Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικισμοί κάτω των 2.000 - Απαίτηση σε πρόσωπο


Recommended Posts

4 ώρες πριν, tetris said:

Αν έχεις παρακολουθήσει το συγκεκριμένο θέμα εδώ, θα ξέρεις πως, με γνωμοδότηση του εισαγγ. Α.Π. κ. Παντελή, ο ιδιοκτήτης συνεχόμενων (και με διαφορετικούς τίτλους) γεωτεμαχίων μπορεί να δηλώσει αυτά είτε ως ενιαίο, είτε ξεχωριστά. Προσοχή θέλει σε ειδικές περιπτώσεις, όταν έχουμε αρτιότητα κατά παρέκκλιση.

Συνεπώς, στην περίπτωσή σου, κι εφόσον το ενιαίο είναι άρτιο κατά τον κανόνα και οικοδομήσιμο, μπορείς να το παρουσιάσεις ως ένα. Στο διάγραμμα μπορείς να κάνεις μνεία των δύο τίτλων. Ακόμηα και στην περίπτωση που στην περιοχή λειτουργεί Κτηματολόγιο κι, ενδεχομένως, έχεις δύο ΚΑΕΚ, μπορείς να το παρουσιάσεις ως ενιαίο και μετά τη μεταβίβαση να ζητηθεί ένας ΚΑΕΚ για το όλον.

Αναφέρει γεωτεμαχια .ισχύει και για τα εντός σχεδίου; Στην περιοχή δεν έχουν αναρτηθεί ακόμα δικαιώματα Κτηματολογιου

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, dimitris GM said:

Πλην αυτων, προεκιται για οικοπεδα διανομων, αρα καθε ενα ειναι αρτιο και οικοδομησιμο

Αυτό από πού προκύπτει; αναφέρεται κάπου στην νομοθεσία; Εγώ πάλι θεωρώ πως ο λαχανόκηπος σαν "οικόπεδο" δόθηκε το 1920 για καλλιέργεια και μόνο .δλδ δεν επιτρεπόταν να χτίσεις. Από την άλλη είναι δυνατόν το κράτος ,(αυτό που υπήρχε τέλος πάντων) να δημιούργησε προβληματικά ακίνητα Επιπλέον προς ενημέρωση το συγκεκριμένο τυφλό οικόπεδο βρίσκεται στο κέντρο του Ο.Τ δηλαδή συνορεύει με άλλα 5-6 οικόπεδα που και αυτά θα είναι προβληματικά. ..ε δεν το νομίζω. Εγώ εκεί που καταλήγω είναι 2 ακίνητα πουλιούνται το ένα ως άρτο και μη οικοδομήσιμο το άλλο κανονικό.τωρα αν ο συμβολαιογράφος μπορεί να κάνει συνένωση θα το δω.θα μιλήσω και με πολεοδομία αν και δεν θα πάρω καμιά απάντηση ...

Link to comment
Share on other sites

 

8 ώρες πριν, anvar said:

Αναφέρει γεωτεμαχια .ισχύει και για τα εντός σχεδίου; Στην περιοχή δεν έχουν αναρτηθεί ακόμα δικαιώματα Κτηματολογιου

ισχύει για τα πάντα

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, dimitris GM said:

χμ

οπως ειπε προκειται για οριοθετημένο οικισμό (διάταγμα 181Δ)

Επομενως, θα χτιζει 400 τμ.  εαν το θεωρησει σαν συνενωμενο

ενω με δουλε'ια προς το "τυφλο"  θα χτιζει 400 το καθε ενα

σωστο;

Το 181Δ/85 αφορά σε οικισμούς <2000 κατ. Συνεπώς, τα τυφλά δεν είναι οικοδομήσιμα

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχύει για όσα παραχωρήθηκαν, δεν ξέρεις αν υπάρχει ρυμοτομικό. Αν δεν υπάρχει θα κάνεις τακτοποίηση-δημιουργήθηκε πρι το 1948, πριν το 1923 δεν καταλαβαίνω γιατι επιμένεις......ειλικρινά. Κάνεις λάθος

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α.

Οι αστικές διανομές συνοικισμών του Υπουργείου Γεωργίας είναι ρυμοτομικά σχέδια που έχουν εγκριθεί με τις ειδικές διατάξεις του Αγροτικού Κώδικα. Το άρθρο 38 του Ν.1337/83 δεν απέδωσε επιπλέον ισχύ στα ρυμοτομικά σχέδια αυτά (δε χρειαζόταν άλλωστε). Απλώς κατήργησε την μέχρι τότε διαδικασία έγκρισης και τροποποίησής τους. Έκτοτε εγκρίνονται και τροποποιούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.1337/83 και του ΝΔ της 17-7-1923 αντίστοιχα.

 

Με τον Ν.4061/12 καταργήθηκε μεν το άρθρο 38 του 1337 (όπως και η δυνατότητα έγκρισης στο εξής "αγροτικών οικισμών" με ειδική διαδικασία) αλλά δεν καταργήθηκαν τα ήδη εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια.

Edited Νοέμβριος 29 , 2013 by armenopoulos

 

Β. Συμφωνα και με την ΣτΕ 4523/2009

Η κυρωση απο τον υπουργο γεωργιας της προς αποκατασταση κληρουχων γενομενης οριστικής  διανομης,

ενεχει και την κυρωση του σχετικου ρυμοτομικου σχεδιου και το οποίο, εφεξής, αποτελει το ισχυον σχεδιο του οικισμού.

Ως εντος σχεδιου ακινητα θεωρουνται οι παραχωρουμενοι οικοπεδικοί κλήροι

και οχι ευρυτερες εκτασεις εντος των οποιων βρισκονται οι κληροι αυτοι. 

