Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κάθετη σύσταση σε οικόπεδο εντός σχεδίου


Recommended Posts

Υπάρχουν καταστήματα του ΙΚΑ που καλώς ή κακώς ερμηνεύουν διαφορετικά τη ¨δική τους" νομοθεσία σχετικά με ιδιοκτησιακά κλπ. Έτσι, προφανώς ο υπάλληλος του ΙΚΑ ο συγκεκριμένος ξέρει στο μυαλό του ότι όταν διαβάζει εξ αδιαιρέτου, θα μπουν όλοι οι συνιδιοκτήτες στην καρτέλα. Εμένα σε άλλο κατάστημα δε μου ζήτησαν να μπει στην καρτέλλα ο συνιδιοκτήτης με κάθετη, και σε άλλο μου ζήτησαν. Νομίζω ότι θέλει ψάξιμο σε νομους κλπ που αφορούν στο ΙΚΑ για να σιγουρέψεις την κατάσταση (εγώ δεν το έχω κάνει αυτό το ψάξιμο γιατί και στην περίπτωση που μου έτυχε αδέρφια ήταν σα το δικό σου, και δεν έδωσαν σημασία). Εάν μπεις στην καρτέλλα, πρακτικά αυτό σημαίνει ότι είσαι και συνοφειλέτης (αν οφείλει βέβαια και δεν πληρώσει η αδερφή). Θα μπορούσες να πάρεις μια δήλωση με γνήσιο υπογραφής από την αδερφή σου ότι αυτή κάνει το σπίτι στη μεριά της κλπ κλπ και δεν έχεις σχέση. Όχι ότι τα πολυ αναγνωρίζει αυτα το ΙΚΑ σε περίπτωση που ρίξει κάποιο κανονι η αδερφή σου, αλλά πολύ πιθανόν να το αναγνωρίσει κάποιο δικαστήριο (μακριά από σένα αυτά).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Σε ένα οικόπεδο εντός οικισμού θέλω να χωρίσω το οικόπεδο ως εξης. Παραθέτω σχέδιο.

1. Ένα Τμήμα μόνο του το κτίριο Γ, που είναι διώροφο και επ'αυτου θα γίνει οριζόντια ιδιοκτησία

2. Ένα τμήμα από την κόκκινη γραμμή και πάνω εκτός το κτίριο Γ, το οποίο θα το πάρει ο ιδιοκτήτης του πάνω ορόφου της οριζόντιας

3. Ένα τμήμα από την κόκκινη γραμμή και κάτω, το οποίο θα το πάρει ο ιδιοκτήτης του ισογείου της οριζόντιας

 

Σκέφτηκα 2 τρόπους.

1. Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας στο κτίριο Γ και αποκλειστικές χρήσης στα επιμέρους τμήματα

2. 3 καθετες ιδιοκτησίες, Κάθετη 1 από την κόκκινη και πάνω, Κάθετη 2 από την κοκκινη και κάτω και Κάθετη 3 μόνο του το κτίριο Γ και σύσταση οριζόντιας σε αυτο.

 

Θα ήθελα την άποψη σας, αν είναι σωστή η αντιμετώπιση ποια λύση θεωρείται πιο σωστή και αν σκέφτεστε κάτι άλλο.

 

Ευχαριστώ.

post-18389-0-69211800-1470244941_thumb.jpg

Edited by takis1980
Link to comment
Share on other sites

να ξεραμε και απο που υπαρχει δρομος...ποσοι ειναι οι ιδιοκτητες...με τι ποσοστο καθε  ενας

 

ποιο ειναι το υφισταμενο κτιριο/α

[τι  υπολοιπο σδ  εχει...]

και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω παλι το σχεδιο με το δρομο του οικοπεδου. Οι ιδιοκτητες οπως γραφω κ ποιο πανω θα ειναι 2.

Τα κτιρια που φαινονται ειναι ολα υφισταμενα.

