Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

Συνάδελφοι, παρ' όλες τις προσπάθειές μου, τελικά αντιμετώπισα άλλα τόσα σφάλματα στην πορεία, δεν κατάφερα να τη χρησιμοποιήσω, και τελικά μετά από 90 λεπτά δοκιμών έφυγα από το γραφείο και η εφαρμογή πήρε τον δρόμο της.. Ένα setupάκι χρειάζεται πάντως γιατί η διαδικασία είναι πολύπλοκη. Η προσπάθεια είναι που μετράει πάντως. Όσο να πεις, ένα spreadsheet είναι το οποίο θα μπορούσε να γίνει και στο excel. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά στο excel για να προσθέσεις δυναμικά (είτε αυτό λέγεται βιβλιοθήκη είτε γραμμές με σύνολο στοιχείων) χρειάζεσαι προγραμματισμό. Αυτό είναι το ζουμί. Όχι το τυπολόγιο το οποίο είναι γνωστό λόγω τοτεε. Επίσης δεν νομίζω οτι το excel παράγει εικόνες ή σκαριφήματα ή σου τυπώνει τεύχος σε pdf, doc κλπ. Πίστεψέ με έχω ανάλογο excel το οποίο έχει όλες τις περιπτώσεις του λογισμικού (μέχρι και το τεύχος) και αριθμεί 28 φύλλα με αποτέλεσμα (πιθανώς) να μπορώ να το χρησιμοποιήσω μόνο εγώ που το δημιούργησα. Δεν θέλω κάτι τέτοιο και νομίζω φαίνεται μετά από 9-10 εκδόσεις.

 

Earl υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για 2 λειτουργικά, για εγκατάσταση του xampp (ενώ δεν αφορά αυτό καθεαυτό το πρόγραμμα), και για την εγκατάσταση του προγράμματος είτε χειροκίνητα είτε με copy-paste. Δεν χρειάζεται να απαξιώνεις αμέτρητες ώρες ανθρώπων που εργάζονται για σένα (και δε μιλώ μόνο για μένα) χωρίς να σου ζητούν το παραμικρό λέγοντας πως ένα "spreadsheet είναι". Αν έχεις τέτοιο spreadsheet πιθανώς δεν χρειάζεσαι την εν λόγω διανομή. Θα μπορούσες κάλλιστα να ζητήσεις βοήθεια μέσα σε αυτά τα 90 λεπτά καθώς καταλαβαίνω πως ο χρόνος του καθενός είναι πολύτιμος. Setupaki έχει ότι δουλεύει μόνο σε windows. Το συγκεκριμένο τρέχει όπου μπορεί να τρέξει και η php το οποίο αφορά win,mac,linux είτε αυτό λέγεται pc είτε .gr είτε οτιδήποτε άλλο φανταστείς. Επίσης δε νομίζω να μπορείς να δουλέψετε 2 άνθρωποι στο ίδιο γραφείο σε 1 excel ταυτόχρονα.

Ακόμα και εδώ θα μπορούσε βέβαια να φτιαχτεί ένα exe να σου εγκαταστήσει το xampp και την εφαρμογή "καρφί" ακόμα και σε στικάκι δε χρειάζεται όμως να είμαστε παράλογοι.

 

Φιλικά πάντα καθώς καταλαβαίνω το σπάσιμο νεύρων του να παιδευτείς με κάτι τόση ώρα. Ως μηχανικοί όμως έχουμε αυτή τη νοοτροπία του να διαβάσω, να ψάξω για να τελειώσω κάτι. Υπάρχουν αμέτρητα βίντεο, οδηγίες στο google/youtube βάζοντας ακόμα και το λάθος που σου βγάζει το xampp, η διανομή, η βάση δεδομένων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Sw0rdf1sh με παρεξήγησες! Η παρατήρησή μου δεν είχε σαν στόχο να θίξει την προσπάθειά σου η οποία σίγουρα αξίζει πολλά μπράβο, αλλά απλά να αναφέρω ότι η εγκατάσταση του προγράμματος είναι πολύπλοκη και τουλάχιστον σήμερα δεν μου βγήκε.. Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με php και βάσεις δεδομένων, και συνεπώς είναι μεγάλη μανούρα το να βρω λύση στα errors που μου βγάζει.. Θα το ξανακοιτάξω αύριο. Και αύριο μέρα είναι. Εν' πάση περιπτώσει, εάν δε τα καταφέρω θα επανέλθω για να ζητήσω συμβουλές!

