Μετάβαση στο περιεχόμενο

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

Έχω προσπαθήσει να σηκώσω το πρόγραμμα online σε 2 διαφορετικούς server, αλλά δεν δουλεύει.

Στη μια περίπτωση μου βγάζει ???? αντί για γραμματοσειρά ελληνικών. Να υποθέσω πως τα αρχεία με τον κώδικα δεν είναι σε utf-8?

Ύστερα από κάτι αλλαγές μου έβγαλε ότι αποθήκευσε τα settings στο database.php αλλά πιο κάτω ήταν κενή η σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το έχω στήσει σε server με debian7 και σε centos5 και λειτουργεί κανονικά. Τα αρχεία είναι σε utf8 οπότε το πρόβλημα με τα ???? είναι περίεργο.

 

Δώσε μερικές πληροφορίες για το περιβάλλον στο οποίο το προσπάθησες και τι αλλαγές έκανες, τι μηνύματα σου έβγαλε κλπ, μήπως και βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

server no.1

apache 2.4.6

php 5.3.26

mysql  5.5.32

 

Δημιούργησα mysql db με το όνομα labros_kenakv3 και ένα user με κωδικό αντιστοιχισμένο στη βάση με όλα τα δικαιώματα.

το πρόθεμα όμως από το username του server υπάρχει και για τη βάση και για το χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Σε Hosting (και δη σε shared hosting) συνήθως από τον πάροχο η βάση είναι username_ονομαβάσης και ο χρήστης για τη βάση username_ονομαχρηστη όπως σου λέει ο tsak1. Η βάση δεν χρειάζεται να έχει το πρόθεμα του ονόματός μου. Μπορεί να έχει όποιο όνομα θες προφανώς πχ σκέτο kenak. Στο database.php όμως θα δηλώσεις ολόκληρο το όνομα με το πρόθεμα που χρησιμοποιεί ο πάροχός σου (συνήθως το username σου δηλαδή username_kenak). Παρόμοια για το χρήστη.

 

Οι εκδόσεις που αναφέρεις για php, mysql και apache είναι πλήρως συμβατές.

 

PS: Κάνω μια προσπάθεια να περάσω το λογισμικό στο interface του bootstrap οπότε αν έχεις λίγη υπομονή θα ανέβει και επόμενη έκδοση που θα έχει λυμένα τα θέματα με τα short tag της php ( <? αντί για <?php ) όπως και με τα query στη βάση δεδομένων τα οποία θα τα αντικαταστήσω με τη medoo.

Αν παρουσιάζεται γι αυτό το λόγο το πρόβλημα στο hosting σου θα πρέπει να εφαρμόσεις για εκείνο το φάκελο ξεχωριστές επιλογές για την php (ίσως επιλέγοντας παλαιότερη έκδοση της php μέσα από το cpanel ή αν δίνεται η επιλογή να χρησιμοποιηθεί ένα αρχείο php.ini μόνο για εκείνο το φάκελο).

 

PS2: Μάλλον θα ανεβάσω έκδοση 4 χωρίς το μενού "μελέτη" αρχικά ώστε αν κάποιος θέλει να βοηθήσει να το κάνει πριν καταλήξουμε στη μορφή εισαγωγής τοίχων, παραθύρων κλπ. Θα δούμε γιατί προσωρινά έχω περάσει μόνο τη βιβλιοθήκη που αφορά όλους - πλέον - τους πίνακες των ΤΟΤΕΕ σε mysql και το γραφικό interface παρουσίασής τους.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Sorry που άργησα να απαντήσω συνάδελφοι αλλά έβαζα cctv κυριακάτικα.

 

Άρα η βάση είναι η xxxx_labros_kenakv3  και ο χρήστης είναι ο xxxx_user.

 

Τα έχεις δώσει έτσι στο database.php ;

Δοκίμασα κί έτσι και χωρίς το Username της βάσης.

