Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση σε λιθοδομή


zazaza

Recommended Posts

Απλα μερικές φορές τα πράγματα δεν είναι τόσο ξεκάθαρα.

 

Ισχύει. Αλλά αν δεν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, τουλάχιστον στα ΠΕΑ πάμε με τις συμβάσεις για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Στις ΜΕΑ, αν θες μπορείς να κάνεις και καμιά τομούλα στο κτίριο αν νομίζεις ότι έτσι θα γλυτώσεις έξοδα από αλλού. Ή να το ψάξεις γενικά. Αλλά αν δεν βγάλεις άκρη υπάρχουν ακόμα οι συμβάσεις και μπορείς να πας με αυτές χωρίς να πέσεις πολύ έξω στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, διάβασα και τις 5 σελίδες και προσπαθήσα να βγάλω μία άκρη αλλά ομολογώ ότι έχω κενά...

Εν τέλει θέλω να κατασκευάσω έναν πέτρινο τοίχο για να τον χρησιμοποιήσω χωρίς να έχω πρόβλημα με το U (0.5 στη ζώνη μου) και να φαίνεται η πέτρα από το εξωτερικό. Από το εσωτερικό δε με ενδιαφέρει. Τι θα προτείνατε;

 

Από ότι έχω καταλάβει η πιο ενδεδειγμένη λύση είναι η λιθοδομή - μόνωση - τούβλο, σωστά; Κατασκευαστικά όμως δεν έχει τύχει να το δω ποτέ. Για τι πάχη μιλάμε; Είδα άλλους να λένε για πέτρα 25 πόντους, άλλους 35 και άλλους μισό μέτρο. Γίνονται όλα κατασκευαστικά εξίσου άνετα;

Link to comment
Share on other sites

Το 25 οριακά ναι γίνεται, μέχρι 3- 3,50 μ ύψος. Για μεγαλύτερο ύψος, 35 εκ. Πρόκειται για επένδυση όμως, που θα κολληθεί σε διπλό δρομικό τούβλο με θερμομόνωση στη μέση. Αφού πρώτα στεγανοποιήσεις το τούβλο απ έξω. (πχ με τσιμεντοκονία και αποστραγγιστικά φύλλα ) Θα σου ανεβάσω φωτό αν θές.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου κάνει κόπο πολύ ευχαρίστως!

 

Και γιατί πρότεινε κάποιος 50 πόντους τότε, αντί για 35, ποιο είναι το κέρδος; Για τη δόμηση;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τοιχοποίια πάχους > 50 εκ χαρίζεται στην δόμηση. Προκειται για τοιχοποίια πλέον όμως όχι για επένδυση. Σε αυτήν την περίπτωση πάχους > 50 εκ η πέτρα στέκεται και μόνη της. Χρειάζεσαι όμως και θερμομόνωση απο μέσα για να σου βγεί ο ΚΕΝΑΚ. Η οποία δεν παρέχει απο μόνη της στεγανοποίηση, οπότε τρέχα γύρευε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπέρα, 

 

έχω μια απορία. Θέλω να δημιουργήσω μια διώροφη κατοικία με πέτρινη τοιχοποιία που να μην μπει στη δόμηση (δλδ > 50εκ) αλλά να έχω εμφανή πέτρα και εξωτερικά και εσωτερικά (σε κάποιους τοίχους). Αυτό όπως καταλαβαίνω από τα προηγούμενα σχόλια δεν γίνεται καθώς ο ΚΕΝΑΚ δεν καλύπτεται αν δεν τοποθετηθεί μόνωση είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά. Σωστά?

Υπάρχει δυνατότητα να τοποθετήσω τη μόνωση εσωτερικά της τοιχοποιίας ώστε να μην ''χάσω'' σε καμιά όψη το πέτρινο αποτέλεσμα? Π.χ. απ έξω προς τα μέσα: πέτρα - μόνωση - πέτρα = ? + 6 + 50 . Το ερωτηματικό το προσθέτω για να ρωτήσω επίσης το ελάχιστο πάχος της λιθεπένδυσης. 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν χρειάζεται πάχος τοιχοποιΐας >50εκ για να μην μετρήσει στη δόμηση. Βλ. ΝΟΚ για τα φυσικά υλικά.

2) Η λύση σάντουιτς που σκέφτεσαι θέλει προσοχή γιατί μόνο ο ένας τοίχος θα είναι φέρων. Ο άλλος θα είναι επένδυση. Αυτό από στατικής άποψης. Εξαιρώντας το κόστος το οποιό θα είναι μεγάλο, σκέφτεσαι σωστά.

Η σκέτη φέρουσα λιθοδομή δεν είναι αδύνατο να "περάσει" από ΚΕΝΑΚ. Συνεργάσου με ένα καλό κι έμπειρο μηχανολόγο και μην τσιγκουνευτείς τη μόνωση σε δάπεδο και σκεπή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαι κατασκευαστικα ειναι δυσκολο και απο στατικης αποψης, επιφοβο.

Αν κανεις (απο εξω προς τα μεσα :

-Πετρα 25εκ

-Μονωση, οσου παχους απαιτειται

-Πετρα 50εκ.....

Εισαι οκ. αλλα μιλαμε για παχος τοιχου 80εκ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η τοιχοποιία σου θα είναι φέρουσα; Αν θυμάμαι καλά, έχω ακούσει ότι δύσκολα θα περάσει τον αντισεισμικό. Αν είναι πλήρωσης θα μπορούσε να έχει μικρότερο πάχος. Επίσης και οι μη-φέροντες περιμετρικοί τοίχοι από ανακυκλώσιμα υλικά δεν μετράνε στο ΣΔ. Θα έχεις μια δυσκολία σε θερμογέφυρες ανάμεσα στα φέροντα στοιχεία και στην λιθοδομή σου, εκτός αν βάλεις την μόνωση και την επένδυση περασιά έξω από τα φέροντα στοιχεία.

 

Υ.Γ. Να δούμε και τον ΚΕΝΑΚ πώς θα αλλάξει το καλοκαίρι...μήπως βγει κάτι που θα μας δυσκολέψει ή διευκολύνει σε θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.