έκανα εγκατάσταση με δεξί κλικ ως διαχειριστής

 

Πάντως σας ευχαριστώ για την απάντησή σας και την άμεση ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κλεισεις το firewall προσωρινα οποιο κ αν ειναι αυτο.stop και start apache και mysql απο το control panel του xampp. Διαφορετικα δωσε μας τα τεχνικα χαρακτηριστικα ωσ προσ το λειτουργικο του pc καθως και το phpinfo() σε ενα αρχειο txt. Στην απεγκατασταση να μην υπαρχει πριν τη νεα εγκατασταση φακελος c:\xampp. Τελος δοκιμασε να προσθεσεις το αρχειο sql χωρις να δημιουργησεις καμια βαση με το που μπεις στο phpmyadmin. Χωρις δηλαδη να εισαι σε καμια βαση. Δεσ και εδω http://www.apachefriends.org/en/faq-xampp-windows.html για το uac. Αν δεν λυνεται με τιποτα απο αυτα pm.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για το αν φταίει το UAC μπορείς να το δεις απενεργοποιώντας το. Για καλύτερα όμως στήσε το xampp σε directory εκτός των program files μια που είσαι σε 7 ή vista.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.