Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικισμοί κάτω των 2.000 - Απαίτηση σε πρόσωπο


Recommended Posts

Σε οικόπεδο με επιφάνεια 900 τ.μ. θέλω να κάνω κατάτμηση σε 2 οικόπεδα. Η αρτιότητα για τον οικισμό είναι τα 400 τ.μ. Το μήκος του οικοπέδου είναι 40 μ περίπου οπότε δεν υπάρχει θέμα με το πρόσωπο των δημιουργηθέντων οικοπέδων. Η αρτιότητα εκτιμώ ότι θα είναι όπως ισχύει για τον οικισμό δηλαδή 400 τ.μ. και αντί να δημιουργήσω οικόπεδο με πρόσωπο δρόμου 12 μ όπως προβλεπόταν μπορώ να το κάνω και με 10 μ τώρα εφόσον τεμαχίζω κάτω από 500 τ.μ. οικόπεδο. Είναι σωστός ο συλλογισμός μου?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουν δυσκολέψει τα πράγματα.Υπήρχε στα αλήθεια αυτός ο δρόμος το 85? (πρέπει να σου πουν την αλήθεια οι ιδιοκτήτες) Αν ναι ψάξε παντού να τον βρεις.Από συμβόλαια των απέναντι, από αεροφωτογραφίες , από χάρτες του ΓΥΣ (αν προϋπήρχε πολύ πριν του 85) από απουδήποτε..Η μπιρμπίλω τα έμπλεξε με πολεοδομήσεις στους οικισμούς , με χάρτες που θα εγκριθούν με με ..Καλύτερα να σου λείπει αυτή η χρονοβόρα διαδικασία.

Δυστυχώς δεν προκύπτει από πουθενά ότι προυπήρχε πριν το 85...(ίσως και να μην υπήρχε).

Το θέμα είναι τώρα τι κάνω????Το ακίνητο βρίσκεται στην Κρήτη (στην ευρύτερη γεοτονιά σου συνάδελφε!Έξω από το Ηράκλειο) και εγώ είμαι στην Αθήνα!

Εννοείται ότι από το τηλε΄φωνο με το δήμο δεν βγάζω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο με επιφάνεια 900 τ.μ. θέλω να κάνω κατάτμηση σε 2 οικόπεδα. Η αρτιότητα για τον οικισμό είναι τα 400 τ.μ. Το μήκος του οικοπέδου είναι 40 μ περίπου οπότε δεν υπάρχει θέμα με το πρόσωπο των δημιουργηθέντων οικοπέδων. Η αρτιότητα εκτιμώ ότι θα είναι όπως ισχύει για τον οικισμό δηλαδή 400 τ.μ. και αντί να δημιουργήσω οικόπεδο με πρόσωπο δρόμου 12 μ όπως προβλεπόταν μπορώ να το κάνω και με 10 μ τώρα εφόσον τεμαχίζω κάτω από 500 τ.μ. οικόπεδο. Είναι σωστός ο συλλογισμός μου?

 

 

Εφόσον η αρτιότητα είναι <500τμ, και δημιουργείς οικόπεδο <500, τότε ναι, αρκεί πρόσωπο 10μ.

 

Η νέα αυτή διαταξη, με την πρωτοφανή διατύπωση, σε σχέση με την "κλιμακωτή" απαίτηση προσώπου εντός οριοθετημένων οικισμών με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα.

Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος αν οικόπεδα που αποκτούν σήμερα εμβαδόν >500τμ σε περιοχή που η καθορισθείσα αρτιότητα είναι <500τμ, επιβάλλεται να έχουν πρόσωπο >15μ.

Δεν είναι απόλυτα σαφές κατά την άποψή μου, αν η εν λόγω διάταξη συσχετίζει το απαιτούμενο πρόσωπο με το πραγματικό εμβαδόν του οικοπέδου ή με το εμβαδόν της αρτιότητας.

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε τοπογραφικό για συμβόλαιο πώλησης οικοπέδου εντός οικισμού<2000,προ του '85 (Ε-707m2),με πρόσωπο σε κοινόχρηστη οδό <4m,σύμφωνα με το ΠΔ'85 έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι είναι κατά παρέκκλιση άρτιο αλλά για να είναι οικοδομήσιμο πρέπει να παραχωρήσει την απαιτούμενη λωρίδα κ.λ.π...

