Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θερμομόνωση σε λιθοδομή


zazaza

Recommended Posts

Παντως, για να ανακινήσω λιγο το θεμα, αυτο που ποτε μου δεν κατάλαβα, κάνοντας μελέτη Κενακ με πέτρινο τοίχο, ηταν τα απογοητευτικά μεγάλα U του πέτρινου τοίχου. Δεν εχω διάθεση φυσικά να αμφισβητήσω την επιστήμη, ή την απαίτηση ύπαρξης μόνωσης, απλά το λεω έχοντας υπόψη μου την θερμική άνεση του σπιτιού μου στο χωριό που είναι προ 55 με κατι τεράστιους πέτρινους 80άρηδες τοίχους και η οποία δεν ειναι (ή τουλ δε τη νιώθω εγω) αναλογικά τοσο κακή όσο ειναι κακό το U σε σχέση με τους κοινούς τοίχους απο τούβλο... Μαλλον ειναι ιδεα μου τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ίσως η αίσθηση αυτη της θερμικής άνεσης να προκύπτει από τη στιγμή που το σπίτι θα ζεσταθεί και μετά, λόγω αυξημένης θερμοχωρητικότητας της μεγάλου πάχους λιθοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Παντως, για να ανακινήσω λιγο το θεμα, αυτο που ποτε μου δεν κατάλαβα, κάνοντας μελέτη Κενακ με πέτρινο τοίχο, ηταν τα απογοητευτικά μεγάλα U του πέτρινου τοίχου. Δεν εχω διάθεση φυσικά να αμφισβητήσω την επιστήμη, ή την απαίτηση ύπαρξης μόνωσης, απλά το λεω έχοντας υπόψη μου την θερμική άνεση του σπιτιού μου στο χωριό που είναι προ 55 με κατι τεράστιους πέτρινους 80άρηδες τοίχους και η οποία δεν ειναι (ή τουλ δε τη νιώθω εγω) αναλογικά τοσο κακή όσο ειναι κακό το U σε σχέση με τους κοινούς τοίχους απο τούβλο... Μαλλον ειναι ιδεα μου τι να πω...

 

Το συζητήσαμε στο #31 ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.