Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Online αν εννοείς σε κάποια σελίδα στο διαδίκτυο όχι δεν μπορείς.

Μπορείς να κατεβάσεις το πρόγραμμα να το εγκαταστήσεις τοπικά και ναι να κάνεις μια μελέτη υπολογιστικά αν και θα χρειαστεί προφανώς και η δική σου παρέμβαση σε τεύχος κλπ.

Προφανώς πρέπει να έχεις το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για να εκτελέσεις την κατάταξη εισάγοντας το κέλυφος και τα συστήματα είτε ως έτοιμο xml από το πρόγραμμα είτε με επικόλληση πλέγματος στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ από τα στοιχεία που εξάγονται σε excel.

Link to comment
Share on other sites

Είναι για ενεργειακές επιθεωρήσεις ή για μελέτες ΚΕΝΑΚ για έκδοση οικοδομικής άδειας ή για και τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το πρόγραμμα σε αφήνει στο κέλυφος να βάλεις το U είτε από τις βιβλιοθήκες τοίχων, ανοιγμάτων κλπ (ανάλογα με τις στρώσεις) είτε μπορείς να προσθέσεις χειροκίνητα εαν έχεις την ΤΟΤΕΕ-1 απο τον πίνακα 3.6 τους συντελεστές για κάθε τοίχο εαν πρόκειται για επιθεώρηση με βάση την έκδοση της οικοδομικής άδειας. Η διαδικασία είναι η ίδια. Ουσιαστικά στην επιθεώρηση γίνεται καταγραφή του υφιστάμενου (αντί για υπολογισμό εξ αρχής) ενώ το τεύχος που παράγει το λογισμικό δεν σε ενδιαφέρει παρά μόνο στο κεφάλαιο των υπολογισμών ώστε να έχεις μια γενική εικόνα συντελεστών ΖΝΧ, διείσδυσης αέρα και άλλων στοιχείων.

Μετά παίρνεις το κέλυφος και το περνάς στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ προσθέτεις και τα συστήματα, βασικά στοιχεία (κτηματολόγιο, Οικ. Άδεια) και τελειώνεις.

 

Ουσιαστικά φαντάσου το σαν ένα ενιαίο excel με όσα κυκλοφορούν για υπολογισμούς σκιάσεων, U, αερισμού, ζνχ και κελύφους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια και το πολύ καλό μέχρι τώρα αποτέλεσμα.

Δυστυχώς εγώ δεν έχω καταφέρει να εγκαταστήσω το πρόγραμμα ακόμη.

Αν έχω καταλάβει καλά έχω το πρόβλημα που είχε ο inzachi.

Δεν ενεργοποιείται το start στο apache.

Τρέχοντας το προγραμματάκι που δώσατε παραπάνω για να δω ποιες θύρες χρησιμοποιούνται από κάποιο πρόγραμμα μου βγάζει ότι 3 θύρες (80,443 και 25) χρησιμοποιύνται από το αρχείο inetinfo.exe (βρίσκεται μέσα στο system 32).

Δεν μπορώ με τίποτα να το καταργήσω αυτό το πρόγραμμα. Όσες φορές και να το απενεργοποιήσω πάλι ενεργοποιείται μόνο του.

 

Υπάρχει κάποια λύση σ' αυτό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Υ.Γ. Δεν είμαι και πολύ ειδικός με το θέμα και δεν ξέρω και πολλά από θύρες κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα χρόνο να ασχοληθώ και εγώ με την εγκατάσταση του προγράμματος.

Αλλά όλα καλά μέχρι που πήγα να εγκαταστήσω την βάση δεδομένων.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια στα παρακάτω ζητήματα.

 

Εγκατάσταση βάσης δεδομένων

Έπειτα μεταβείτε στη διεύθυνση http://localhost/phpmyadmin και χρησιμοποιήστε το root/password που ορίσατε κατά την εγκατάσταση.

Επιλέξτε το πεδίο Βάσεις Δεδομένων.

