Μετάβαση στο περιεχόμενο

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω το ιδιο προβλημα με το d1m1tr1s..προσπαθησα με το $linespersession = 3000; σε $linespersession = 7000,ηταν ομως ηδη 7000 ,κανω κατι λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Με την έκδοση που διορθώθηκε και βρίσκεται στο sourceforge δεν υπάρχει πρόβλημα. Διέγραψε τη βάση απο phpmyadmin, το φάκελο kenakv2 που βρίσκεται στο htdocs και ξεκίνα από την αρχή. Διαφορετικά διέγραψε τη γραμμή

mysql_query("DROP DATABASE ".DB_NAME); στο ίδιο αρχείο.

 

EDIT:Ως ύστατη λύση (η οποία δουλεύει 100%) είναι η χειροκίνητη εισαγωγή της βάσης από phpmyadmin όπως σε προηγούμενες εκδόσεις (εισάγωντας το sql από το φάκελο install σε μια βάση και δηλώνοντας στο database.php τα στοιχεία σου).

Πάντως έχω τσεκάρει την έκδοση που έχει ανέβει πάνω σε διάφορες περιπτώσεις (έχοντας βάση δεδ. από προηγούμενη έκδοση, χωρίς βάση στο phpmyadmin, σε διάφορες εκδόσεις του xampp και phpmyadmin) και δεν έχω βρει πρόβλημα).

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Διεγραψα τη γραμμη,αλλα παλι τα ιδια ,οποτε μαλλον θα ξεκινησω απο την αρχη.Ευχαριστω,

 

[EDIT]

ok και απο μενα,ολα δουλεψαν κανονικα!!!

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Ένας πολύ εύκολος τρόπος προστέθηκε ώστε να μένετε διαρκώς ενημερωμένοι ακόμα και σε windows για τη διανομή.

Το github διέθεσε αυτό:

http://windows.github.com/

Ουσιαστικά μπορείτε να έχετε τον φάκελο htddocs/kenakv2 διαρκώς ενημερωμένο από το github και κάθε φορά που η έκδοση αλλάζει να ενημερώνεται αυτόματα στα αρχεία. Σε κάθε ενημέρωση αυτόματα θα μεταφέρεστε στο αρχικό install ώστε να προστίθενται και όποιες αλλαγές στη βάση δεδομένων, εαν υπάρχουν. Η πρακτική αυτή χρησιμοποιείται συνεχώς σε linux για όσους δεν την γνωρίζουν και ουσιαστικά δεν θα χρειάζεται να κατεβάζετε 30Mb σε κάθε έκδοση παρά θα ενημερώνονται αυτόματα μόνο όσα αρχεία αλλάζουν (μερικά Kb).

 

Με την 1.29 όπως διαπίστωσα και εγώ από αυτά που γράφουν συνάδελφοι εδώ δεν έχει ξεκαθαρίσει τελείως το τοπίο οπότε θα κάνετε λίγη υπομονή για νέα έκδοση.

Ούτως ή άλλως οι συντελεστές από τις προσθήκες των ΤΟΤΕΕ έχουν ήδη αλλάξει ως προς διαμερίσματα (ΖΝΧ), Pgen.

Οι αλλαγές στο github και sourceforge αφορούν την συμβατότητα με την 1.28.1.73 αντί της 1.28.1.70 στο xml και την προσθήκη ενός μενού ΠΕΑ στο κέλυφος για τις απαιτησεις U σε οριζόντια και κατακόρυφα στοιχεία σε πιστοποιητικά. Μήπως γλιτώσουμε το χρονοβόρο του "ξεφυλλίσματος" των ΤΟΤΕΕ κάθε φορά για ένα U...

 

Για την ευελιξία του προγράμματος τα συστήματα περνούν όπως τα προσθέσετε και δεν αλλάζει κάτι εκεί. Αυτό γιατί κάποιος συνάδελφος ενδεχομένως να θέλει μόνο το κέλυφος σε ΠΕΑ και να θέλει να προσθέσει τα συστήματα από την επιθεώρηση του κτιρίου χειροκίνητα στο πρόγραμμα του ΤΕΕ βλέποντας παράλληλα και τα αποτελέσματα τα οποία θα είχε σε μελέτη στο τεύχος (Pgen, συντελεστές ΖΝΧ κλπ).

 

PS: Στο sourceforge έχουν διαγραφεί οι προηγούμενες εκδόσεις και υπάρχει μόνο η τελευταία για να μην δημιουργείται σύγχυση και για λόγους χώρου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χωρίς να το έχω ξεψαχνίσει, να υπενθυμίσω απλώς ότι το ΠΕΑ από την ενερ. μελέτη έχει αρκετές διαφοροποιήσεις, καθώς γίνονται διάφορες απλουστευτικές συνήθως παραδοχές (πχ για τις θερμογέφυρες) οπότε κάτι τέτοιο πρέπει να το έχετε υπόψη.

Εξ ου και το ΤΕΕ έχει άλλη εφαρμογή για το ΠΕΑ και άλλη για την μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

mechpanos:

Έχω ξεκαθαρίσει πως σε αυτή τη φάση το πρόγραμμα αφορά μελέτη και όχι πιστοποιητικά (τουλάχιστον ως προς το xml).

