Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οπλισμός Προβόλου


 
astronomer

Recommended Posts

Εγώ με τέτοιες πλάκες άκρη δεν βγάζω. Το αν είναι στήριξη το δεξί δοκάρι εξαρτάται από την ακαμψία του. Εγώ τις οπλίζω πάνω - κάτω και για 2,30μ. θα έβαζα Φ12/15 πρόσθετα μαζί με τα Φ10/20 της εσωτερικής πλάκας που συνεχίζουν πάνω και τα Φ10/20 της εσωτερικής πλάκας θα συνέχιζαν κάτω. Στην μεγάλη διεύθυνση οπλισμός αμφιέρειστης Φ10/20 κάτω όπως τον δείχνει το σχήμα. Καπάκια δεν βάζω.

 

Στην πράξη οι πιο πολλοί αγνοούν το δεξί φουρούσι και λύνουν τέτοια πλάκα σαν πρόβολο. Δηλαδή ότι είπα πιο πάνω χωρίς να συνεχίζουν τα κάτω Φ10/20 της μέσα πλάκας στον εξώστη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και από εμένα, έχω συμπεράνει ύστερα και από τις άνωθεν συζητήσεις ότι μπορεί να οπλιστεί με δύο τρόπους, ο ένας κανονικά σαν τριέρεστη και να αφήσω τα σίδερα ως έχουν με μόνη αλλαγή ότι τα σίδερα της Π5 (κάτω) θα συνεχίσουν έως το τέλος της τριέρεστης Π7, αυτό που με προβληματίζει έιναι ο πρόσθετος οπλισμός που θα τοποθετήσω πάνω. Η δεύτερη λύση είναι να αλλάξω τις διαμέτρους των οπλισμών προς τα πάνω (τουλάχιστον φ12) και να οπλίσω σαν διέρεστη όπου και κατασκευαστικά θα αλλάξει η τοποθέτηση του οπλισμού (iliα σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω κατά πόσο

θα κρατούσα τα σίδερα που σου κίνησαν την περιέργεια.

Τι λέτε?

 

Εγώ με τέτοιες πλάκες άκρη δεν βγάζω. Το αν είναι στήριξη το δεξί δοκάρι εξαρτάται από την ακαμψία του. Εγώ τις οπλίζω πάνω - κάτω και για 2,30μ. θα έβαζα Φ12/15 πρόσθετα μαζί με τα Φ10/20 της εσωτερικής πλάκας που συνεχίζουν πάνω και τα Φ10/20 της εσωτερικής πλάκας θα συνέχιζαν κάτω. Στην μεγάλη διεύθυνση οπλισμός αμφιέρειστης Φ10/20 κάτω όπως τον δείχνει το σχήμα. Καπάκια δεν βάζω.

 

Στην πράξη οι πιο πολλοί αγνοούν το δεξί φουρούσι και λύνουν τέτοια πλάκα σαν πρόβολο. Δηλαδή ότι είπα πιο πάνω χωρίς να συνεχίζουν τα κάτω Φ10/20 της μέσα πλάκας στον εξώστη.

 

 

 

nik

 

Kάτι τέτοιο μου πρότειναν και στην σχολή...(Μάλιστα στο δοκάρι άλλαξα τον πάνω οπλισμό σε 4φ18 από 4φ14)

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο βγαζει και το Φεσπα, απλά το δειχνει ίσο κάτω και βάζει καπάκια πάνω.

Α γεια σου!

Λέω και γω είναι δυνατόν να το έχω δει έτσι και να μη θυμάμαι!!!

 

Ναι και λογικά δεν θα δεις ποτέ...Σιγά μην βάλει τέτοιο σίδερο στην πράξη. Θα συνεχίζει ίσια τα κάτω σίδερα της εσωτερικής πλάκας και τελείωσε.

Σωστά!

Γι΄αυτό μου χτύπησε έτσι άσχημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είπαμε ότι θα βγάλεις κανονικό πρόβολο και θα ξεχάσεις δοκάρια και ιστορίες με τριέρειστες και διέρειστες πλάκες ???

Είπαμε θα βγει πρόβολος. Και όταν εννοώ πρόβολος εννοώ πρόβολος !!!

Αν βάλεις δοκούς το είπα χίλιες φορές ότι δεν είναι στατικά πρόβολος !!!

 

Αν βγάλεις το δοκάρι δεξιά είναι διέρειστη πλάκα.

Αν το αφήσεις είναι τριέρειστη πλάκα.

 

ΑΛΛΑ είπαμε !!!

Εσένα η πλάκα σου δεν θα πατάει πουθενά, σε κανένα δοκάρι !!!

Θα βγει σαν πρόβολος !!!

