Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θερμομόνωση σε λιθοδομή


zazaza

Recommended Posts

Σε νέα κατοικία <50m2 με λιθοδομή 50cm, πώς βάζω τη θερμομόνωση;

Θέλω να είναι και στις δύο πλευρές - εσωτερικά και εξωτερικά - ορατή η λιθοδομή.

 

 

Οι εκδοχές είναι οι εξής:

 

1. Λίθοι - μόνωση 5-7 cm - λίθοι

2. Λίθοι 50cm, μόνωση, τούβλο, επίχρισμα

3. Λίθοι 50cm, μόνωση, επένδυση πέτρας.

 

 

 

Συζήτηση:

1. Απορριπτέο λόγω αδυναμίας κατασκευής

2. Απορριπτέο (?) λόγω του ότι θα ήθελα να είναι ορατή η λιθοδομή.

3. Είναι δυνατή τέτοια κατασκευή; Τι πάχος θα έχει η επένδυση;

 

Παρακαλώ πολύ τα φώτα σας. Γίνεται το 3ο;

 

Υπάρχουν άλλες εναλλακτικές;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις αυτό σκεφτόμουν - τη λύση τοίχο - θερμομόνωση - γυψοσανίδα.

 

Ναι όντως, αλλά μάλλον δε γίνεται και αλλιώς, καθώς -πρέπει- απ'ότι φαίνεται να μπει μόνωση.

Link to comment
Share on other sites

To πάχος της επένδεσης εξαρτάται από την πέτρα που θα χρησιμοποιήσεις συνάδελφε, Το ελάχιστο είναι 20 εκ. (εργασία τεχνιτη με το χέρι).

Το βασικό που θα πρέπει να μας πεις είναι εάν ο τοίχος είναι φέρων ή όχι. Εάν δεν είναι φέρων κάνεις την λύση λίθοι 25 εκ θερμομόνωση λίθοι 25 εκ (εάν δεν έχει πρόβλημα με την δόμηση). Δες και την λύση με θερμομονωτικό σοβά .

Link to comment
Share on other sites

Το 3 γίνεται ελάχιστο πάχος 20 εκ για εργασία με το χέρι, εάν έχεις κόφτη μπορείς να κατέβεις στα 10 εκ, αλλά έχει περισσότερη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι φέρων ξεχνάμε την μόνωση στην μέση γιατί η στατική αντοχή του τοίχου εξανεμίζεται. θα πρέπει να κάνει εσωτερική επένδυση, δηλαδή θα στοιχίσει ο κούκος αηδόνι.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι να κάνεις τον εσωτερικό τοίχο σύμμικτο (λίθοι εσωτερικά με τοιχείο από ελαφρά ωπλισμένο σκυρόδεμα) μετά την μόνωση και επένδυση με πέτρα εξωτερικά για προστασία της μόνωσης).

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάνεις την λύση με την γυψοσανίδα εσωτερικά και την μόνωση για να πάρεις τις εγκρίσεις από την πολεοδομία και αφού βάλει το ρεύμα θα γκρεμίσουν όσες δεν θέλουν αφού βάλουν το ρεύμα με τον ενεργειακό επιθεωρητή (στην Ελλάδα είμαστε, αυτήν την συμφωνία έκανα με έναν πελάτη μου). Έχω φτιάξει πολλά πέτρινα κτίρια και ζω σε ένα τέτοιο. Βάλε τουλάχιστον 10 εκ μόνωση στην οροφή από εκεί είναι οι περισσότερες απώλειες. Στο σπίτι μου έβαλα 8 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.