Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικισμοί κάτω των 2.000 - Απαίτηση σε πρόσωπο


Recommended Posts

υπαρχει σχετικη οδηγια στις ΥΔΟΜ,  για το θεμα τον δρομων,

να "ερευναται" πώς εχουν χτισθει οι διπλανες οικοδομες και αντιστοιχα να δινονται οι σχετικες αδειες.

Κατα τα λοιπα,

Ηταν ενα οικοπεδο εμβαδου....τμ,   εγινε κατατμηση...δεν λες πώς, σε ποσα τμ. αν εχει καποια εγκριση Νομαρχη ξερωγω......αν ειναι αρτια και οικοδομησιμα τα "νεα" οικοπεδα...τι γραφει ο μηχανικος στο τοπογραφικο της "κατατμησης", μηπως εχει καποια δουλεία διελευσης...

και δεν ξερουμε ποιό ειναι το χωριο...κι' άν εχει καλά λουκάνικα...

να  καναμε μια αυτοψια με τον nbr...:-D

[με τις καλησπερες μου]

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι! Ο Δημήτρης έγραψε, επιτέλους για πρώτη φορά και κάτι σωστό!! Απ΄ότι βλέπω τώρα ο συν., που έβαλε το θέμα, γράφει απο Θεσσαλονίκη.

 

Κατά την δική μου ταπεινή γνώμη πολλές άδειες "ΔΕΝ" θα έπρεπε να εκδοθούν. (Δεν παύουν να είναι όμως μία διοικητική πράξη. Καλώς ή κακώς)

Link to comment
Share on other sites

Δίκαιες οι απορίες σας!

Πρόκειται για οικισμό που οριοθετήθηκε το 1987 ως οικισμός κάτω των 2000 κατοίκων. Προσωπικά γνωρίζω ότι υπάρχει και τμήμα προυφιστάμενο του 1923 χωρίς όμως αυτό να έχει οριοθετηθεί ποτέ. Τα οικόπεδα που ενδιαφέρουν ειναι σίγουρα εκτός προυφιστάμενου οικισμού.

Τα ακίνητα ενδιαφέροντος είναι τα 1.2 και 1.3

Ακίνητο 1.

Συμβόλαιο 1976. Αγρός 2 περίπου στρεμμάτων με όρια, δυτικά δρόμο και  ανατολικά ιδιοκτησία τάδε.

Συμβόλαιο 2004 διανομής οικοπέδου, όπου δημιουργούνται τα 1.1 1.2 1.3 και 1.4.

Τα 1.2 και 1.3 συνορεύουν πλέον με δρόμο πλάτους 4μ. 

Ακίνητο 2.

Συμβόλαιο 1986. Οικόπεδο 2,5 στρεμμάτων συνορεύει Ανατολικά με Δημοτική Οδό και δυτικά με Ρέμα.

Το 2002 πωλείται το 2.1 διαιρετό τμήμα "αρτιο και οικοδομήσιμο" με πρόσωπο δυτικά σε πεζόδρομο πλάτους 4μ. και εκδίδει άδεια. Μάλιστα στο συμβόλαιο αναφέρει ότι συνορεύει  με ρέμα και κατά δήλωση των συμβαλλομέννων ήδη διαμορφωθέντα από τον Δήμο Πεζόδρομο.

Το 2004 πωλείται το 2.3  διαιρετό τμήμα "αρτιο και οικοδομήσιμο" με πρόσωπο δυτικά σε πεζόδρομο πλάτους 4μ. και εκδίδει άδεια.

Το 2004 πωλείται το 2.5  διαιρετό τμήμα "αρτιο και οικοδομήσιμο" με πρόσωπο δυτικά σε δρόμο πλάτους 4μ. και εκδίδει άδεια.

Στις  αεροφωτογραφίες του 1982 και 1989 εμφανίζεται μάλλον το ρέμα, δεν φαίνεται ξεκάραθαρα.