Οι εκτασεις αυτες εξακολουθουν να παραμενουν εκτος σχεδιου,

ακομα και αν αποτυπωνονται στο οικειο διαγραμμα ως  τμηματα οικοπεδικων τετραγωνων στα οποια εμπιπτουν οι οικοπεδικοι κληροι...

 

Για την επεκταση του εγκεκρμενου σχεδιου  σε αυτες τις εκτασεις απαιτειται προηγούμενη εκπόνηση και εγκριση ΓΠΣ.

και Γ.

να υπενθυμισουμε και αυτο, απο τον 4258/14  αρθρο 22

 

7. Οικόπεδα ευρισκόμενα εντός οικοδομικών τετραγώνων σχηματισθέντων σε ρυμοτομικά σχέδια
οριστικών διανομών του Υπουργείου Γεωργίας που εγκρίθηκαν πριν από το έτος 1975, θεωρούνται
από το χρόνο έγκρισης των εν λόγω ρυμοτομικών σχεδίων ως οικόπεδα εντός σχεδίου,
ανεξαρτήτως εάν περιλαμβάνονται ή όχι τα ίδια στον πίνακα διανομής. Τα οικόπεδα αυτά
συμμετέχουν στον πολεοδομικό σχεδιασμό και δομούνται με τους ίδιους όρους και υπό τις ίδιες
προϋποθέσεις με τις οποίες συμμετέχουν και δομούνται και τα οικόπεδα του πίνακα διανομής. Στην
περίπτωση αυτή ως προς την έννοια του οικοδομικού τετραγώνου ισχύουν οι διατάξεις των
παραγράφων 48, 49, 53 και 76 του άρθρου 2 και της παρ. 1α του άρθρου 8 του ν. 4067/2012
(Ν.Ο.Κ). Γήπεδα ευρισκόμενα έναντι των οικοδομικών τετραγώνων του προηγούμενου εδαφίου
δομούνται σύμφωνα με τις γενικές και ειδικές διατάξεις για την εκτός σχεδίου δόμηση.

Edited Μάιος 21 , 2016 by dimitris GM

  • Upvote 4
  • πηγη εδω
  •  

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι γιατί από ότι έψαξα δεν το βρήκα Έχω ένα οικόπεδο σε οικισμό κάτω των 2000 κατ οριοθετημένο με πρόσωπο σε δυο δημοτικούς δρόμους , όπου με ένα συμβόλαιο πριν το ΦΕΚ 289 ΑΑΠ / 4-11-2011 έγινε παραχώρηση λωρίδας οικοπέδου σε κοινή χρήση ώστε στο ένα δρόμο που δεν είχε πρόσωπο τότε 12 μ να το αποκτήσει . Για αυτό τον λόγο η λωρίδα είχε ένα πλάτος πάνω από 6.50 μέτρα ως 6.80 μ.  . Χωρίστηκε λοιπόν με το ίδιο συμβόλαιο μετά σε δυο οικόπεδα άρτια και οικοδομήσιμα . Τώρα μετά την απόφαση του ΣΤΕ και το παραπάνω ΦΕΚ ο δν/της του πολεοδομικού γραφείου θεωρεί ότι το ένα τμήμα που έχει 12 μέτρα προσωπο και όχι 15 δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο παρα το άρθρο 1 παρ 1 του ΦΕΚ 289 ΑΑΠ / 4-11-2011 που γράφει 

 

Η παρούσα διάταξη δεν εφαρμόζεται σε γήπεδα που έχουν δημιουργηθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος ΠΔ και στους παραδοσιακού οικισμούς 

 

Μάλλον θεωρεί ότι είμαι σε χώρο που έχει τεθεί σε κοινή χρήση (δυστυχώς έτσι το αναφέρει το συμβόλαιο δηλαδή παραχώρηση σε κοινή χρήση )  και όχι σε οδό λόγο του μεγάλου πλάτους παραχώρησης από την δημοτική το οποίο θεωρεί ότι καταργήθηκε και πρέπει να έχω 15 μέτρα μόνο μήκος 

 

Την γνώμη σας Εγώ νομίζω ότι έχω  πρόσωπο  σε δρόμο 12 μέτρα και επομένως με καλύπτει η παράγραφος του άρθρου 1 εφόσον το συμβόλαιο έγινε πριν την υπογραφή του ΠΔ 

 

 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, GEORGE MICHEAL said:

 Μάλλον θεωρεί ότι είμαι σε χώρο που έχει τεθεί σε κοινή χρήση και όχι σε οδό λόγο του μεγάλου πλάτους παραχώρησης από την δημοτική το οποίο θεωρεί ότι καταργήθηκε και πρέπει να έχω 15 μέτρα μόνο πλάτος 

 

Δεν έχω καταλάβει από την περιγραφή σου αν πριν την κατάτμηση παραχώρησε εδαφική λωρίδα προς δημιουργία δρόμου σε τυφλή  πλευρά γιατί λογικά έτσι βόλευε την κατάτμηση. Η διάταξη αυτή όντως καταργήθηκε μετά το 2008. Ας αποσαφηνίσουμε βήμα βήμα την υπόθεση. Ανέβασε και το τοπογραφικό σου να καταλάβουμε καλύτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν τυφλό είχε πρόσωπο αλλά μικρότερο από 12 μέτρα και άφησε μια μεγάλη ζώνη επιφάνειας 47 τ.μ ώστε το πρόσωπο να γίνει 12 Θα ανεβάσω σε λίγο το παλαιό και το νέο τοπογραφικό που έκανα εγώ 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.