 

 

Σε Hosting (και δη σε shared hosting) συνήθως από τον πάροχο η βάση είναι username_ονομαβάσης και ο χρήστης για τη βάση username_ονομαχρηστη όπως σου λέει ο tsak1. Η βάση δεν χρειάζεται να έχει το πρόθεμα του ονόματός μου. Μπορεί να έχει όποιο όνομα θες προφανώς πχ σκέτο kenak. Στο database.php όμως θα δηλώσεις ολόκληρο το όνομα με το πρόθεμα που χρησιμοποιεί ο πάροχός σου (συνήθως το username σου δηλαδή username_kenak). Παρόμοια για το χρήστη.

 

Οι εκδόσεις που αναφέρεις για php, mysql και apache είναι πλήρως συμβατές.

 

PS: Κάνω μια προσπάθεια να περάσω το λογισμικό στο interface του bootstrap οπότε αν έχεις λίγη υπομονή θα ανέβει και επόμενη έκδοση που θα έχει λυμένα τα θέματα με τα short tag της php ( <? αντί για <?php ) όπως και με τα query στη βάση δεδομένων τα οποία θα τα αντικαταστήσω με τη medoo.

Αν παρουσιάζεται γι αυτό το λόγο το πρόβλημα στο hosting σου θα πρέπει να εφαρμόσεις για εκείνο το φάκελο ξεχωριστές επιλογές για την php (ίσως επιλέγοντας παλαιότερη έκδοση της php μέσα από το cpanel ή αν δίνεται η επιλογή να χρησιμοποιηθεί ένα αρχείο php.ini μόνο για εκείνο το φάκελο).

 

PS2: Μάλλον θα ανεβάσω έκδοση 4 χωρίς το μενού "μελέτη" αρχικά ώστε αν κάποιος θέλει να βοηθήσει να το κάνει πριν καταλήξουμε στη μορφή εισαγωγής τοίχων, παραθύρων κλπ. Θα δούμε γιατί προσωρινά έχω περάσει μόνο τη βιβλιοθήκη που αφορά όλους - πλέον - τους πίνακες των ΤΟΤΕΕ σε mysql και το γραφικό interface παρουσίασής τους.

 Θα ξαναδοκιμάσω πλέον με εφαρμογή τις καινούργιες οδηγίες και παρατηρήσεις σου και θα επανέλθω αύριο γιατί έχω να φτιάξω και μια ΥΔΕ για ένα πελάτη αύριο πρωί.

 

Έχω υπομονή και κάθε έκδοση είναι ευπρόσδεκτη για testing και παρατηρήσεις.

 

Αξιόλογη η προσπάθειά σου και μπράβο για το χρόνο που αφιερώνεις σε τέτοιες προσπάθειες!

Link to comment
Share on other sites

Μπουάαααααα :sad:

Κατάφερα να εισάγω το sql file με phpmyadmin αλλά η κωδικοποίηση παρόλο που την  άλλαξα σε utf8 general ci στη βάση μου βγαίνει περιβάλλον του προγράμματος με ???? αντί ελληνικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κωδικοποίηση πρέπει να δηλωθεί κατά την εισαγωγή του sql (επιλογή "Σύνολο χαρακτήρων του αρχείου: utf8"). Αν το αρχείο εισαχθεί ως greek ή κάτι άλλο, η αλλαγή της βάσης σε utf8_general_ci δεν βοηθάει. 

 

Αν θέλεις δώσε το link μήπως και βρω που είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η βάση δεν έχει πρόβλημα. Κάτι δεν πάει καλά με τα αρχεία της εφαρμογής. Αν τα ανέβασες με ftp αφού τα αποσυμπίεσες στον υπολογιστή σου και χωρίς κάποια προηγούμενη επεξεργασία, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι το λειτουργικό του server σου τα θέλει σε κωδικοποίηση utf8 χωρίς ΒΟΜ. 

 

Για να δούμε αν φταίει αυτό ανέβασε το συνημμένο στα includes και δοκίμασε.

 

menu.php

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.