Η θεληση του γονεα ειναι να χωρίσει στα παιδια το οικόπεδο οπως σας εστειλα ανεξαρτητου ποσοστου.

post-18389-0-02376800-1470252080_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

- μία καθετη  με στοιχεια .........που θα περιλαμβανει το συγκροτημα οικοδομων δεξια με.....  χιλιοστα στο ολο οικοπεδο, που θα αποτελεσει και ξεχωριστες ΟΙ

- μία με στοιχεια......με επικοινωνια με  δικο της διαδρομο  με τον δρομο   με ..... χιλιοστα στην οποια θα ανηκει το δικαιωμα δομησης. ..% του σδ.

 

- και μία με στοιχεια......η "κατω"μετα του επ' αυτης κτισματος  με ποσοστα ..... χιλιοστα  στην οποια θα ανηκει  δικαιωμα δομησης  % του σδ.

Link to comment
Share on other sites

τιποτε δεν αποκλειω

αλλά σε ρωτησα τι υπολοιπο σδ εχεις...και δεν απαντησες.

 

Συνηθως αποκλειστικες χρησεις βαζουμε οταν εχει εξαντληθει ο σδ. καθοριζοντας προηγουμένως  κοινοχρηστους διαδρομους διελευσης και τα υπολοιπα τμηματα σαν αποκλειστικης χρησης.

[αν και αυτο μπορει να αποτελεσει αιτια διενεξεων αν ο ενας αδιαφορει ή γερασει και δεν μπορει, με αποτελεσμα να πνιγεται το δικο του "τμημα" στα αγριοχορτα.]

 

Αν  δεν εχει εξαντληθει ο σδ.,  η συσταση καθετης  σου δινει το δικαιωμα να ανοικοδομησεις   στα αχτιστα "τμηματα"

με βαση τους ορους της συστασης και να συστησεις περαιτερω ΟΙ.

υγ

εχεις και το μικρο σπιτακι, που πρεπει να παρει και αυτο τα δικα του ποσοστα

και δεν βλεπω καμμια προβλεψη για παρκιν-διαδρομους προς την μεγαλη οικοδομη...

η οποια πρεπει να εχει τον δικο της ζωτικο χωρο.

Σαν  "αδικημενη" φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, αφού η αποκλειστική χρήση θα ακολουθεί την οριζόντια ιδιοκτησία, αν το υπόλοιπο δόμησης που στη προκειμένη περίπτωση ειναι 114μ2 το μοιράσω στους ιδιοκτήτες των 2 οριζοντίων και γράψω μέσα στη σύσταση οτι αν κάποιος απο τους ιδιοκτήτες θελήση να οικοδομήσει το υπόλοιπο δόμησης που του αναλογεί μπορεί να το κάνει στο τμήμα της αποκλειστικής του χρήσης, δε μπορεί να γίνει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η "χρηση" δεν ειναι ανοικοδόμηση...ειναι "χρηση"

 

με την συσταση της καθετης δημιουργεις το δικαιωμα ανοικοδομησης  σε καθε καθετη

και μοιραζεις αυτο οπως θελεις, να μπορει να χτισει - ή και να πουλησει-  καθε ενας "αυτο" που συμφωνησε, χωρις την συμμετοχη ή συναινεση του αλλου

και αφου δημιουργησεις τους απαραιτητους  διαδρομους προσπελασης

 αυτος ειναι ο τροπος...

 

 

Ολα αυτα θα καταχωρηθουν στο κτηματολογιο με τους δικους τους "αριθμους"

 

Συννενοησου με τον συβολαιογραφο  για τις "τεχνικες" λεπτομερειες,

ειδικα ως προς την κατανομη των χιλιοστων του πινακα που θα γραφει στο τοπογραφικο και θα περιγραφεί στο συμβολαιο...απαραιτητως.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μπορεί να συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία σε οικόπεδο εντός σχεδίου και το ένα απο αυτά να έχει πρόσωπο από κοινόχρηστο χώρο του Δήμου (παλαιά ιδιωτική οδός που με το αρθ 28 ν1337/1983 μετατρέπεται σε κοινόχρηστο χωρο του Δήμου- δημοτική έκταση)? Στο πρόσωπο του δρόμου υπάρχει κτίσμα καλύπτοντας όλο το πρόσωπο όποτε δεν μπορεί να αφεθεί διοδος από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.