 

Είμαι σίγουρος ότι αν καταφέρνατε πάντως να τα "χώσετε" όλα αυτά σε ένα *.exe με το οποίο να εγκαθίσταται το πρόγραμμα άμεσα, θα κάνατε πολύ κόσμο να αισθάνεται υποχρεωμένος απέναντί σας..

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε καλημερα πολλη καλη δουλεια !!

Στη 2.7 χρειαζεται να κανουμε και εγκατασταση στη βαση labros- ktl η γινεται αυτοματα :

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρεις τα αρχεία αντικαθιστώντας όλα τα υπόλοιπα και όταν ανοίξεις το πρόγραμμα σε κάποιο browser θα οδηγηθείς την πρώτη φορά στην εγκατάσταση της βάσης χωρίς να χρειάζεται να κάνεις τη διαδικασία χειροκίνητα στο phpmyadmin.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Μετά τις διορθώσεις των ΤΟΤΕΕ οι οποίες βρίσκονται επίσημα σε ισχύ θα πρέπει να περιμένετε να ενσωματωθούν αυτές στο λογισμικό ως προς τους συντελεστές ανά χρήση αλλά και το τυπολόγιο το οποίο αλλάζει σε μικρό βαθμό (ενδεικτικά αναφέρω το Pgen).

Σε ελάχιστες μέρες θα έχετε διορθωμένη έκδοση η οποία θα περιέχει τα νέα στοιχεία για να είμαστε και σωστοί.

 

Για όποιον βιάζεται ενδεχομένως να χρησιμοποιήσει το λογισμικό τις διορθώσεις που έγιναν και τις ΤΟΤΕΕ μπορείτε να τις βρείτε πλέον δωρεάν στη σελίδα του ΤΕΕ εδώ:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak

και να αλλάξει τα απαραίτητα στοιχεία αν και ήδη έχω ξεκινήσει να τα περνάω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το sql όπως ανέβηκε στο sourceforge. Το ανεβάζω πάλι τώρα. Δώσε μου 2 λεπτα.

EDIT: Είτε ξανακατεβάζεις από sourceforge ή github καθώς διόρθωσα το sql αρχείο είτε γρήγορος τρόπος:

στο αρχείο /kenakv2/install/sql-importoriginal.php αλλάζεις τη ρύθμιση

$linespersession = 3000; σε $linespersession = 7000; (βρίσκεται στη γραμμή 52 του αρχείου).

 

Έχει αρχίσει και μεγαλώνει η βάση δεδομένων μάλλον... :shock:

Ξανακάνεις εγκατάσταση και μου λες. Ο εύκολος τρόπος για να ξανακάνεις εγκατάσταση είναι να πας στο /kenakv2/includes/database.php και να αλλάξεις τον κωδικό που έβαλες σε κάτι λάθος. Το πρόγραμμα νομίζει οτι δεν υπάρχει επικοινωνία με τη βάση και σε πάει στο μενού της εγκατάστασης.

 

PS: Επειδή παραλληλα δουλεύω και τις προσθηκες ενδέχεται να δεις 2,3 πράγματα νέα που όμως δεν σου επηρρεάζουν τον υπολογισμό.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενδιαφέρεται για τις προσθήκες τις ΤΟΤΕΕ-1 μπορεί να κατεβάσει από github ή sourceforge ανανεωμένη έκδοση στην οποία προστέθηκαν διαμερίσματα/κλίνες, συντελεστές χρήσης, διόρθωση στο Pgen, διόρθωση στους ισοδύναμους συντελεστές και παρατηρήσεις σχετικά με σκιάσεις από πολλά εμπόδια σύμφωνα με τη δεύτερη έκδοση της ΤΟΤΕΕ-1.

Προτείνω βέβαια να είστε προσεκτικοί με το τι παράγεται στο xml και τουλάχιστον μέχρι να δούμε και την επόμενη έκδοση του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (1.29) να χρησιμοποιήσετε άλλες μορφές όπως xls και έπειτα επικόλληση του πλέγματος του κελύφους ώστε να έχετε εποπτεία του τι περνάτε στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Άλλωστε τα υπόλοιπα στοιχεία -πέραν του κελύφους που μπορεί να έχετε αρκετές γραμμές- είναι σχεδόν αυτοματοποιημένα στο πρόγραμμα του ΤΕΕ.

 

PS: Όποιο θέμα υπήρξε με την εγκατάσταση έχει λυθεί. Έχω δοκιμάσει "καθαρή" εγκατάσταση σε win με διάφορες εκδόσεις του xampp μέχρι την τελευταία 1.7.7 και εγκαθίσταται η βάση κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.