 

Όχι δεν ταυτίζονται, είναι όμως: xo = 7.31m, yo = 4.91m και xo = 7.34m, yo = 5.01m

 

Με αυτές τις τιμές λές ότι ταυτίζεται !!!

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είπαμε ότι θα βγάλεις κανονικό πρόβολο και θα ξεχάσεις δοκάρια και ιστορίες με τριέρειστες και διέρειστες πλάκες ???

Είπαμε θα βγει πρόβολος. Και όταν εννοώ πρόβολος εννοώ πρόβολος !!!

Αν βάλεις δοκούς το είπα χίλιες φορές ότι δεν είναι στατικά πρόβολος !!!

 

Αν βγάλεις το δοκάρι δεξιά είναι διέρειστη πλάκα.

Αν το αφήσεις είναι τριέρειστη πλάκα.

 

ΑΛΛΑ είπαμε !!!

Εσένα η πλάκα σου δεν θα πατάει πουθενά, σε κανένα δοκάρι !!!

Θα βγει σαν πρόβολος !!!

 

 

 

Με αυτές τις τιμές λές ότι ταυτίζεται !!!

 

 

 

 

 

 

 

mercedes ,

 

Σε ευχαριστώ για τις νουθεσίες, απλώς κοιτώ κατά πόσο μπορεί να βγεί κάτι διαφορετικό!(και ας μήν βγει πρόβολος)

Όπως σίγουρα θα έχεις παρατηρήσει υπάρχουν και άλλοι που συνιστούν να οπλιστεί περίπου σαν τριέρεστη, (βλέπε νικ).

Μάλλον όπως προανέφερα οι λύσεις είναι 2. Ανάλογα με το πως το βλέπει κανείς.Σ΄ ευχαριστώ και πάλι και για το ενδιαφέρον και για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Υπόθεση εργασίας:

 

Έστω ο ιδιοκτήτης έχει την απαίτηση να μην υπάρχει συνέχεια της Π5 με την Π7 λόγω ΚΕΝΑΚ αποφυγή θερμογέφυρας!

 

Σε αυτή την περίπτωση θα αλλάξει κάτι στον ξυλότυπο και κυρίως στο δεξί δοκάρι και στην ακαμψία του που λέει ο nik ;

 

ΥΓ. τα 14άρια των δοκών αγκυρώνονται επαρκώς στα 25 εκ.;

Link to comment
Share on other sites

Το Φ10/50 είναι 2Φ/μ!!!! Πολύ λίγο μου φαίνεται

έχει και τα Φ10/20 από την Π5 όμως

μα τι λες τώρα? έτσι συμπληρώνονται οι οπλισμοί που μας λείπουν? 1φ12 ανά 50 εκ.? και είσαι και δομοστατικός. τα πρόσθετα έχουν ακριβώς την ίδια λογική με τον κύριο οπλισμό και όχι όπως μας καπνίσει λογιστικά εμάς (π.χ. 1φ12 ανά 50μ) για να πιάσουμε το όριο του οπλισμού. λέγε τινάκι ποιος είσαι

 

Ναι και λογικά δεν θα δεις ποτέ...Σιγά μην βάλει τέτοιο σίδερο στην πράξη. Θα συνεχίζει ίσια τα κάτω σίδερα της εσωτερικής πλάκας και τελείωσε

δεν αρκούν

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. τα 14άρια των δοκών αγκυρώνονται επαρκώς στα 25 εκ.;

 

Όταν έχεις άμεση στήριξη τότε ισχύει ο πάνω τύπος, όταν έχεις έμμεση στήριξη ισχύει ο κάτω τύπος:

 

2dl97pz.jpg

 

Περιπτώσεις στηρίξεων (άμεση, έμμεση):

 

fve978.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή την ερώτηση δεν την κατάλαβα, εκτός και αν αναφέρεται στα 50 εκ. (αντί 25) ύψος. Αλλά και το παραπάνω σχήμα με μπέρδεψε κάπως. Την άμεση στήριξη σε γέφυρες τη συναντάμε;

 

 

μα τι λες τώρα? έτσι συμπληρώνονται οι οπλισμοί που μας λείπουν? 1φ12 ανά 50 εκ.? και είσαι και δομοστατικός. τα πρόσθετα έχουν ακριβώς την ίδια λογική με τον κύριο οπλισμό...

 

ΟΚ, διαισθάνομαι ως μηχανικός ότι αυτό που λες είναι σωστό αν και δεν το έχω διαβάσει ή ακούσει κάπου, συμφωνώ όμως! Αναφέρεται σε κάποιο κανονισμό αυτό για τον ισοκαταμερισμό του οπλισμού να ανατρέξω;

 

Είναι επομένως σφάλμα του συγκεκριμένου λογισμικού που εμφανίστηκε αυτό το Φ10/40;

 

(πρόσθεσα και το "wonnabe" στην ειδικότητα για να μη βαράτε)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.