Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοβάς ή εμφανές μπετόν και στάρωμα?


anavatis

Recommended Posts

γειά σας. ο πελάτης μου στην κατασκευή που κάνω εσωτερικά στο κτήριο θέλει να κάνει τελείωμα με σοβά όλες τις οροφές (πλάκες μπετόν) και γι' αυτό απαιτεί από τον εργολάβο να κάνει χρήση ξύλων με πολύ αδρή επιφάνεια για να 'πιάσει' ο σοβάς καλύτερα. Δεν θέλει να βάλει καθόλου ψευδοροφές μέσα και θέλει την τελική επιγάνεια απολύτως λεία (λευκό). Ποια είναι η διαφορά από το να κάνει στάρωμα των επιφανειών από μπετόν και βάψιμο κατευθείαν(χωρίς σοβά)?τί είναι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είναι δικό σου λάθος που αφήνεις τον ιδιοκτήτη να έχει λόγο στον καλουπατζή τι θα κάνει με την ξυλεία του.

Είναι 100% τεχνικό θέμα και δεν του πέφτει λόγος!

Για το αν θα έχει πρόσφυση ο σοφάς ο τελικός υπόλογος είσαι εσύ.

 

Αν σταρώσει χωρίς να σπατουλάρει, μόνο λεία δεν θα είναι η επιφάνεια! (εκτός και αν έχει χρησιμοποιήσει μεταλλότυπους)

 

Στην μελέτη ενεργειακής απόδοσης τι έχεις υπολογίσει? Αν έχεις δείξει επίχρισμα, τότε θέλει σκέψη αν είναι να το καταργήσεις.

 

Με την καλωδίωση για τον φωτισμό οροφής τι έχεις κάνει? Μήπως είναι αργά για εμφανή μπετά?

Link to comment
Share on other sites

ως προς τι καλύτερο???

 

 

Didonis & Brasco,

 

σκέφτομαι ότι το σοβάτισμα εξασφαλίζει και καλύτερη προστασία της κατασκευή με το πορώδες στρώμα που δημιουργείται (απορρ. υδρατμών). επίσης ως προς το επιθυμητο 'λείο' αποτέλεσμα.

 

δεν ξέρω τι έχει υπολογιστεί στη μελέτη ενεργειακής απόδοσης, από τον συνεργάτη μου μηχανολόγο. συγνώμη, αλλά θέλω να είμαι ειλικρινής! θέλω να σκεφτώ εγώ τί είναι καλύτερο έστω και τώρα που προκύπτει το θέμα. θα τον ρωτήσω όμως για την άποψή του, όπως ρωτώ κι εσάς τώρα.

 

γενικά δεν θέλουμε να μπούν ψευδοροφές για φωτισμό. έχουν προβλεφθει οι θέσεις φωτισμού στις οροφές (πλάκες) και έχουν δοθεί στον ηλεκτρολόγο να αφήσει υποδοχές πριν ρίξουμε τις στέγες.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Mε τα υλικά για αστάρωμα που υπάρχουν σήμερα δεν χρειάζεται η πολύ αδρή επιφάνεια για να "πιάσει" ο σοβάς.

Ειδικά αν τοποθετηθεί και γαλάκτωμα από βελτιωτική ρητίνη τσιμεντοκονιαμάτων και σοβάδωνστο σοβά.

Αν όμως επιμένει στην εντελώς λεία τελική επιφάνεια θα χρειαστεί οπωσδήποτε υλικό σπατουλαρίσματος λεπτότατης κοκκομετρίας για επιπέδο ποιότητας QΙΙΙ.

 

Brasco και μεταλλότυπους να χρησιμοποιήσει το εξαιρετικά λείο δεν θα το καταφέρει χωρίς να ομογενοποιήσει την επιφάνεια με δίαλυμα τεχνιτών ρητινών με ενσωματωμένους λεπτότατους λευκούς κόκκους (αφού ετσι το θέλει) ορυκτών υλών και μετά πάλι filler to finish.

Link to comment
Share on other sites

Didonis & Brasco,

θέλω να σκεφτώ εγώ τί είναι καλύτερο έστω και τώρα που προκύπτει το θέμα. θα τον ρωτήσω όμως για την άποψή του, όπως ρωτώ κι εσάς τώρα.

Μήπως είναι λίγο αργά γι αυτήν σου την πρωτοβουλία.Εφόσον υπάρχει μελέτη ΚΕΝΑΚ πρέπει να τηρηθεί αλλιώς θα πρέπει να αλλάξει και να ενημερωθεί ο φάκελλος.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι λίγο αργά γι αυτήν σου την πρωτοβουλία.Εφόσον υπάρχει μελέτη ΚΕΝΑΚ πρέπει να τηρηθεί αλλιώς θα πρέπει να αλλάξει και να ενημερωθεί ο φάκελλος.

 

συμφωνώ ότι θα πρέπει να γίνονται όλα με τη σωστή διαδικασία. επειδή όμως στην περίπτωση αυτή δεν είχα καμία συμμετοχή στη μελέτη που μου ετοίμασε ο συνεργάτης μου μηχανολόγος, θέλω να μάθω τί είναι καλύτερο να γίνει. αν απαιτείται αργότερα ενημέρωση, αυτή μπορεί να γίνει.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

εσύ γιατί θέλεις να αποφύγεις τον σοβά;

 

Μου φαίνεται μεγάλο κρίμα να προσπαθήσεις να επιτύχεις ένα τέλειο εμφανές μπετόν στην οροφή και να το βάψεις λευκό μετά.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα ο ιδιοκτήτης θέλει να σοβατίσει και ζήτησε από τον μπετατζή να μην χρησιμοποιήσει καινούρια ξύλα ώστε να μην χρειαστεί να επιβαρυνθεί με αστάρια κλπ.

Εσύ στις λεπτομέρειες έχεις δείξει πως υπάρχει σοβάς ή όχι;

Αν έχεις δείξει σοβά, τότε εσύ δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Σωστά ο ιδιοκτήτης ζητάει αυτό που ζητάει διότι αυτός είναι που πληρώνει και ειδικά στην περίπτωση που δεν δημιουργεί πρόβλημα στην μελέτη.

 

υ.γ. Σαφώς υπάρχουν περιπτώσεις που ο ιδιοκτήτης ζητάει κάτι που κάνει καλό στην τσέπη του τώρα αλλά δημιουργεί πρόβλημα είτε στην μελέτη είτε μελλοντικά πάλι στην τσέπη του.... Εκεί θέλει ιδιαίτερη μεταχείριση....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

εσύ γιατί θέλεις να αποφύγεις τον σοβά;

 

Μου φαίνεται μεγάλο κρίμα να προσπαθήσεις να επιτύχεις ένα τέλειο εμφανές μπετόν στην οροφή και να το βάψεις λευκό μετά.

 

δεν θέλω να το αποφύγω. αυτή ήταν αρχικά η ιδέα μου. αναρωτιέμαι μήπως με το εμφανές και το στάρωμα και βάψιμο κοστίζει λιγότερο. απλά εξετάζω τα + και τα -

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.