Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικισμοί κάτω των 2.000 - Απαίτηση σε πρόσωπο


Recommended Posts

εγω θα επιμεινω στα ερωτηματά μου

εχεις το συμβολαιο διανομης? πώς εγινε?  μεταξυ ποιων? τι γραφει για  το αρτιο και οικοδομησιμο?

Αφου το ρεμα ειναι τσιμεντοστρωμενο....τι εγραψαν αυτη για πρωην δρομο και ήδη "πεζοδρομο"

Εν τελει, εισοδο/προσωπο  απο πού εχουν  τα οικοπεδα?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω, έγινε μεταβίβαση σε 4 διαφορετικά άτομα.  Όλα αναφέρονται άρτια και οικοδομήσιμα.

Αυτοι έγραψαν ότι συνορεύει με δρόμο χωρίς αναφορά στα όρια του προηγούμενου τίτλου.

εισοδο/ πρόσωπο έχουν από τον τσιμέντο στρωμένο σήμερα δρόμο και πρώην ρέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου προσκόμισαν τοπογραφικό του έτους 2004 που οι κατατμησεις του 2004, του οικοπέδου 1, πήραν θεώρηση από την πολεοδομία και το ρέμα εμφαίνεται βεβαίως σαν δρόμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδερφοι, άρτιο οικόπεδο εμβ +300 m2 προυφιστάμενο του 85,  σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, έχει πρόσωπο περίπου 6 μ σε ασφαλτοστρωμένη κοινοτική οδό πλάτους άνω των 4μ. Το ερώτημά μου είναι υπάρχει πλαφόν ελάχιστου μήκους της πρόσοψης στο δρόμο( όπως πχ 10μ για οικόπεδα νεότερα του ΠΔ,4-11-2011) για να  είναι οικοδομήσιμο , όπως πράγματι θεωρώ ότι είναι?. Δηλαδή τα  6 μέτρα μήκος πρόσοψης σε οδό πλάτους + 4μ μου εξασφαλίζει οικοδομησιμότητα. ?

Ευχαριστώ

Edited by ch_mp13
Link to comment
Share on other sites

Για οικόπεδα προ του ΦΕΚ 289 Δ 2011 δεν υπάρχει καμία απαίτηση για μήκος προσώπου. Υπάρχει γενικώς αυτό που αναφέρεις για τα 4 μ πλάτος και θα πρέπει να ελέγξεις για τον οικισμό (ενδεχομένως να ισχύει και για άλλους οικισμούς της περιοχής) αν υπάρχει νομαρχιακή απόφαση που ορίζει μεγαλύτερο απαιτούμενο πλάτος οδού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Επισυνάπτω ένα σκαρίφημα και ρωτώ τα εξής (με μαύρο η ιδιοκτησία, με πορτοκαλί ο δρόμος):

1. Ανατολικά έχω πλάτος κοινόχρηστου 4μ, αλλά έχω όμορο οικόπεδο στη νοτιοανατολική μύτη οπότε δεν έχω πρόσωπο σε όλο το μήκος της πλευράς άρα δε με καλύπτει για οικοδομησιμότητα. Σωστά?

2. Πρέπει να παραχωρήσω σε μία από τις πλευρές που έχω πρόσωπο, ή σε όλες? (Πιστεύω σε μία)

3. Εάν στη νοτιανατολική μύτη του οικοπέδου μου ο όμορος είχε κτίσμα, θα μπορούσα να πω πως εφόσον υπάρχει κτίσμα και δεν τίθεται θέμα παραχώρησης σε εκείνο  το σημείο έτσι κι αλλιώς, με καλύπτει εν τέλει η ανατολική πλευρά?

 

Untitled.thumb.png.6fe202464f84f23cbe4c058bb35e2534.png

Link to comment
Share on other sites

δεν λες πού καταλήγουν οι  δρομοι ή τι υπαρχει Ν-ΝΔ...

υποθετω  οτι εναι κοινοχρηστος χωρος,  αρα θα πρεπει να αφησεις  0,60 [εσυ] για να εχεις ημιπλατος 2μ.

συν τα ανωτερω απο τον παυλο

https://www.michanikos.gr/forums/topic/26197-οικισμοί-κάτω-των-2000-απαίτηση-σε-πρόσωπο/?do=findComment&comment=1042450

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.