 

 

image0.jpeg

Edited by netmin909
Link to comment
Share on other sites

Πάρε παραμάσχαλα τις Οικ. άδειες που αναφέρεσαι (στα δεξιά του ρέματος) και ζήτα και ΄συ, με τη σειρά σου, μία οικοδομική άδεια για τα "οικόπεδα" που είναι στα αριστερά του ρέματος. .........Σιγά τώρα! Ένα Ρέμα που έγινε δρόμος!!!

Ή Βάλε τον μηχανικό που πιστοποιεί την οικοδομησιμότητα των τεμαχίων- "οικοπέδων"  να σου βγάλει αυτός και την άδεια.

 

Υγ. Συνάντησα κάποτε μία συνάδελφο αρχιτεκτόνισσα που μου δήλωσε, εντελώς σοβαρά,  πως ΄θα μπορούσε να βγάλει Ο.Α. για προσθήκη στο λευκό Πύργο. Άρα??? όλα μπορούν να συμβούν .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

λες για "Συμβόλαιο 2004 διανομής οικοπέδου, όπου δημιουργούνται τα 1.1 1.2 1.3 και 1.4.
 

Ποιός διενειμε και με ποιον τροπο? Εχεις το συμβολαιαο?

 

Τον πεζοδρομο, δυτικα  απο τα 2/1   2/3 και 2/5πού τον βρηκαν?

Τα ρεματα κλειστης διατομης, αποτελουν κοινοχρηστο χωρο

Οπως λες, εδω εχεις μονον τσιμεντοστρωση, αρα παραμενει  το ρεμα ανοιχτο. [???]

3. Τμήματα υδατορεμάτων, εντός εγκεκριμένου σχεδίου πόλεως ή εντός ορίων οικισμών, που κατ εξαίρεση προτείνονται να διευθετηθούν με τεχνικά έργα κλειστής διατομής, οριοθετούνται με ελάχιστο όριο το εύρος καταλήψεως των τεχνικών έργων. Η επιφάνεια της ζώνης του υδατορέματος πάνω από την κλειστή διευθετημένη διατομή, χαρακτηρίζεται κοινόχρηστος χώρος, ο οποίος δεν προσμετράται στο απαιτούμενο ποσοστό κοινόχρηστων χώρων της πόλης ή του οικισμού, κατά τις εκάστοτε ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις.

και, υπαρχει και αυτη η τροποπ[οιηση στο αρθρο143 του ν. 4495

 

«3α. Στις περιπτώσεις υδατορεμάτων που απεικονίζονται σε εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια παλαιότερα του ν. 880/1979 (Α 58) και τα οποία έχουν διευθετηθεί με τεχνικά έργα κλειστής διατομής, η δόμηση επιτρέπεται στο οικοδομήσιμο τμήμα των όμορων οικοδομικών τετραγώνων με τους όρους δόμησης της περιοχής, εφόσον τα τεχνικά έργα βρίσκονται κάτω από εγκεκριμένους και διαμορφωμένους κοινόχρηστους χώρους του ρυμοτομικού σχεδίου και έχουν κατασκευαστεί βάσει μελέτης αρμόδιας υπηρεσίας ή φορέα, όπως πιστοποιείται από την υπηρεσία ή το φορέα αυτόν ή από την διάδοχη υπηρεσία ή από τον διάδοχο φορέα που διατηρεί το σχετικό αρχείο».

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλησπέρα και πάλι.

3 ώρες πριν, nbr said:

Πάρε παραμάσχαλα τις Οικ. άδειες που αναφέρεσαι (στα δεξιά του ρέματος) και ζήτα και ΄συ, με τη σειρά σου, μία οικοδομική άδεια για τα "οικόπεδα" που είναι στα αριστερά του ρέματος. .........Σιγά τώρα! Ένα Ρέμα που έγινε δρόμος!!!

Ή Βάλε τον μηχανικό που πιστοποιεί την οικοδομησιμότητα των τεμαχίων- "οικοπέδων"  να σου βγάλει αυτός και την άδεια.

 

Υγ. Συνάντησα κάποτε μία συνάδελφο αρχιτεκτόνισσα που μου δήλωσε, εντελώς σοβαρά,  πως ΄θα μπορούσε να βγάλει Ο.Α. για προσθήκη στο λευκό Πύργο. Άρα??? όλα μπορούν να συμβούν .