Ουσιαστικά το κέλυφος διαφέρει ως προς τα U και τις θερμογέφυρες, και μόνο, οπότε αν κάποιος θέλει μπορεί να εξάγει το κέλυφος σε xlsx εισάγοντας τα U σε κάθε τοίχο/άνοιγμα/δοκό/υποστ. ανάλογα με τις απαιτήσεις του πίνακα 3.4 και 3.6 της τοτεε-1. Αυτοί οι πίνακες έχουν προστεθεί. Για τις θερμογέφυρες ανάλογα με την οικ. αδ. αν αυτές υπολογίζονται χωριστά και όχι ως +0,1 στο U τότε πρέπει να προστεθούν χειροκίνητα.

Και γενικά η εξαγωγή σε xml είναι λίγο υπερτιμημένη απ τη στιγμή που μπορεί να γίνει copy-paste (αντιγραφή-επικόλληση πλέγματος) αν έχουμε όλα τα δεδομένα. Προσωπικά με ενδιαφέρει και ο έλεγχος του τί περνάει στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και όχι τόσο πολύ το αυτοματοποιημένο της διαδικασίας.

Προστέθηκαν και τέτοιες επιλογές (η εξαγωγή σε xml) αλλά πιο πολύ έγινε για να μην περάσεις χειροκίνητα πχ 50 γραμμές στο κέλυφος στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Σε τελικό στάδιο βέβαια και αφού προστεθούν και συστήματα φωτισμού, ΚΚΜ κλπ θα το δω και αυτό να περνάνε όλα τα στοιχεία σε 2 μορφές xml (για μελέτη ή ΠΕΑ).

 

PS: Ουσιαστικά εαν δεν χρησιμοποιήσεις λογισμικό να σου "φτιάξει" το xml, το "ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ" είναι απαραίτητο για να εισάγεις τα αρχικά στοιχεία και μετά να μεταβείς στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για το ΠΕΑ καθώς δεν γίνεται να εισάγεις τα αρχικά στοιχεία χειροκίνητα (Μιλάω για την "Εισαγωγή στοιχείων" στην πρώτη καρτέλα της Ενεργειακής επιθεώρησης).

PS2: Όλα γίνονται φυσικά εαν ανοίξεις το xml με έναν text-editor δεν ξέρεις όμως μετά πόσο συμβατό είναι το xml που έχεις με το λογισμικό και δεν το συστήνω σε καμία περίπτωση. Απλά είναι λίγο κουλό εαν πχ κάνω λάθος στο ΚΑΕΚ και έχω περάσει κέλυφος, συστήματα κλπ να πρέπει να αρχίσω απ την αρχή για να διορθώσω ένα στοιχείο. Εγώ τουλάχιστον και για δικούς μου λόγους "αρχείου" σε επιθεωρήσεις θέλω να έχω τα στοιχεία και σε άλλη μορφή ώστε να μπορώ να τα εισάγω ξανά όποτε απαιτηθεί ή να μπορώ να τεκμηριώσω γιατί τα ΖΝΧ ή ένας συντελεστής ή μια σκίαση πχ είναι τόσο όσο έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστάς το xampp για αρχή εαν δεν το έχεις κάνει ήδη. Υπάρχουν οδηγίες για την εγκατάσταση και σε sourceforge και σε github. Το setup του github είναι για να εχεις τα αρχεία του la-kenak ενημερωμένα. Τα αρχεία χρειάζονται τον server (το xampp δηλαδή ή όποιον άλλο) για να "τρέξουν".

Από εκεί και πέρα υπάρχει το ανάλογο κουμπί στο site της διανομής στο github είτε μέσα από το λογισμικό που έγραψα πιο πάνω ωστε να τραβήξεις ένα αντίγραφο όλων των αρχείων του la-kenak από το github σε ένα φάκελο του δίσκου σου. Το λεγόμενο fork.

 

Φαντάσου το σαν αντιγραφή ενός φακέλου από μια θέση σε μια άλλη. Η αντιγραφή έχει πάντα φάκελο "πηγής" . Εδώ είναι διαδικτυακός αυτός ο φάκελος στο github (στον οποίο αλλάζουν διαρκώς αρχεία) και είναι όπως βλέπεις εκεί ο:

git://github.com/ks1f14s/la-kenak.git

Έχει επίσης φάκελο "προορισμού". Εδω θα διαλέξεις έναν.

Σε βολεύει αυτός ο φάκελος να είναι μέσα στο φακελο htdocs του xampp. Μέσα στο server δηλαδή ή αλλιώς σε όποιο φάκελο σε οδηγεί το xampp γράφοντας localhost στο browser σου. Σε αυτή την περίπτωση είναι ο c:\xampp\htdocs\kenakv2\

 

Αν θέλετε να βγάλω ένα 5 λεπτο βιντεάκι από την αρχή μέχρι το τέλος της εγκατάστασης με αυτό τον τρόπο να το έχετε μπούσουλα από δω και πέρα όταν προλάβω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε swordf1sh,η συνεισφορα σου ειναι ανεκτιμητη,οχι τοσο στο κενακ,οσο στο τροπο λειτουργιας των διαδικασιων ......το net δεν ειναι μονο μουσικουλα και ταινιες....ανηκεις πραγματικα σε μια ιδεολογια που λεγεται opensource....και linux κατ επεκταση....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.