Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οπλισμός Προβόλου


 
astronomer

Recommended Posts

Καλησπέρα κύριοι, είμαι φοιτητής και έχω να παραδώσω στατικά για μία εργασία, στον ξυλότυπο λοιπόν (τον οποίο παραθέτω) έχω έναν πρόβολο μήκους 2,3 μέτρων και φάρδους 5,2 χρησιμοποίησα στατικό πρόγραμμα για την επίλυση και μου έχει βγάλει ως οπλισμό από πλάκα φ10/20 και φ10/50 και στην δευτερεύουσα διεύθυνση και πάλι φ10/20 (είναι τριέρεστη η πλάκα! και έχει πάχος 18 cm.) Οπότε η απορία μου είναι η εξής: λογίζεται ως πρόβολος ή Ημιυπαίθριος; Και είναι αρκετά τα σίδερα αυτά καθώς σκέφτομαι να πάω σε διάμετρο της τάξης του φ12 επειδή έχω 2,3 μέτρα άνοιγμα! Πώς γίνεται ο σωστός οπλισμός?

 

 

provolos.th.png

Η εικόνα που υποσχέθηκα!

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνώμη μου είναι να το υπολογίσεις με το χέρι και να αφήσεις τα προγράμματα.

Στα προγράμματα πηγαίνεις όταν έχεις μάθει ήδη να λύνεις με το χέρι.

Επίσης δεν έχει σχέση αν είναι πρόβολος ή ημιυπαίθριος, αυτά είναι των αρχιτεκτόνων.

 

Και ξαναδες καλύτερα το σχήμα σου, γιατί δεν είναι πρόβολος.

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Σας προτρέπει ο καθηγητής σας να χρησιμοποιείτε επώνυμα στατικά προγράμματα για επιλύσεις; Έχω μείνει πίσω μάλλον γιατί στη δική μας σειρά μας έβαζαν να λύνουμε τα πάντα με το χέρι.Μόνο τα Ν-Q-M με κάποιο προγραμματιζόμενο κομπιουτεράκι (για τους πιο προνομιούχους)....

 

Το αν ειναι Η.Χ. πως εμπλέκεται με τα στατικά; Τι σε ενδιαφέρει ο ΓΟΚ σε σχέση με αυτό;

Προσωπική εκτίμηση χωρίς να έχω εικόνα όλου του ξυλοτύπου σου και της όλης κατασκευής το φερούσι στη δεξιά γωνία με χαλάει και με ανησυχεί για μήκος 3 μέτρων. Αν υπάρχει η αρχιτεκτονική δυνατότητα αλλαξέ το, πχ κολώνα στην κάτω δεξιά γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όλα γίνονται στο χέρι στην αρχή, στο τελευταίο εξάμηνο μόνον χρησιμοποιούμε στατικό πρόγραμμα σε συνδυασμό με αρχιτεκτονικό!

Όσον αφορά τώρα τον ξυλότυπο, είναι μία απλή μεζονέτα, απλώς σε ένα τέτοιο πρόβλημα ποιά είναι η βέλτιστη λύση αν θέλουμε να κρατήσουμε την αρχιτεκτονική μελέτη ακριβώς; Πιστεύω ότι ίσως το συναντήσω αργότερα! Επίσης γ αυτό ακριβώς έβγαλα το δοκάρι εκεί κάτω αριστερά για να υποστηρίξω τον πρόβολο, απλώς παρατήρησα ότι οπλίζεται πλέον παρόμοια με μία κοινή πλάκα σχεδόν. Σ ευχαριστώ για την απάντηση ωστόσο!

 

 

 

Ο συνολικός ξυλότυπος..: xulotupos.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Αρχιτεκτονικά μόνο είναι πρόβολος αφού οι εξώστες δεν απαγορεύεται να φέρονται από δοκούς...

 

Αν τοποθετήσεις κολόνα κάτω δεξιά όπως λέει ο Παύλος τότε είναι Ημ. Χώρος

 

Κατά τα άλλα ρίξε και μια ματιά στην "τέχνη του οπλισμού" του F.Leonhardt-E.Moennig (Εκδόσεις Μ. Γκιούρδας)

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει ο ΓΟΚ και τα αρχιτεκτονικά με τα στατικά ?

Η πλάκα που έδειξες δεν είναι πρόβολος.

Επίσης πάντα στα σχέδια δείχνουμε διαστάσεις.

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

georg coco

 

Σ΄ ευχαριστώ πολύ, κάτι ανάλογο είχα στο μυαλό μου όσον αφορά το θέμα Η/χ ή πρόβολος, απλώς θα ήθελα να μάθω πώς θα έβαζα τα σίδερα σε μία τέτοια περίπτωση!! Καθώς προσωπικά λόγω έλλειψης πείρας δεν έχω συναντήσει κάτι ανάλογο, και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.

 

Θα ακολουθήσω και την συμβουλή σου φυσικά.

 

mercedes,

 

Προφανώς γνωρίζεις περισσότερα, άσε τα αρχιτεκτονικά η πρόκληση για μένα προσωπικά είναι τα στατικά! Μπόρεις να βοηθήσεις απλώς και να μου πείς αν ήθελες να διατηρήσεις το υπάρχον σχέδιο τι θα έκανες με τους οπλισμούς?Πώς θα τους έβαζες δηλάδη? Π.χ. εγώ σκέφτηκα να συνεχίσω και τον ίσιο οπλισμό που έρχεται από την πλάκα για τουλάχιστον ένα μέτρο λόγω μεγάλου μήκους,  παρότι το προγραμμα βγάζει ασυνέχεια ! Επίσης άν δεν υπήρχε το κάτω αριστερά δοκάρι θα ανέβαινα και σε διάμετρο οπλισμού, εδώ όμως όπως είναι τώρα  τι θα πρότεινες;

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Τι μήκος έχει η προς εξέταση πλάκα ?

Αν είναι σχετικά λογικό το μήκος θα κάνεις σκέτο πρόβολο (και αυτό σημαίνει η πλάκα δεν θα στηρίζεται δεξιά και αριστερά σε δοκούς).

Εσύ όπως δείχνεις στο σχέδιο η πλάκα σου δεν ΕΙΝΑΙ πρόβολος !!!

Και μιλάμε για την στατική ανάλυση. ΓΟΚ και αρχιτεκτονικά λουλουδάκια δεν με ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα βγει σκέτο πρόβολος και τελειώσες.

Τα σίδερα τα κάτω της πλάκας θα τα προεκτείνεις μέχρι την άκρη του προβόλου, διανομές άνω και κάτω, και επειδή έχεις σχετικά μεγάλο μήκος και πλαϊνές φουρκέτες.

 

Αλλά ο πρόβολος δεν είναι το θέμα...αλλά το κλιμακοστάσιο και η όπλιση της οπής.

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.