Δημιουργήστε μία νέα βάση δεδομένων με το όνομα labros_kenakv2 στο πεδίο Δημιουργία νέας βάσης επιλέγοντας σύνθεση utf8_general_ci και κάνοντας κλικ στο κουμπί "Δημιουργία"/

Θα μεταφερθείτε αυτόματα στη βάση που δημιουργήσατε.

 

Έκανα τα παραπάνω, δεν δημιουργεί την νέα βάση δεδομένων. 'Όταν πατήσω [Δημιουργία] δεν πρέπει στην λίστα να δω την βάση "labros_kenakv2";

 

2nl6883.jpg

 

Επίσης στην παρακάτω εικόνα είναι φυσιολογικά τα status;

2lc18y9.jpg

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Τρέχοντας το προγραμματάκι που δώσατε παραπάνω για να δω ποιες θύρες χρησιμοποιούνται από κάποιο πρόγραμμα μου βγάζει ότι 3 θύρες (80,443 και 25) χρησιμοποιύνται από το αρχείο inetinfo.exe (βρίσκεται μέσα στο system 32).

Δεν μπορώ με τίποτα να το καταργήσω αυτό το πρόγραμμα. Όσες φορές και να το απενεργοποιήσω πάλι ενεργοποιείται μόνο του.

 

Υπάρχει κάποια λύση σ' αυτό;

 

Αυτό σημαίνει ότι έχεις ενεργοποιημένο το IIS (Internet Information Services). Πρόκειται για τον web server των WIN. Μπορείς να το απενεργοποιήσεις από τον Πίνακα Ελέγχου - Προσθαφαίρεση Προγραμμάτων - Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση δυνατοτήτων των windows.

Link to comment
Share on other sites

Faethon11, τα status δηλώνουν ότι δεν έχεις ορίσει passwords και το σύστημά σου θεωρείται ανασφαλές. Αυτό δεν είναι πρόβλημα αν δεν είσαι σε δίκτυο. Πάντως θα πρέπει να δώσεις κωδικό τουλάχιστον στον χρήστη root για πρόσβαση στην mysql. Στην αριστερή στήλη επιλέγεις το security και μετά το http://localhost/security/xamppsecurity.php

 

Τον κωδικό που θα επιλέξεις θα τον γράψεις στο database.php.

Θα σου τον ζητήσει επίσης κατά την είσοδο το phpmyadmin και θα μπορέσεις να δημιουργήσεις την βάση labros_kenakv2.

Link to comment
Share on other sites

tsak1 ευχαριστώ για την απάντηση αλλά τα έχω κάνει αυτά και μετά πήγα στη βάση δεδομένων.

Αλλά μόλις πατάω Δημιουργία δεν κάνει τίποτα.

 

edit.

Δοκίμασα με mozilla και δημιουργήθηκε.

Αλλά όταν πήγα να κάνω εισαγωγή της database labros_kenakv2.sql.zip από το LA-KENAK/la-kenakv2.6/labros_kenakv2.sql.zip εμφάνισε το παρακάτω:

 

 

 

s_host.png localhost

 

Λάθος

 

Εντολή SQL:

--

-- Βάση: `labros_kenakv2`

--

-- --------------------------------------------------------

--

-- Δομή Πίνακα για τον Πίνακα `anoigmata_alouminio`

--

DROP TABLE IF EXISTS `anoigmata_alouminio` ;

 

Η MySQL επέστρεψε το μήνυμα: b_help.png#1046 - No database selected

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με μπέρδεψες. Το status που έβαλες παραπάνω λέει ότι δεν έχει ο root κωδικό. Η κάτι δεν έκανες καλά, ή το status είναι από πριν βάλεις κωδικό.

 

Αν όντως υπάρχει κωδικός, τότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι στο phpmyadmin δεν μπήκες ως root αλλά ως άλλος χρήστης χωρίς δικαιώματα δημιουργίας βάσης. Ξαναδοκίμασε και αν συνεχίσει το ίδιο πες τι μήνυμα εμφανίζει. Επίσης επίλεξε το 'Δικαιώματα' και δες τι λέει στον χρήστη root. Θα πρέπει να είναι ALL PRIVILEGES.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.