Το θέμα μου είναι οτι ο οικισμός αυτός οριοθετήθηκε με απόφαση Νομάρχη που δημιοσιεύτηκε σε ΦΕΚ το '87,και στο οποίο αναφέρει οτι τα προ του '85 είναι κατά παρέκκλιση άρτια ΚΑΙ οικοδομήσιμα με όποιο εμβαδόν είχαν,χωρίς να κάνει καμία μνεία για απαίτηση σε πρόσωπο,οπότε είμαι σε δίλημμα τι υπερισχύει.Η λογική μου λέει ΠΔ>ΦΕΚ απόφασης Νομάρχη,αλλά οι γνώμες εμπειρότερων συναδέλφων διίστανται...

Κάθε βοήθεια δεκτή.. :confused:

Link to comment
Share on other sites

μπορεί το οικόπεδο να είναι άρτιο όμως σύμφωνα με το άρθρο 6 του ΦΕΚ 133 Δ ΠΔ της 24-4/3-5-85 για να καταστεί οικοδομήσιμο πρέπει να παραχωρήσει λωρίδα σε κοινή χρήση ώστε από τον άξονα της όδου μέχρι το πρόσωπο του εναπομένοντος οικοπέδου να επιτυγχάνεται πλάτος τουλάχιστον 2 μ.στη περίπτωση φυσικά που το πλάτος της οδού είναι μικρότερο των 4 μ. Επίσης συνάδελφε υπάρχει σε ισχύ και το ΦΕΚ 289/4-11-2011 που κάποια άρθρα του ΠΔ του 85 έχουν τροποποιηθεί ή αλλάξει.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε απολύτως συνάδελφε,το ίδιο λέω και εγώ.Επίσης έχω υπόψη μου τις τροποποιήσεις που προέκυψαν από το ΦΕΚ 289/4-11-2011.Το ερώτημά μου όμως έχει να κάνει με το τι από τα δύο υπερισχύει,το ΠΔ'85 -όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει σήμερα- ή το ΦΕΚ'87 από την απόφαση Νομάρχη που ορίζει αλλιώς την οικοδομησημότητα όπως αναφέρω παραπάνω? :)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ νομαρχιακή απόφαση οριοθέτησης οικισμού να μην αναφέρει τα σχετικά των άρθρων του ΠΔ του 85 για τους γενικούς όρους δόμησης (εκτός από το εμβαδό της αρτιότητας που ορίζεται από τις αποφάσεις).

Το θεωρώ απίθανο, η νομαρχιακή απόφαση να υπερισχύει του άρθρου 6 του ΠΔ του 85 περί παραχώρησης λωρίδας σε κοινή χρήση.

Ίσως το λεκτικό, με το οποίο έγινε η σύνταξη της απόφασης να είναι λανθασμένο και ενδεχομένως να υπάρχει μεταγενέστερη νομαρχιακή απόφαση που να διορθώνει την προηγούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ,-κακως δεν το έγραψα προηγουμένως- στην τελευταία παράγραφο του ΦΕΚ της Νομαρχιακής αναφέρει: "Κατά τα λοιπά ισχύουν τα οριζόμενα και οι Γενικοί όροι δόμησης που προβλέπονται στο ΠΔ '85"...Και πάλι όμως δε μου κάθεται να υπερισχύει...Επίσης έχεις δίκιο οτι ενδεχομένως να υπάρχει μεταγενέστερη απόφαση που να διορθώνει την προηγούμενη,είμαι στα διαδικασία ψαξίματος... :smile:

Link to comment
Share on other sites

εφόσον το αναφέρει αυτό ισχύει κανονικά η υποχρέωση παραχώρησης σε κοινή χρήση όπως αναφέρεται στο άρθρο 6. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκεί καταλήγω..Thanx

 

Υ.Γ Ε,μια και είσαι Καλαμάτα,κερασμένη από μένα μια τούρτα από τον εξ αγχιστείας θείο μου "Ζαχαροπλαστείο Πραλίνα" :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.