Μετάβαση στο περιεχόμενο

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

Προσπάθησα να εγκαταστήσω αλλά όταν πατάω εγκατάσταση στην αρχική σελίδα μου βγάζει το μήνυμα:

Τα στοιχεία που δώσατε προστέθηκαν στο αρχείο includes/database.php.

Και όταν ξαναμπαίνω πάλι στη σελίδα εγκατάστασης με πηγαίνει. Μήπως δεν κάνω κάτι καλά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάνω την εγκατάσταση αυτή τη στιγμή από το αρχείο που έχει ανέβει στο sourceforge σε linux και windows και αφού δηλώσω τα στοιχεία της βάσης localhost, labros_kenakv3, root, κωδικό και πατήσω "εγκατασταση" με πάει κανονικά στη σελίδα που λες "Τα στοιχεία που δώσατε προστέθηκαν στο αρχείο includes/database.php." όπου απο κάτω υπάρχει το script για την προσθήκη της βάσης με κείμενο "Έναρξη εισαγωγής από labros_kenakv3.sql στη βάση labros_kenakv3 του localhost." Πατώντας στο ΕΝΑΡΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ προσθέτει και τη βάση και τέλος.

 

Αν αντιμετωπίζεις πρόβλημα απλά διέγραψε το φάκελο c:\xampp\htdocs\kenakv3 και ξαναβάλτον από το απο συμπιεσμένο αρχείο στην ίδια θέση μήπως δεν αποσυμπίεσες τα πάντα και κάτι σου ξέφυγε. Πάντως δεν βλέπω πρόβλημα έτσι όπως έχει ανέβει.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκίνησα την εγκατάσταση και μου βγάζει τα ίδια με του d1m1tr1s. Για να το ξεπεράσω δούλεψα χειροκίνητα το αρχείο database.php (kenakv3/incudes/database.php) προσθέτοντας το pasword από την προηγούμενη εγκατάσταση. Μετα πηγα στη διεύθυνση http://localhost/phpmyadmin και προσέθεσα την βάση labros_kenakv3 και μετα δημιουργία..Το πρόγραμμα ξεκίνησε κανονικά και μπορείς να μπείς είτε σαν απλός χρήστης (demo/demo) ή σαν διαχειριστής (admin/admin).

Link to comment
Share on other sites

Και στους 2: Σε τι λειτουργικό;

 

Για να εξηγήσω. Εαν δεν υπάρχουν τα στοιχεία στο database.php ή υπάρχουν τα σωστά εκεί αλλά δεν υπάρχει επικοινωνία με τη βάση (δεν υπάρχει η βάση δηλαδή στο phpmyadmin) κατά την είσοδο στο λογισμικό (δηλαδή στο index.php) αυτόματα σε πάει στο φάκελο install/install.php. Εκεί σου λέει πρακτικά δεν βρήκα τη βάση δεδομένων. Δήλωσε τα στοιχεία σου να την περάσω. Αφού δηλώσεις τα στοιχεία "γράφει" από μόνο του στο database.php τα σωστά στοιχεία και σου εμφανίζει ένα script έτοιμο (διανέμεται επίσης με την gplv3) το οποίο παίρνει το αρχείο sql που βρίσκεται στο /install και το περνάει στη βάση δεδομένων. Αυτό είναι το τεχνικό κομμάτι.

 

Διαγραμματικά: index.php ->(αν δεν βρεθεί η βάση δεδομένων) -> /install/install.php -> (Δήλωση στοιχείων) -> /install/install_script.php -> (Πατώντας πάνω στο εισαγωγή) -> /install/sql-importoriginal.php (χρειάζεται ενεργοποιημένη javascript).

 

Δοκιμάστε με άλλο browser ειδικά αν χρησιμοποιείτε explorer. :mrgreen:

 

Έχω δοκιμάσει σε 7 x64 Home Premium, xp home sp3, xubuntu 11.01 και σε περιβάλλον server (.gr domain).

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Sw0rdf1sh δεν χρειάζεται να δοκιμάσω τπτ όπως προανέφερα στο #205 μετά τις χειροκίνητες επεμβάσεις το πρόγραμμα δουλεύει..

Link to comment
Share on other sites

IEROFANTIS: Η χειροκίνητη εγκατάσταση δεν αποτυγχάνει ποτέ και το λογισμικό λειτουργεί κανονικά ως σύστημα αρχείων-βάσης δεδομένων (άλλωστε δε θα έβγαζα μη λειτουργικό λογισμικό). Το θέμα είναι να κάνουμε τα πράγματα λίγο πιο εύκολα για το μέσο χρήστη.

Η "αυτόματη" εγκατάσταση της βάσης προστέθηκε για συναδέλφους που αντιμετώπιζαν προβλήματα εκεί ή ήταν περίπλοκο γι αυτούς να κάνουν ότι έκανες (αυτή ήταν η εγκατάσταση στις εκδόσεις 2.1-2.5). Γενικά όταν σε οτι προκύπτει απαντώ και για τους υπόλοιπους άσχετα αν το θέμα λύθηκε :smile: όπως μου είπες.

 

Νομίζω άσχετα από τις δυσκολίες στην εγκατάσταση μετά από 6 μήνες από την αρχή αυτής της προσπάθειας έχουμε καταλήξει σε κάτι πιο ολοκληρωμένο. Είναι μια έκδοση που εγώ τουλάχιστον άφοβα θα αποθηκεύσω μια μελέτη μέσα ή ίσως να περάσω στον ένα χρήστη (admin πχ) κάποιες μελέτες που έχω σε excel (κρατώντας ένα αρχείο) καθώς οι αλλαγές από εδώ και πέρα θα αφορούν την βελτιστοποίηση του υπολογιστικού μέρους (μόνο τα αρχεία) και η βάση θα παραμείνει ανεπηρρέαστη (εκτός και αν αλλάξουν πάλι οι ΤΟΤΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.