Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κάθετη σύσταση σε οικόπεδο εντός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπερα σας,

Θα ηθελα τη συμβουλη σας στα παρακατω:

Ο πατερας μου μεταβιβασε σε εμενα και την αδερφη μου οικοπεδο 650τ.μ εντος οικισμου κανοντας επισης καθετη συσταση με συμβολαιογραφικη πραξη.

Διαβαζω συνεχως στο forum οτι το οικοπεδο πολεοδομικα αντιμετοπιζεται ως ενιαιο και επειδη η αδερφη μου ετοιμαζεται να κτισει στο τμημα του οικοπεδου που κατεχει προσπαθω να καταλαβω τα θετικα και τα αρνητικα της καθετης συστασης σε σχεση με την κατατμηση οικοπεδου ετσι ωστε να μην υπαρχουν προβληματα στο μελλον.

  1. εαν η αδερφη μου κανει αυθαιρετη δομηση η υπερβει τα τ.μ σε κτισμα που ατυπα της αναλογουν, τι προβλημα θα αντιμετοπιζω εγω οταν θα θελησω να κτισω και εγω στο τμημα του οικοπεδου που κατεχω?
  2. εγω ή αδερφη μου μπορουμε να μεταβιβασουμε/πουλησουμε το τμημα μας η πρεπει να συναινεσει και ο αλλος?
  3. Μπορει πλεον να γινει κατατμηση του οικοπεδου (εφοσον τα επιμερους οικοπεδα ειναι αρτια και οικοδομησιμα) και μηπως γνωριζεται ενδεικτικο κοστος?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Πρόβλημα δεν θα έχεις, απλά θα την καρφώσεις γιατί ο μηχανικός θα πρέπει να δείξει την υφιστάμενη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνετε καμια ενεργεια και ειδικα αυθαίρετη κατασκευή. Να τηρήσετε επ ακριβως τα ορια χρήσης της καθέτου και το συντελεστή δόμησης και κάλυψης που σας αναλογεί.Να συμβουλευτείτε τον μηχανικό σας για κάθε σκέψη σας που αφορά μελλοντική δόμηση.

.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Μετά το Μάρτιο (αν ισχύσουν τα ψηφσμένα νομοσχέδια) θα υπάρχουν πολλοί αυστηροί έλεγχοι κατά την κατασκευή , οπότε οι παρανομίες θα παψουν να υπάρχουν (έτσι μας παραμυθιάζουν ή μπορεί να είναι και αλήθεια)

2.Σε κάθετη ιδιοκτησία είστε απόλυτα κυρίαρχος της μερίδας σας.Την κάνετε ότι θέλετε χωρίς να ερωτηθεί ο άλλος

3.Υποψιάζομαι πως για να γίνει κάθετη και όχι κατάτμηση από την αρχή μάλλον δεν καλύπτει το συνολικό οικόπεδο τη δυνατότητα 2 νέων αρτιων και οικοδομήσιμων οικοπέδων κατά τον κανόνα.Οπότε η μόνη λύση θα ήταν η κάθετη.Αν όχι τότε μάλλον πράξατε λάθος με την κάθετη.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ο σύντεκνος Μανόλης τα έγραψε πολύ ορθά.

Απλά να συμπληρώσω στο 1 ότι αν και εφόσον (και παρόλη την αυστηροποίηση της διαδικασίας :lol: ) η αδελφή σου κάνει αυθαιρεσία τότε θα έχεις πρόβλημα.

Είτε θα πρέπει, όταν αποφασίσεις να κτίσεις και εσύ, ο μηχανικός σου να προβεί σε ψευδή αποτύπωση με όλες τις ποινικές και αστικές ευθύνες, είτε θα πρέπει να "καρφώσεις" την αδελφή σου στην πολεοδομία.

Και εδώ θα διαφωνήσω λίγο με τον Φαέθωνα. Αν η αυθαίρετη κατασκευή δεν κατεδαφιστεί δε θα μπορείς να εκδόσεις άδεια. Έτσι τουλάχιστον γίνεται σε κάποιες πολοεδομίες που ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας.

 

Σε συνεχεια των παραπανω θα ηθελα μια μικρη διευκρινηση.

 

Οπως σας ειπα η αδελφη μου ετοιμαζεται να βγαλει οικοδμικη αδεια για να κτισει στο τμημα του οικοπεδου που κατεχει (φυσικα τα τ.μ που τις αναλογουν).

 

ο μηχανικος της αδερφης μου που το εχει αναλαβει ζηταει να " ανοιξω καρτελα στο ΙΚΑ και εγω", πιστευετε οτι ειναι σωστο?δε καταλαβαινω τη δουλεια εχω εγω με την οικοδομικη αδεια της αδερφης μου, παρολο που κατανοω οτι το οικοπεδο πολεοδομικα ειναι εννιαιο?

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που υπάρχει κάθετη δεν βλέπω λόγο να δηλωθεί και ο ιδιοκτήτης της άλλης καθέτου.

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΑ όμως δεν κοιτάζει το πολεοδομικό μέρος αλλά το ιδιοκτησιακό.

Αν χρειαστεί να ζητήσει τον πλειστηριασμό δεν μπορεί να ζητήσει για όλο το οικόπεδο αλλά μόνο για αυτό που ο οφειλέτης του έχει στην ιδιοκτησία του.

Αν όμως δεν υπήρχε η κάθετη, τότε ορθώς ζητάει να φαίνονται όλοι οι συνιδιοκτήτες.

Μήπως το ΙΚΑ δεν ξέρει ότι υπάρχει κάθετη;

Μήπως δεν έχει δείξει ο συνάδελφος την κάθετη στο τοπογραφικό της αδείας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.