Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

Εγω, παλι, γιατι δεν μπορω να κανω ουτε καν τα πρωτα βηματα για να τρεξω το προγραμμα?

Κολλαω στην εγκατασταση του xampp που ναι μεν με το εγκαθιστα, οταν παω να τρεξω τα δυο πρωτα ομως, το Apache δεν δειχνει running, ενω οταν πατησω πανω στους δυο συνδεσμους που ανεβασε ο συναδελφος, μου βγαζει οτι ο ιστοτοπος δεν ειναι διαθεσιμος...

 

Τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν λες τα δύο πρώτα εννοείς αυτά;

post-18119-0-68513200-1330717843_thumb.jpg

 

Αν δεν ενεργοποιηθούν και τα δύο δεν λειτουργούν οι server οπότε ο ιστότοπος καλά κάνει και δεν είναι διαθέσιμος. Στο directory του προγράμματος υπάρχει ένα: setup_xampp.bat

Κλείσε το xampp control αν τρέχει, και τρέξε το bat. Δώσε την δεύτερη επιλογή για relocate με n στην πρώτη ερώτηση. Αφού τελειώσει ξαναδοκίμασε το xampp control.

 

Ελπίζω να στρώσει. Αλλοιώς εδώ είμαστε.

 

 

**********

 

arcturos έχεις ΡΜ.

Edited by tsak1
Link to comment
Share on other sites

Εαν υπαρχει αλλο προγραμμα (πχ teamviewer) το οποιο. Χρησιμοποιει τη θυρα 80 δε θα ξεκιναει το 1.πρεπει να κλεισετε το αλλο προγραμμα που χρησιμοποιει τη θυρα η να το ρυθμισετε να λειτουργει σε αλλη.αναζητηστε στο google για ολα αυτα αν κ εδω ειμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι mechpanos και Sw0rdf1sh έκανα απεγκατάσταση και εγκατάσταση στο xampp 1.7.7 αλλά δεν γίνεται τίποτα το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει (δεν έχω δικαίωμα δημιουργίας βάσης δεδομένων) δηλαδή στο μενού Βάσεις Δεδομένων έχει (Χ Χωρίς Δικαιώματα) με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάνω τη βάση labros_kenakv2 έχει όμως 2 έτοιμες βάσεις την information_schema και την test

 

Δεν ξέρω μήπως φταίει το (UAC) User Account Control αν και έκανα εγκατάσταση με δεξί κλικ ως διαχειριστής

 

Πάντως σας ευχαριστώ για την απάντησή σας και την άμεση ανταπόκριση

 

 

Φίλε μου καλές ο θεωρίες για xampp, php, mysql, java, joomla κλπ. που μας περιγράφουν λεπτομερώς οι συνάδελφοι αλλά στην πράξη υπάρχουν πολλές ασυμβατότητες μεταξύ των διαφόρων versions των παραπάνω components και τελικά δεν θα λειτουργεί τίποτα.

Εγώ νομίζω ότι είναι πολύ πιο απλό και αποτελεσματικό να κάνεις την μελέτη ΚΕΝΑΚ χωρίς να είσαι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο αλλά με ένα κλασικό προγραμματάκι των Windows γραμμένο σε Rapid-Q.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Εγω, παλι, γιατι δεν μπορω να κανω ουτε καν τα πρωτα βηματα για να τρεξω το προγραμμα?

Κολλαω στην εγκατασταση του xampp που ναι μεν με το εγκαθιστα, οταν παω να τρεξω τα δυο πρωτα ομως, το Apache δεν δειχνει running, ενω οταν πατησω πανω στους δυο συνδεσμους που ανεβασε ο συναδελφος, μου βγαζει οτι ο ιστοτοπος δεν ειναι διαθεσιμος...

 

Τι παιζει?

 

Πια version του xampp χρησιμοποιείς;

Σε localhost για να λειτουργήσει το joomla 1.6 ήθελε την xampp 1.7.4 και το joomla 1.5 την xampp 1.7.1

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα πάντα απεγκατάσταση απενεργοποίηση avast firewall UAC εσβησα το c:\xampp επανεκίνηση του κομπιούτερ εγκατάσταση αλλά πάντα τα ίδια το αρχείο phpinfo είναι

(<?php

/* vim: set expandtab sw=4 ts=4 sts=4: */

/**

* phpinfo() wrapper to allow displaying only when configured to do so.

* @package phpMyAdmin

*/

 

/**

* Gets core libraries and defines some variables

*/

require_once './libraries/common.inc.php';

 

 

/**

* Displays PHP information

*/

if ($GLOBALS['cfg']['ShowPhpInfo']) {

phpinfo();

}

?>)

Παρ΄ολα αυτά συνεχίζει το ιδιο πρόβλημα

Edited by arcturos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η Rapid-Q έχει μεγαλύτερη ευελιξία.

Έχω κάνει ένα προγραμματάκι το MiniCad το οποίο θα μπορούσε να ενσωματωθεί σαν module στο πρόγραμμα του φίλου μας. Θέλει όμως δουλειά ακόμα για να πούμε ότι είναι ολοκληρωμένο.

post-54122-0-84542000-1330772999_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την εκδοση 1.7.7 χρησιμοποιω...

Σκεφτηκα μηπως δεν ειναι συμβατη αλλα δεν ξερω ποια θα ηταν η καταλληλη...

Και επειδη απο προγραμματισμο κλπ εχω μαυρα μεσανυκτα, ειπα να ρωτησω τους γνωστες εδω μηπως και με βοηθησουν γιατι το προγραμματακι φαινεται αξιολογο και η δουλεια του συναδελφου εξαιρετικη για να μην το δοκιμασω καν....

 

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Εαν υπαρχει αλλο προγραμμα (πχ teamviewer) το οποιο. Χρησιμοποιει τη θυρα 80 δε θα ξεκιναει το 1.πρεπει να κλεισετε το αλλο προγραμμα που χρησιμοποιει τη θυρα η να το ρυθμισετε να λειτουργει σε αλλη.

 

Αυτό το έλεγξες; Στο xampp control έχει μια επιλογή Port-Check. Δώσ' την και πες μας τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τετοια επιλογη...

Κατεβασα και το 1.7.4 αλλα ουτε αυτο εχει την επιλογη...

Εγκαθιστωντας το, μαζι με εγκαταστασεις Apache και MySql μου εβγαλε οτι καποιες πορτες χρησιμοποιουνται ηδη!

Help guys...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.