Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

Στα ΠΕΑ εξυπηρετεί το εν λόγω λογισμικό? Τα posts που διαβάζω εδω μου φαίνονται κινέζικα. Στη χρηση του είναι απλό και φιλικό ? Ρωτάω αν αξιζει να το κατεβάσω ως άσχετος απο προγραμματισμό. :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ κάνει τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης και της ενεργειακής κατάταξης.

Το πρόγραμμα δημιουργίας του αρχείου xml που θα σταλεί στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, δεν κάνει τίποτα άλλο πέρα από την δημιουργία του αρχείου.

Όλα τα λογισμικά της αγοράς αυτό δεν κάνουν;

Ή κάνω λάθος;

 

Το xml που δέχεται το λογισμικό του ΤΕΕ δεν έχει όλες τις παραμέτρους εισόδου όπως τις δίνει ο χρήστης αλλά κάποιες από αυτές έχουν υπολογιστεί από το λογισμικό για τον ΚΕΝΑΚ. Το πιο προφανές παράδειγμα είναι ο συντελεστής U των ανοιγμάτων.

Το λογισμικό με βάση το προφίλ (απλό ή με θερμοδιακοπή, αλουμινένιο ή ξύλινο, 7.5 ή 10 ή 12.5cm) και τον υαλοπίνακα (μονός, διπλός, τριπλός, με αέρα ή αέριο, με low-e επίστρωση ή όχι) υπολογίζει το U του ανοίγματος. Υπολογίζει και τις θερμογέφυρες και τις απώλειες αερισμού λόγω χαραμάδων.

 

Αυτοί δεν είναι υπολογισμοί που περιλαμβάνονται στις απαιτήσεις του νόμου;

Link to comment
Share on other sites

Stavion: σε πεα χρειαΖεστε μονο το xlsx ωσ λιστα δομικων μονο που τα u εχουν αλλες τιμες.σκιασεις,δρομικους τοιχους κλπ υπολογιζετε κ εδω.

Γενικα η κουβεντα αφορα θεματα του xampp και οχι τοσο πολυ του προγραμματος.για το xampp νομιζω τα περισσοτερα καλυπτονται απο το δικο του forum απλα και εμεις προσπαθουμε να βοηθησουμε...

Γενικα δεν μπλεκετε σε θεματα προγραμματισμου.οι οδηγιες ειναι νομιζω αναλυτικες.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Nomizw oti einai kalytero na kanoume ena topic h ena forum sto sourceforge gia epilysh problhmatwn, k edw na grafoume gia ta xarakthristika tou logismikou kai na syzhtame gyrw apo auto...

Link to comment
Share on other sites

Οχι, άλλωστε αν ίσχυε το αντίθετο κανείς δεν θα μπορούσε να δουλέψει μόνο με το πρόγραμμα του ΤΕΕ.

 

Στις πολεοδομίες που συχνάζω δεν δέχονται μελέτη αν δεν έχει τα serial number και του λογισμικού του ΤΕΕ και του άλλου λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Στις πολεοδομίες που συχνάζω δεν δέχονται μελέτη αν δεν έχει τα serial number και του λογισμικού του ΤΕΕ και του άλλου λογισμικού.

 

Αν την κάνω χειρόγραφη δηλαδή και έχω μόνο του ΤΕΕ το πρόγραμμα δεν θα την δεχτούν; Συνάδελφε εφόσον η κατάταξη έχει γίνει με πιστοποιημένο λογισμικό - αυτό του ΤΕΕ - όπως ορίζεται στη νομοθεσία και τις ΤΟΤΕΕ είναι αβάσιμο να σου ζητούν κάτι άλλο εκτός από κάτι που να αποδεικνύει ότι η κατάταξη έγινε με αυτό. Εγώ προσωπικά αν είχα αγοράσει (και έχω για άλλου είδους μελέτες) λογισμικό το seral number μου δεν θα το έδινα πουθενα...! To λογισμικό εδώ δεν εκτελεί κατάταξη. Φαντάσου το σαν ένα excel. Θέλει το excel υπολογισμού ενός U τοίχου πιστοποίηση; Μην τρελαθούμε και τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συγχαρητήρια για την προσπάθεια και ένα μεγάλο ευχαριστώ για την προσφορά σας.

 

Υπάρχει τρόπος να εγκατασταθεί η εφαρμογή σας σε Ubuntu;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.