Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποσοστό υπέρβασης δόμησης - Πώς επιτέλους?


Recommended Posts

Συνάδελφοι, επειδή έχω αλλάξει μία - δύο φορές ήδη γνώμη και κινδυνεύω να γίνω χαζός εκεί που δεν ήμουν (νομίζω), ρωτάω το εξής :

κατοικία σε συγκρότημα αυτετελών κατοικιών (με σύσταση οριζοντίου).

Εκτός σχεδίου : επιτρεπόμενα 200 τμ. 4 κατοικίες από 50 τμ.

Έχω τρία φύλλα καταγραφής :

1) υπέρβ. δόμησης 25 τμ

2) υπέρ. δόμησης και κάλυψης 10 τμ

3) υπέρβ. δόμησης, κάλυψης και Δ 10 τμ

 

Πώς υπολογίζονται τα ποσοστά υπέρβασης δόμησης (παραθέτω τους τρόπους με σειρά από το συμφερότερο στο δυσμενέστερο) ?

1) Ανά φύλλο καταγραφής, με σύγκριση με τα επιτρεπόμενα του γηπέδου?

2) Ανά φύλλο καταγραφής, με σύγκριση με τα επιτρεπόμενα της ιδιοκτησίας?

3) Συνολικό ποσοστό το οποίο μπαίνει σε κάθε φύλλο, με σύγκριση με τα επιτρεπόμενα του γηπέδου? (πχ δόμηση 25+10+10=45 τμ / 200τμ, σε όλα τα φύλλα)

4) Συνολικό ποσοστό το οποίο μπαίνει σε κάθε φύλλο, με σύγκριση με τα επιτρεπόμενα της ιδιοκτησίας?(πχ δόμηση 25+10+10=45 τμ / 50τμ, σε όλα τα φύλλα)

Νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε και Γκάλοπ!!!!

Πάντως μιλώντας σοβαρά, οι τακτικές των συναδέλφων είναι μοιρασμένες, με αποτέλεσμα να πηγαινοέρχονται οι πελάτες για να "πιάσουν" καλύτερο πρόστιμο ή να σε βρίζουν γιατί ο διπλανός τακτοποιεί φθηνότερα!!!

Παρακαλώ για τις γνώμες σας.

Εγώ ήμουν της γνώμης (2) - δηλαδή ανα φύλλο καταγραφής (ευνοικό), αλλά σε σύγκριση με τα επιτρεπόμενα της ιδιοκτησίας από την άδεια (και αν υπήρχε υπόλοιπο, το μοίραζα με βάση το ποσοστό συνιδιοκτησίας). Τώρα όμως μετά το "Ευαγγέλιο" της Λεμπέση που ακολουθούν απ ότι φαίνεται πολλοί, κλείνω προς το (3)!!!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον υπάρχει σύσταση οριζοντίου, με τα επιτρεπόμενα της ιδιοκτησίας λόγω χιλιοστών...δηλαδή το 2.

Νομίζω αυτό προτείνει και το "Ευαγγέλιο"...

Link to comment
Share on other sites

το λογικό είναι το 3! πριν από κανα μήνα σε ένα σεμινάριο στη Θεσσαλονίκη είπαν ανά αυτοτελή κατοικία (κτίριο) - ευνοικη περίπτωση. Χθες που έπιασα γραμμή στο ΤΕΕ μου απάντησαν πως συγκρίνω το σύνολο των αθαιρετων επιφανειών με το επιτρεπόμενο. Υπάρχει καμιά επίσημη διευκρίνηση πάνω σε αυτό?? ή το ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει....

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο σεμινάριο του Τεε ήμουν και εγώ, ρώτησαν πολλά άτομα και η κοπέλα από το ΤΕΕ επέμεινε στο "ποσοστά ανά φύλλο καταγραφής". Βέβαια η Λεμπέση υπονοεί σαφώς στο "ευαγγέλιο", που είναι και το πρόσφατο, ότι δεν είναι έτσι, αλλά ότι αθροιζεις τα σύνολα των φύλλων για κάθε υπέρβαση για να βγάλεις ποσοστό. Από τις ερωταπαντήσεις τώρα δε βγάζεις άκρη κατά τη γνώμη μου, εκτός αν μας πουν τί εννοεί ο ποιητής με τις λέξεις "είδος", "κατηγορία" υπέρβασης, "ιδιοκτησία" (γενικώς και αορίστως!!!) κλπ. Εγώ λοιπό "κλείνω" στην κουρτίνα που είπε και η πλειοψηφία, το 3). Ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες συνάδελφοι, κάθε άλλη παρατήρηση - ενημέρωση για το ζήτημα καλοδεχούμενη!!!

Τώρα πάμε για διορθώσεις των ήδη υπολογισμένων "μεζονετών" - ευτυχώς που το εφάπαξ "πέθανε" λόγω φόβου χρεοκοπίας και οικονομικής δυσπραγίας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει σύσταση οριζοντίου, με τα επιτρεπόμενα της ιδιοκτησίας λόγω χιλιοστών...δηλαδή το 2.

Νομίζω αυτό προτείνει και το "Ευαγγέλιο"...

 

Νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει και έχει αναλυθεί πολλές φορές εδώ μέσα γιατί δεν το χρησιμοποιούμε. Επίσης αναφέρθηκε από πολλούς ''ειδικούς'' σε σεμινάρια ότι δε πάμε με χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσαμε όμως να πηγαίναμε με τα τμ που δικαιούνταν εξ αρχής η κάθε κατοικία. Τα χιλιοστά σίγουρα εμπεριέχουν πολλά μπερδέματα, καθώς πάμπολλες φορές δεν είναι μοιρασμένα αναλογικά με την επιφάνεια κλπ κλπ. Αλλά από την άλλη και αυτό με τα σύνολα γηπέδου, όταν υπάρχει αυτοτελής ιδιοκτησία, δεν παραείναι ευνοικό? Βέβαια αφού το λέει η Θ4 και το υποστηρίζει και η εθνική μας "γκουρού" master Λεμπέση, πάμε στα σύνολα οικοπέδου και όλοι είναι πιο ικανοποιημένοι (εκτός από τα ταμεία).

Link to comment
Share on other sites

διορθώνω το προηγούμενο post μου μιας και τελικά τα χιλιοστά και η σύσταση φαίνεται να μην εμπλέκονται στο ποσοστό.

Άρα ψήφος στο 3 και από εμένα.

 

edit γράφαμε ταυτόχρονα :grin:

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.