Για το αν  θα βγει άδεια δεν έχω καμία απορία. Σε περίπτωση καταγγελίας δεν ξέρω τι γίνεται..

Εσύ nbr που είσαι πολύ πιο έμπειρος από πολλούς εδώ μέσα, με βάση τα όσα έχουν ήδη ειπωθεί θα έδινες 651/77?

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και παραπάνω. Με την ασφάλεια πάντα της απόστασης (αυτό το εξήγησα) η απάντησή μου είναι : ΟΧΙ.

Αφού έχεις όμως σχέδια, όπως μας λες, με την δήλωση του 651/77 για τα οικόπεδα από μηχανικό.

Πάρε λοιπόν, όπως το ξαναέγραψα, παραμάσχαλα τις απέναντι Ο. άδειες και ρώτα την πολεοδομία.

Αυτά πάντως που γράφει ο Δημήτρης παραπάνω είναι ακριβώς αυτά που ισχύουν. 

Και μάλιστα, τα τελευταία χρόνια, Τα ρέματα πρέπει να παραμένουν ανοιχτά. Έχουν σταματήσει πολλές Π.Ε. λόγω των ρεμάτων, που οι πολεοδομικές μελέτες τα σχεδίαζαν κλειστά. Τα τελευταία χρόνια τα ρέματα, απ' ότι ξέρω, δίνεται σ' αυτό μεγάλη βαρύτητα,  πρέπει να οριοθετούνται, και να παραμένουν πάντα ανοιχτά.

Πάντως εγώ ποτέ αυτό δεν το είδα κάπου γραμμένο, ότι δηλ.  το ρέματα, για τις ανάγκες μιας Ο.Α., γίνεται, κάπου -κάπου και δρόμος.....!

Δεν κατάλαβα όμως αυτό που γράφεις " Για το αν  θα βγει άδεια δεν έχω καμία απορία. Σε περίπτωση καταγγελίας δεν ξέρω τι γίνεται.." 

Αν βγάλεις την άδεια γιατί πρέπει να φοβάσαι την καταγγελία?? Αφού Ο.Α. = νόμιμο (με την βούλα που λέμε)

-----------------------------------------------------------

Αμα θες να σου δώσω το τηλέφωνο της αρχιτεκτόνισσας, που ανάφερα παραπάνω. Αυτή θα την βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση,

Οικόπεδο σε οικισμό <2.000 κατοικων, με εμβαδό 1,5 στρέμμα και διαμορφωμένο πριν το 1985 δεν είχε πρόσωπο σε δρόμο, παρά μόνο η μία κορυφή του οικοπέδου ήταν σε επαφή με τον δρόμο. 

Μετά από απαλλοτρίωση τμήματός του για διαπλάτυνση του δρόμου αυτού (πλάτος δρόμου > 4μ.) που έγινε πρόσφατα, απέκτησε μια πλευρά με πρόσωπο αλλά αυτό είναι < 15 μ.

Δεν θεωρείτε ότι το οικόπεδο είναι άρτιο κ οικοδομήσιμο?

με δεδομένο οτι υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη που αποδεικνύει οτι είναι προ του '85 έστω κι αν τότε δεν είχε πρόσωπο στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nbr said:

Δεν κατάλαβα όμως αυτό που γράφεις " Για το αν  θα βγει άδεια δεν έχω καμία απορία. Σε περίπτωση καταγγελίας δεν ξέρω τι γίνεται.." 

Αν βγάλεις την άδεια γιατί πρέπει να φοβάσαι την καταγγελία?? Αφού Ο.Α. = νόμιμο (με την βούλα που λέμε)

-----------------------------------------------------------

Αμα θες να σου δώσω το τηλέφωνο της αρχιτεκτόνισσας, που ανάφερα παραπάνω. Αυτή θα την βγάλει.

Γιατί είναι κατηγορία 3 χωρίς έλεγχο πλέον ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.