Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

Το επόμενο θα έχει περιβάλλον διαχείρισης όπως και το la-asfaleia CiscoFreak. Άλλωστε μιλάμε για ένα λογισμικό που ξεκίνησε 2 χρόνια πίσω. Προφανώς τώρα θα το στήναμε διαφορετικά και νομίζω πως και το καλύτερο είναι να βγει μια έκδοση ακόμα μετά από τόσο καιρό και εκεί να προσθέτουμε μετά.

Εάν θέλεις να αλλάξεις τον κωδικό προσωρινά χρησιμοποίησε αυτό και copy-paste με phpmyadmin στη στήλη pass για το χρήστη. (Χρησιμοποιείται η sha1() για τους κωδικούς).

 

Το λογισμικό δεν στήθηκε για live περιβάλλον παρά σαν βοήθημα τοπικά. Πέρα από αυτά που λες υπάρχουν και άλλα θέματα που σχετίζονται με την ασφάλεια σε τέτοιο περιβάλλον που θες να το στήσεις. Το la-asfaleia ουσιαστικά είναι η εξέλιξη του la-kenak με php class (pdo) για τα query στη βάση δεδομένων και το περιβάλλον διαχειριστή. Απλά για άλλο γνωστικό αντικείμενο. Επίσης ο tsak1 έχει δώσει τη λύση για ajax requests σε όλα τα μενού χωρίς να χρειάζεται πλέον να αλλάζουν οι σελίδες. Σύντομα θα ενσωματωθούν και αυτά στο la-kenak. Το χω ξαναγράψει εδω πως έχω σταματήσει την ανάπτυξη στο la-kenak μήπως ασχοληθούμε και με άλλα λογισμικά. Προέκυψε ένα καλό interface με το επόμενο λογισμικό. Καλά να είμαστε να το ενσωματώσουμε και σε όσα έχουμε φτιάξει.

 

Κάντε λίγη υπομονή να φτάσω σε μια τελική μορφή τουλάχιστον με τη βιβλιοθήκη και επιμέρους υπολογισμούς (όλες τις function πχ ισοδύναμους, σκιάσεις, u) και θα το ανεβάσω πριν περάσω το menu "μελέτη" να δούμε μαζί πως μας βολεύει να το στήσουμε. Υπάρχει ενδιαφέρον με τους μόνιμους επιθεωρητές πλέον και το καταλαβαίνω.

 

Σκέφτομαι τι θα με βόλευε και μένα προσωπικα και δεν θα ήταν άσχημο να βγαίνουν πέρα από το xml και το τεύχος, τα ΦΕΜ, συμφωνητικά, το cover για το φάκελο που κρατάς στο γραφείο :) , να τηρείται αρχείο κλπ μέσα στα υπόλοιπα που θέλω να αλλάξω. Δες και το repo σε github στο οποίο κάλλιστα μπορείς να βοηθήσεις. Κάνε ένα clone σε δικό σου repo και κάλλιστα ότι αλλαγές κάνεις μπορούμε να τις ενσωματώσουμε στο επόμενο.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διόρθωση λάθους στον υπολογισμό γωνιών σκίασης (για τοίχο και άνοιγμα) σε πλευρικές σκιάσεις από μια μεριά:
https://github.com/ks1f14s/la-kenak/blob/kenakv3/kenakv3/index_skiaseis.php

(η αλλαγή ΕΔΩ)

χάρη στον Κώστα Δ.

 

Προφανώς ότι διορθώνεται τώρα περνάει διορθωμένο και στη νέα έκδοση (v4) που θα ανέβει σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ετοιμάζουμε τη νέα έκδοση. Στήθηκε μια αρχική σελίδα στο github όπου μπορείτε να ενημερώνεστε. Προσωρινά δεν έχει ανέβει η διανομή παρά μόνο κάποια screenshot.

Ολοκληρώνεται σύντομα. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό...

Η έκδοση 3 εξακολουθεί να υπάρχει εδώ.

 

Καλές γιορτές σε όλους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο λογισμικό γίνεται υπολογισμός με γραμμική παρεμβολή ανάμεσα στις γραμμές (γωνίες σκίασης) και τις στήλες (προσανατολισμοί) στον υπολογισμό σκιάσεων.

Μάλλον εννοείς xls και όχι xml. Κάτι σαν αυτό που υπάρχει στα download ή αυτό; Έχουν ανέβει κατά καιρούς αρκετά excelοφυλλα στα download και στο forum με γραμμική παρεμβολή. Χρησιμοποίησε πρώτα την αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ το πόνο μου..Νομίζω τα έκανα όλα σωστά όμως λίγο πριν πιο νερό έχω το εξής μήνυμα όταν πάω στο

http://localhost/kenakv3.

 

 


Fatal error: Class 'xpMenu' not found in C:\xampp\htdocs\kenakv3\includes\menu.php on line 5

 

Σε πράσινο φόντο.. Διάβασα για κάτι αλλαγές στο php.ini , τις έκανα αλλά τίποτα.. Υπάρχει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έκανες όλες τις αλλαγές στο php.ini.

 

Πρόσθεσε το short_open_tag = On

 

Ή άνοιξε το menu.php και την πρώτη γραμμή, εκεί που λέει <? κάν' την <?php

Link to comment
Share on other sites

Έφτασα σε ένα σημείο και λέει "Συγχαρητήρια: Έφτασα στο τέλος του αρχείου. Η μελέτη είναι έτοιμη για επεξεργασία"..Μετά τι??

Link to comment
Share on other sites

@gmaranos ποια έκδοση έχεις κατεβάσει;

Το καταλαβαίνω πως το παρόν topic είναι αρκετά μεγάλο πλέον αλλά ανατρέξτε πρώτα στο wiki του github και αν δεν έχει καλυφθεί κάτι εκεί το ξαναλέμε και εδώ.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να κοιτάω αυτή τη στιγμή πως θα διορθωθεί κάτι τέτοιο στην έκδοση 3 καθώς ετοιμάζεται καινούργια έκδοση η οποία έχει σχεδιαστεί από την αρχή και έχουν διορθωθεί όλα αυτά.

Προσωρινή λύση είναι αυτό που αναφέρει ο tsak1. Νομίζω short tag υπάρχουν και αλλού εκτός από το αρχείο που αναφέρει ο tsak1 επομένως ας αλλάξει όποιος αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα τις ρυθμίσεις στο php.ini του xampp. Οι οδηγίες υπάρχουν εδώ.

 

Σύντομα θα βγάλω και ότι έχω διαθέσιμο για την kenakv4. Λογικά θα ακολουθήσουμε μια περίοδο δοκιμών όσοι ασχολούνται προγραμματιστικά και έπειτα θα δοθεί το link για download.

Αυτή τη στιγμή έχουν ολοκληρωθεί οι βιβλιοθήκες, οι υπολογισμοί, το γραφικό περιβάλλον και από το μενού μελετών τα πάντα εκτός από την εισαγωγή ανοιγμάτων.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Την 3 κατέβασα χθες..Γενικά έχω κάνει κάποιες μελέτες με πολύ κόπο και δικά μου excel..Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα το λογισμικό και είπα να δοκιμάσω..Παιδεύτηκα αρκετά έφτασα σε ένα σημείο να μου λέει "Συγχαρητήρια: Έφτασα στο τέλος του αρχείου. Η μελέτη είναι έτοιμη για επεξεργασία" και δεν υπήρχε κάτι να κάνω! Βγήκα και ξαναμπήκα και πλέον δεν με βάζει!! μου λέει πάλι για το fatal error..Δυστυχώς κάτι λίγα που νιώθω σε Fortran kai C δεν είναι ικανά να βοηθήσουν.. Συγχαρητήρια πάντως για την προσπάθεια και πιστέυω ένα donate πρέπει να μπει εφόσον λειτουργήσει η v4 σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.